Vědci v Brně přišli na způsob, jak zbavit vodu zbytků léčiv a antikoncepce
Děj, který způsobuje čištění vody, není příliš složitý. Kavitace se odehrává za konstantní teploty a ve vodě se ve Venturiho dýze, což je trubice uprostřed se zužující a poté zase se rozšiřující, díky snížení tlaku a zvýšení rychlosti vytvoří bubliny. Do nich se pouští plazmový výboj, který může vzniknout jen v plynném prostředí. "Díky tomuto procesu vznikají oxidy a oxidačním procesem dojde k mineralizaci buněčných stěn a rozpadu zbytků léčiv, tedy toho, co se nachází ve vodě," popsala Pírková.
Současný prototypový přístroj má kapacitu 1,5 metru krychlového vody za hodinu. "Ale už funguje i přístroj na 15 metrů krychlových a kapacitu lze škálovat podle potřeby," uvedla Pírková. Podle laboratorních testů odchází z přístroje CaviPlasma voda, ve které už je maximálně stopové množství znečištění. "Dříve se zkoušela samotná kavitace, ale uspokojivé výsledky to nepřineslo," řekla Pírková.
Přístroj zatím není nikde využitý komerčně, na to teprve čeká. Podle Pírkové lze přístroj využít i tak, že když se jím čistá voda znovu prožene, lze ji plazmově obohatit tak, že v ní budou peroxidy a poslouží jako lehké dezinfekční činidlo například na povrchy v nemocnici.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Majka Kletečková
10.11.2021 12:30Břetislav Machaček
11.11.2021 08:55při realizaci všude, kde je to alespoň trochu možné.