https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-zmeny-v-odpadovem-hospodarstvi-by-mohly-docasne-zpomalit-oteplovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci: Změny v odpadovém hospodářství by mohly dočasně zpomalit oteplování

6.12.2023 01:37 (ČTK)
Pokud se lidstvu podaří udržet emise metanu na konstantní úrovni, bude podle studie stagnovat i oteplování. Naopak, i když budou emise CO2 stále stejné, efekt oteplování se bude v jejich důsledku zvyšovat.
Pokud se lidstvu podaří udržet emise metanu na konstantní úrovni, bude podle studie stagnovat i oteplování. Naopak, i když budou emise CO2 stále stejné, efekt oteplování se bude v jejich důsledku zvyšovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Změny v odpadovém hospodářství by mohly podle mezinárodního vědeckého týmu dočasně zpomalit oteplování planety, a tím lidstvu "koupit" čas na řešení klimatické krize. Vědci na to upozornili v časopisu Science, na výzkumu se podílela i vědkyně Yee Van Fanová z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
 

"Proč se zaměřujeme na nakládání s odpady? V porovnání s energetikou a dopravou nejsou hlavním zdrojem emisí skleníkových plynů. Ale zejména organický odpad produkuje poměrně hodně metanu. Metan má ve srovnání s oxidem uhličitým 84krát vyšší potenciál oteplování než CO2. Dokonce i po 100 letech má stále 28krát vyšší potenciál oteplování," uvedla Yee Van Fanová.

Pokud se lidstvu podaří udržet emise metanu na konstantní úrovni, bude podle studie stagnovat i oteplování. Naopak, i když budou emise CO2 stále stejné, efekt oteplování se bude v jejich důsledku zvyšovat. "Pokud se nám však podaří emise metanu snížit, ve skutečnosti nám to může přinést ochlazovací efekt. Právě proto se zaměřujeme na snižování emisí metanu; jde o krátkodobé řešení, které nám může získat čas na řešení emisí CO2 a klimatické krize," uvedla vědkyně.

Článek publikovaný v časopise Science je výsledkem spolupráce vědců z Malajsie, Jižní Koreje a České republiky. Předpovědi modelu vycházejí z historických údajů a zohledňují 43 zemí, které jsou ve skutečnosti zodpovědné za 86 procent celosvětové produkce komunálního odpadu. Kromě čtyřstránkového článku poskytli výzkumníci přibližně 40 stran doplňujících materiálů. Článek, zdůrazňující naléhavost situace v nakládání s odpady, je první studií svého druhu a byl vybrán na titulní stranu časopisu Science vydaného 17. listopadu letošního roku.

Autoři studie navrhují několik strategií boje proti emisím metanu produkovaným komunálním odpadem, například snižování množství odpadu na polovinu, kompostování organických látek či modernizaci skládek. "Důležité budou změny v chování: jak změníme svůj životní styl, abychom snížili produkci odpadu. Dalším aspektem jsou technologie, musíme změnit nakládání s odpady z lineární ekonomiky na oběhové hospodářství," zdůraznila vědkyně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist