https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-v-australii-objevili-novy-druh-pavouka-ktery-si-buduje-podzemni-nory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v Austrálii objevili nový druh pavouka, který si buduje podzemní nory

25.3.2023 01:42 | CANBERRA (ČTK)
Vědcům v Austrálii se podařilo odhalit existenci supervelkého druhu pavouka, který se vyskytuje jen v centrální části státu Queensland. Barevný pavouk dostal název Euoplos dignitas, což je odvozeno od latinského slova dignitas, které znamená "důstojnost", ale i "velikost". Právě tato slova mají odrážet obří velikost nového pavoučího druhu, citoval server NBC News z prohlášení muzea v Queenslandu.
 

Pavouk žije v lesních porostech a buduje si podzemní nory v černozemi v centrální části Queenslandu, který leží na severovýchodním pobřeží Austrálie. Kvůli intenzivní zemědělské činnosti tito pavouci nejspíš přicházejí o významnou část svého habitatu, a tak se z nich pravděpodobně stává ohrožený druh, uvedli australští vědci.

I když Australané nezveřejnil přesnou velikost svého objevu, pavouci z čeledi Ctenizidae (Sklípákovití) jsou podle časopisu National Geographic většinou velcí čtyři až pět centimetrů a hnízdí pod zemí. Jsou to chlupatí tropičtí pavouci, jejichž kousnutí může člověku způsobit bolest a otok.

Podle Michaela Rixe, hlavního experta na pavouky z muzea v Queenslandu, jsou odborníci nadšení, že "mohou vědecky zdokumentovat tento nový druh". Jak dodal jeho kolega Jeremy Wilson, pojmenování nového druhu má velký význam, protože být známým druhem znamená "být chráněn".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

26.3.2023 11:49
No nový druh nebyl objeven, ale popsán. Nové druhy pavouků jsou popisovány dost často a u pavouků a hmyzu se předpokládá znalost asi 10-30% druhů.
Neobvyklá je snad jeho velikost.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist