https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-ustecke-univerzity-zkoumaji-spaleniste-v-narodnim-parku-ceske-svycarsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z ústecké univerzity zkoumají spáleniště v národním parku České Švýcarsko

16.9.2022 18:10 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Zdroj | HZS ČR
Vědci z Fakulty životního prostředí ústecké univerzity zkoumají spáleniště v národním parku České Švýcarsko. V přírodní katastrofě vidí příležitost k nápravě minulých nevhodných zásahů člověka v místě. Hlavní snahou by podle vědců mělo být najít společnou řeč mezi obyvateli, ochranou přírody a turistickým ruchem, uvedl děkan Pavel Kuráň. Požár v Českém Švýcarsku zasáhl 1060 hektarů, na jeho likvidaci se vystřídalo 6000 hasičů. Příčinou jeho vzniku se zabývá policie.
 

Fakulta životního prostředí ústecké univerzity dlouhodobě zkoumá změny krajiny kompletního území Českosaského Švýcarska a se Správou národního parku České Švýcarsko úzce spolupracuje přes 20 let. Je podle děkana svědkem aktivit, kterými správa snaží komunikovat o veškerých opatřeních plynoucích z pozice ochránce i správce daného území. "Je to často velmi složité, neboť každá strana na danou situaci pohlíží ze svého pohledu," uvedl Kuráň.

Fakulta se zapojuje do pomoci při studiu obnovy lesa po požáru. Například katedra geoinformatiky jako první pracoviště v republice provedla komplexní snímkování požářiště pomocí multispektrální kamery. Díky těmto datům bude schopna sledovat vývoj a kvalitu vegetace nejen v oblastech postižených požárem. Spáleniště nabízí podle děkana unikátní prostor pro výzkum. Do zkoumání popela z hlediska obsahu minerálních a organických látek se již zapojili pracovníci katedry environmentální chemie a technologie. Studiem vzácných hub, které je možné vidět právě jen na spáleništích, a obnovou porostů se zabývají pracovníci katedry životního prostředí.

"Hlavní snahou po likvidaci požáru by nemělo být úsilí pouze hledat viníka. Tato přírodní katastrofa by měla lidi semknout, aby našli společnou řeč, snažili se v budoucnu nastolit rovnováhu mezi trvale žijícími obyvateli, ochranou přírody a turistickým ruchem a nesnažili se jen prosazovat své zájmy," uvedl Kuráň. Podle vědců z fakulty životní prostředí je nyní příležitost napravit to, co člověk zhruba před 100 lety pokazil. Tehdy podle nich vysadil jehličnaté monokultury stejného stáří do oblastí, z hlediska sucha, nevhodných.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.9.2022 19:23
S větou napravit co člověk pokazil lze bez výhrad souhlasit. Nicméně někteří šíří myšlenku, že se samo vše napraví a vyroste sám od sebe klimaxový les. V současnosti nikoli, Nejsou tam semenné stromy, neb byly před lety vytěženy.
Odpovědět
Pe

Petr

17.9.2022 17:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
Klimaxový les tam samozřejmě vyroste, sám od sebe a bez problémů.
Je snad nutné, aby to bylo hned zítra? Proč?
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

17.9.2022 20:59 Reaguje na Petr
Klimaxový les tam možná vyroste za stovky let. Dalo by se to třeba zkrátit na polovinu. Ono velkoplošný lidmi založený požár v lidmi vysázeném nepůvodním lese není dobrý začátek přirozeného lesa. Desítky let tam budou dominovat pionýrské druhy. Stovky let se budou na místo dostávat původní stromy s těžkými semeny (jako duby). A několik set let bude patrné, jak hloupě ten les vznikl.
Odpovědět
Pe

Petr

17.9.2022 21:36 Reaguje na Dalibor Motl
Proč to není dobrý začátek lesa? Mně to přijde dobré a vůbec mi nevadí, že si to příroda bude dělat po svém a jak dlouho bude chtít. Nevadí mi, že to nebude lidský produkt dodaný firmou na objednávku po zaplacení faktury. Já chci přírodu a v přírodě to takto chodí. Kdo chce park a potřebuje vědět kdy a jak vznikl, ať jede do Průhonic.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist