https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedeni-opavy-vyzyva-majitele-zahrad-aby-se-zapojili-do-boje-se-jmelim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedení Opavy vyzývá majitele zahrad, aby se zapojili do boje se jmelím

27.4.2021 01:06 | OPAVA (ČTK)
Jmelí, kvůli kterému dřeviny ve velkém chřadnou, stromy ve větší míře napadá v posledních letech. Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné.
Jmelí, kvůli kterému dřeviny ve velkém chřadnou, stromy ve větší míře napadá v posledních letech. Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Hans / Pixabay
Vedení Opavy vyzývá majitele zahrad a dalších pozemků se vzrostlými stromy, aby se zapojili do boje se jmelím. Jen na městských pozemcích odborníci během letošního roku ošetří 600 stromů napadených tímto parazitem, 100 z nich vykácí, informoval Roman Konečný z tiskového odboru magistrátu. Celkem chce město do boje s touto rostlinou investovat více než šest milionů korun.
 

Jmelí, kvůli kterému dřeviny ve velkém chřadnou, stromy ve větší míře napadá v posledních letech. Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné. Napadá často lípy, jabloně, vrby, javory, hlohy, borovice nebo jedle. Napadených druhů dřevin ale přibývá, a jmelí tak napadá například i ořešáky, jilmy či hrušně.

Ošetřování stromů začalo už v lednu. V dubnu pak radnice přišla s výzvou směrem k veřejnosti. "Aby byl rozsáhlý zákrok dlouhodobě účinný, je nutné, aby se stejnou cestou jako město Opava a další organizace vydali také soukromí majitelé zahrad a pozemků. Možnosti jsou k tomu dvě. V případě menšího výskytu jmelí na stromech postačí k odstranění cizopasníka ořez větví s trsy tak, aby se odstranily i jeho kořeny. Pouhé ulamování jednotlivých trsů nestačí, kořeny jmelí prorůstají až 1,5 m do větví, proto je nutné ořezat větve alespoň v délce dvou metrů od trsů směrem ke kmenu stromu," uvedl. Pokud je dřevina napadena jmelím více, tedy v případě, že parazitická rostlina zasáhla 30 procent objemu koruny, je nutné pokácet celý strom.

Dřevo z pokácených stromů v Opavě využijí i místní školy. Magistrát už oslovil městské školy a školky, zda by měly o využití kmenů na svých zahradách zájem, odezva je velká. "Oslovili jsme i střední školy a učiliště a nabídli jim dřevo například ke studentským pracím. Budeme se snažit, aby některé kmeny byly symbolicky ponechány nebo i řezbářsky upraveny v parcích, kde vyrostly," uvedl vedoucí odboru životního prostředí Jiří Vaníček.

Některá města v kraji investují ročně do likvidace jmelí desetitisíce korun. Parazitickou rostlinu, kterou rozšiřují zejména ptáci, se v regionu nedaří zastavit a podobně jako u kůrovce se hovoří o kalamitním stavu. Kraj proto v červnu 2019 navrhl změnu zákona, kterou chce bojovat proti jmelí a dalším škůdcům na dřevinách. Kraj požaduje, aby vlastníkům dřevin bylo možné ze zákona nařídit zásah proti těmto škůdcům. Majitelé pozemků s napadenými stromy nebo keři by museli respektovat pokyny k ošetření napadeného stromu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

27.4.2021 08:22
Pokud vím, tak existuje postřik, který, když je aplikován v době vegetačního klidu, jmelí celkem účinně likviduje. Tak proč hned kácet celé stromy? A ještě jedna věc - jmelí se většinou masivně vyskytuje na obecních pozemcích, protože obce na likvidaci tohoto parazita doslova kálely. Neměla by Opava likvidaci jmelí i na soukromých pozemcích zaplatit ze svého?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist