https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-v-argentine-nalezli-dobre-zachovalou-lebku-masozraveho-dinosaura
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v Argentině nalezli dobře zachovalou lebku masožravého dinosaura

5.4.2021 01:45 | BUENOS AIRES (ČTK)
V Patagonii se v posledních desetiletích našla řada významných dinosauřích fosilií.
V Patagonii se v posledních desetiletích našla řada významných dinosauřích fosilií.
Foto | Damián H. Zanette / Wikimedia Commons
Vědci v Argentině našli dobře zachovalou lebku masožravého dinosaura, který se před 85 miliony let potuloval dnešní severní Patagonií. Predátor se podobně jako slavný Tyrannosaurus rex pohyboval po dvou nohách a měl drobné přední končetiny; jeho velikost však byla poloviční. Měl také krátký čenich, velmi dobrý sluch a silné čelisti, píše agentura Reuters.
 

Dinosaurus pojmenovaný Llukalkan aliocranianus měřil na délku zhruba pět metrů a patřil do skupiny dinosaurů, kteří žili v dnešní Jižní Americe a dalších částech jižní polokoule v období křídy. Nalezený jedinec vážil mezi jednou až pěti tunami, byl tedy o něco lehčí než dospělý slon. Jeho lebka byla 50 centimetrů dlouhá a její stavba naznačuje, že měl lepší sluch než ostatní zástupci stejné čeledi.

Zhruba 650 metrů od nalezené lebky paleontologové dříve vykopali pozůstatky dalšího masožravce nazvaného Viavenator exxoni. Podle vědců je takový objev neobvyklý.

"Llukalkan byl o něco menší než Viavenator, nicméně pokud žili pohromadě, určitě se živili stejnou kořistí, takže spolu museli soupeřit - a proč ne - dokonce se i navzájem lovit," uvedl Federico Gianechini z univerzity v argentinském San Luis.

I knew they were a long time coat maker, but I had no idea they were that old!! And why would a dinosaur even be wearing a coat?!? (I’ll show myself out....)

Zveřejnil(a) Thad S. Torix dne Středa 31. března 2021

"V dnešní době predátoři různých druhů, ale stejného řádu žijí společně ve stejném ekosystému - jako lvi, levharti a gepardi," dodává Gianechini.

V Patagonii se v posledních desetiletích našla řada významných dinosauřích fosilií. V roce 2014 paleontologové objevili pozůstatky dinosaura, který vážil okolo 100 tun, a o kterém se soudí, že jde o největší doposud nalezený exemplář.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist