Vědec: Stav půdy je špatný hlavně kvůli intenzivnímu zemědělství
Miko upozornil, že již nelze mluvit pouze o udržování rozmanitosti organismů v půdě a krajině. "Dostali jsme se do takové krize, že ji (půdu) bude nejprve třeba obnovit a poté se snažit ji udržovat, protože současný stav zejména v intenzivně obhospodařované zemědělské krajině je špatný," řekl.
Intenzivní zemědělství podle něj způsobilo, že se dramaticky omezil vstup organické hmoty do půdy a potřebné živiny pro plodiny jsou dodávány hlavně minerálním hnojením. "Problém je, že se nám bortí struktura půdy a schopnost půdy zadržovat vládu a udržet živiny, které tam dodáváme," uvedl. Doplnil, že je také nutné hnojit mnohem víc než v minulosti.
Je podle něj třeba hledat řešení, jak organickou hmotu do půdy vracet, což také může pomoci se zvládáním klimatické krize. Půda je největším zásobníkem uhlíku a v posledních letech místo toho, aby uhlík zachycovala, ho uvolňuje. "To je zlomový bod, který se musí řešit," řekl. Problém vidí také v současné struktuře krajiny, kde chybí prvky podporující i půdní biodiverzitu, jako jsou remízky, lesíky, travnaté meze nebo kvetoucí pásy. Podle Mika je nestačí mít jen na okrajích velkých lánů plodin.
Upozornil na to, že kvalitní zemědělská půda se nedá vyrobit, proto je třeba do ní vrátit organickou hmotu. Mělo by se také pracovat na moderních přístupech k zemědělství jako je například střídání plodin.
Ekologické organizace, jako například Hnutí Duha, nedávno vyzvaly ministry zemědělství a životního prostředí k posílení ekologických ambicí zemědělské politiky ČR. Požadují větší důraz na ochranu půdy a biodiverzity. Nastavení dotací by podle nich mělo zemědělce více motivovat k šetrnému zacházení s půdou.
Jednou z možností, jak do půdy lze dostat organické látky jsou organická hnojiva. Zemědělci ale upozorňují, že v současnosti kvůli vysokým cenám energií nebo nízkým výkupním cenám hlavně prasat, může dojít k omezování chovů a s tím i k úbytku hnojiv pocházejících z živočišné výroby. Například Svaz chovatelů prasat upozornil na to, že s úbytkem hnojiv bude docházet k dalšímu zhoršování struktury půdy a snižování schopnosti zadržovat vodu.
Z výsledků čtvrtého pilíře Indexu prosperity Česka vyplývá, že stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho ochranu vydává z unijních zemí třetí nejvyšší podíl hrubého domácího produktu. Nejhoršího výsledku ze všech států dosáhlo Česko v podílu půdy postižené suchem. Českým lesům se také nedaří zachytávat emise oxidu uhličitého.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (28)
smějící se bestie
19.5.2022 16:41Stav půdy v ČR je špatný především proto, 6e se na rozkaz těch v Bruseli, dramaticky snížily stavy hovězího dobytka a sláma se pálí v teplárnách/elektrárnách. Takže minimum hnoje a k tomu stále těžší zemědělské stroje, vnucované zemědělcům.
Katka Pazderů
19.5.2022 20:10 Reaguje na smějící se bestieA do toho klimatická změna, větší oxidace uhlíku v půdě, tedy ztráta humusu, vláhový režim se změnil z humidního skoro na aridní, takže se půda zasoluje a okyseluje. Je toho opravdu více. Ale není to Brusel.
Karel Zvářal
19.5.2022 20:43 Reaguje na Katka Pazderůsmějící se bestie
19.5.2022 22:20 Reaguje na Katka PazderůJaroslav Řezáč
20.5.2022 07:03 Reaguje na smějící se bestieKamil Krabice
20.5.2022 06:57 Reaguje na Katka PazderůKamil Krabice
20.5.2022 06:57 Reaguje na Katka PazderůJaroslav Řezáč
20.5.2022 07:08 Reaguje na Katka Pazderůkarel krasensky
19.5.2022 18:26Jakub Graňák
19.5.2022 19:24 Reaguje na karel krasenskyMilan Dostál
20.5.2022 13:57 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.5.2022 14:54 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
21.5.2022 07:09 Reaguje na Jakub GraňákPepa
19.5.2022 18:33Bez dotaci by zemědělec již nezasel. Takže čí chleba jíš toho píseň zpivej!
Břetislav Machaček
19.5.2022 20:20tvrdil, že na dva hektary pole potřebuje hnůj od jedné krávy, telete,
tří prasat, dvou koz a kopy králíků. Na trávu chodil k bohatým
sousedům a později přikoupil mokrou louku, kterou melioroval, aby měl
trávu pro zvířata. Všechen hnůj šel do pole a to se ještě osévalo v
tříletém cyklu vojtěškou a jetelem. Nebyl to vědec a ani ministr, ale
obyčejný kovozemědělec pracující v hutích, protože ty dva hektary
čtyřčlennou rodinu neuživily.
Petr
19.5.2022 21:34Půda tak už neslouží jen svému původnímu účelu, tedy na produkci potravin, ale také jako výrobní prostředek pro tvorbu zisku majiteli a tvorbu zisku nájemci. Takovou zátěž nebohá půda nemůže zvládnout, to přece nejde.
pavel peregrin
20.5.2022 07:07Jenže je potřeba celo věc vidět komplexně- dříve byla užitkovost úplně někde jinde než dnes, tudíž každý podnik prostě již jen z tohoto důvodu nemůže skot držet, protože za současně nastavených podmínek mléko jednoduše neodbyde.
Úmyslně píšu za současně nastavených podmínek v EU- to je kapitola sama pro sebe a nemá cenu to rozvádět.
Suma sumarum, sečteno a podtrženo, úvahy o nápravě půdy vedené tímto směrem jsou prozatím spíš k pousmání, protože s praktickou stránkou věci se totálně rozcházejí.
Marcela Jezberová
20.5.2022 08:53 Reaguje na pavel peregrinTakže můžete mít hnoje tisíce tun a budou vám k ničemu. Na povrchu půdy ho nechat nemůžete, protože tak způsobujete emise metanu, a do půdy ho zaorat také nemůžete, protože přerušíte nepřetržitý pokryv půdy. Takže sice musíme zlepšovat strukturu půdy, ale nesmíme použít nejrozumnější a nejúčinnější způsob.
Na té konferenci také zaznělo, že EU přeci nepřikazuje snížit počty chovaných zvířat, ale ve skutečnosti připravovaná pravidla dotací k ničemu jinému zemědělce tlačit nebudou.
Upřímně, dlouho jsem nebyla na "vědecké konferenci", ze které bych odcházela tak frustrovaná.
Karel Zvářal
20.5.2022 09:57 Reaguje na Marcela JezberováMarcela Jezberová
20.5.2022 11:12 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
20.5.2022 20:14 Reaguje na Marcela JezberováBřetislav Machaček
20.5.2022 08:54 Reaguje na pavel peregrinvíce. Určitou "nadějí" je cena umělých hnojiv, která prodraží i ty
plodiny pro energetiku a s nižšími výnosy dojde možná i na ty osevní
postupy se zařazením pícnin a půdu vylepšujících plodin. Každopádně
by měly dostat zaracha bioplynky na kukuřici a to spalování slámy.
Toto je jedna z největších zhovadilostí ekoenergetiky, která mě
nutí na názory "vědců" jako je p.Miko reagovat. Dnes už pouze
hospodařím na zahrádce, ale kompostuji vše + něco navíc a taky
půdě vracím. Ta mne odměňuje dobrou úrodou a hlavně pocitem, že
je to živý organizmus na rozdíl od mrtvých "držáků" rostlin závislých na umělých hnojivech na některých polích.