https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-basileje-marne-shaneji-lidi-pro-studii-o-strachu-z-hadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Basileje marně shánějí lidi pro studii o strachu z hadů

8.9.2018 00:55 | BASILEJ (ČTK)
Vědci z univerzity ve švýcarské Basileji několik měsíců marně shání dobrovolníky, kteří by se zapojili do jejich studie, jež hledá způsob, jak překonat strachu z hadů. / Ilustrační foto
Vědci z univerzity ve švýcarské Basileji několik měsíců marně shání dobrovolníky, kteří by se zapojili do jejich studie, jež hledá způsob, jak překonat strachu z hadů. / Ilustrační foto
Vědci z univerzity ve švýcarské Basileji několik měsíců marně shání dobrovolníky, kteří by se zapojili do jejich studie, jež hledá způsob, jak překonat strachu z hadů. Z potřebných 90 účastníků se jich zatím přihlásilo jen asi 30, informoval list Basler Zeitung. Ačkoli je zájemců o účast na studii málo, řadu přihlášených museli výzkumníci odmítnout: Zjistilo se totiž, že nemají z hadů strach.
 

"Lidé se strachem z hadů mají podobné pocity jako lidé, kteří se bojí pavouků. Snaží se vyhnout jakémukoli kontaktu s tímto zvířetem a co nejrychleji se od něj vzdálit," vysvětlila švýcarskému listu Nathalie Schicktanzová z oddělení kognitivních neurověd basilejské univerzity.

Spolu se svou kolegyní chce Schicktanzová lidem se strachem z beznohých plazů pomoci a zjistit, jak by mohli nepříjemné pocity překonat. Vhodné účastníky výzkumu ve věku 18 až 35 let, kteří dostanou 120 franků (2700 korun), se ale vědkyním už několik měsíců nedaří najít a to i přes to, že je hledají už i pomocí inzerátů v basilejských tramvajích.

"Byly jsme při plánování příliš optimistické," řekla Schicktanzová, která loni na podzim avizovala, že výsledky studie zveřejní v polovině roku 2018. "Na předběžnou analýzu bychom potřebovaly kolem 90 účastníků. Nyní jich máme asi třetinu," vysvětlila.

Důvodem, proč je tak těžké v Basileji účastníky studie sehnat, není podle výzkumnic skutečnost, že by lidé ve městě u hranic s Francií a Německem byli nějak zvlášť nebojácní. "Strach z hadů je přibližně stejně rozšířený jako strach z pavouků," vysvětlila Schicktanzová. "Problém je spíš to, že tu skoro žádní hadi nejsou, a lidé s nimi tak velmi zřídka přijdou do kontaktu," dodala. Vědkyním se tak často stává, že se lidé k účasti na studii sice přihlásí, když ale před sebou hada uvidí, zjistí, že z něj vlastně strach vůbec nemají. "Ti lidé v tomto okamžiku často vidí opravdového hada poprvé v životě," posteskla si Schicktanzová.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist