https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedecka-expedice-nasla-v-australii-tri-nove-druhy-pavouku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědecká expedice našla v Austrálii tři nové druhy pavouků

18.2.2023 01:55 | SYDNEY (ČTK)
Dvacet vědců a učitelů se vypravilo do oblasti poblíž hranice mezi australskými státy Victoria a Nový Jižní Wales na jedenáctidenní expedici nazvanou Alpine Bush Blitz.
Dvacet vědců a učitelů se vypravilo do oblasti poblíž hranice mezi australskými státy Victoria a Nový Jižní Wales na jedenáctidenní expedici nazvanou Alpine Bush Blitz.
Drobná skákavka nebo lovec, který se maskuje jako větvička, jsou mezi třemi novými druhy pavouků, které objevili vědci během expedice do odlehlé horské oblasti Austrálie. Informoval o tom zpravodajský server news.com.au.
 

Dvacet vědců a učitelů se vypravilo do oblasti poblíž hranice mezi australskými státy Victoria a Nový Jižní Wales na jedenáctidenní expedici nazvanou Alpine Bush Blitz. Jejím úkolem je katalogizovat druhy a zároveň v pravidelných vstupech informovat školáky.

Arachnolog Joseph Schubert našel tři dosud nepopsané druhy pavouků a doufá, že než výprava skončí, podaří se mu najít další.

"Většina lidí si pavouky spojuje s venkovními latrínami. Jde ale o nesmírně rozmanité druhy," řekl Schubert. Objevovat a zdokumentovat nové druhy je podle něj velmi důležité pro jejich ochranu, může se tak zabránit tomu, aby "neviditelné druhy" nevyhynuly. "Když nějaký druh není známý, nemůže být odpovídajícím způsobem chráněný," uvedl Schubert.

Mezi pavouky, které se mu podařilo objevit, je dosud neznámý druh maloočka se štítem na hrudi, nový příbuzný křižáka větvového s dokonalým způsobem maskování a třímilimetrová skákavka, která podle Schuberta vypadá jako "osmioké štěně".

Ministryně životního prostředí Tanya Pliberseková označila nové nálezy expedice za fantastické. "Zhruba tři čtvrtiny australské biodiverzity stále čekají, až je věda objeví," řekla. "Programy, jako je Bush Blitz, nám pomáhají lépe pochopit australská přírodní prostředí, abychom v budoucnu mohli dělat rozhodnutí, která budou příznivější pro přírodu," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.2.2023 14:12
Ti se museli ztřískat, tolik štěstí najednou...:-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist