https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-v-boji-s-ilegalnim-obchodovanim-s-luskouny-pomuze-geneticka-detekce-puvodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V boji s ilegálním obchodováním s luskouny pomůže genetická detekce původu

19.12.2023 01:38 (ČTK)
Luskouni jsou ohrožení savci s tělem pokrytým rohovitými šupinami, podle odborníků patří k nejvíce pašovaným zvířatům na světě. Jejich maso je považováno v Asii za delikatesu a šupiny se používají v tradiční čínské medicíně, i když jejich účinky nejsou nijak prokázané.
Luskouni jsou ohrožení savci s tělem pokrytým rohovitými šupinami, podle odborníků patří k nejvíce pašovaným zvířatům na světě. Jejich maso je považováno v Asii za delikatesu a šupiny se používají v tradiční čínské medicíně, i když jejich účinky nejsou nijak prokázané.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V boji s ilegálním obchodováním s luskouny pomůže genetická detekce jejich původu. Na mezinárodní studii, která se problematikou zabývá, se podílely i české vědkyně z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Pašovaná zvířata často nepocházejí z místa, kde byla zabavena, určení původu je přitom podle vědců zásadní především pro ochranu přírody. Studii publikoval časopis Science , informovala ČZU.
 

"Pašovaná zvířata obvykle nemívají původ v místě, kde byla zabavena či odkud byla transportována. Nicméně toto přesné určení původu je zásadní zejména pro ochranu přírody a pro následné právní kroky. Identifikace center neboli tzv. hotspotů pytláctví je extrémně důležitá v boji proti němu i proti následnému pašování,“ řekla Barbora Černá Bolfíková z Fakulty tropického zemědělství ČZU, která se na studii podílela.

Mezinárodní studie se zabývá luskounem bělobřichým, který obývá rozsáhlou oblast v Africe. Vyskytuje se od Guiney po Angolu. Pro jednoznačné určení původu pašovaných luskounů bylo podle vědců nutné použít genetické metody. Nejprve museli vytvořit srovnávací databázi, která by obsahovala vzorky z co nejvíce oblastí výskytu.

"Díky takzvané genetické mapě založené na 96 jednonukleotidových polymorfismech se podařilo geograficky dotrasovat 32 zásilek, které představovaly přes 100.000 ulovených luskounů," uvedla spoluautorka studie Iva Bernáthová. "Jako země původu bývá až v 95 procentech všech zachycených zásilek označena Nigérie,“ řekla. Vědcům se přitom podařilo prokázat, že šupiny zachycené v Nigérii pocházely z této země ze čtyř procent.

Nejčastěji byly šupiny z jižního Kamerunu, Rovníkové Guiney a Gabonu nebo ze západního Kamerunu. Nigérie je ale obchodní centrum, kde se šupiny shromažďují a poté se odesílají do Vietnamu, Hongkongu a Číny, uvedli vědci.

Ilegální obchod se zvířaty a jejich produkty podle vědců velkou měrou přispívá k celosvětovému poklesu rozmanitosti života na Zemi. Obrat tohoto obchodu se odhaduje na stovky miliard korun ročně.

Luskouni jsou ohrožení savci s tělem pokrytým rohovitými šupinami, podle odborníků patří k nejvíce pašovaným zvířatům na světě. Jejich maso je považováno v Asii za delikatesu a šupiny se používají v tradiční čínské medicíně, i když jejich účinky nejsou nijak prokázané. Obsahují protein keratin, který je například i v nosorožčích rozích, s nimiž se na čínském trhu také obchoduje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist