https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-odstranili-zaniceny-kel-slonici-madhubale-z-karaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři odstranili zanícený kel slonici Madhubale z Karáčí

20.8.2022 00:40 | ISLÁMABÁD (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Šestnáctiletou slonici Madhubalu z pákistánského Karáčí už nebude bolet zub. Osmičlenný tým z organizace ochránců přírody Four Paws ji tento týden uspal a vyvrtal kel, který ji bolel několik let. Píše o tom agentura Reuters.
 

Slonici, pojmenované po známé indické herečce, zakryli oči a přivázali nohy k postranním tyčím, které ji podpíraly, zatímco byla pod sedativy.

Veterináři si museli vzít na pomoc vrtačky a další velké chirurgické nástroje, aby byli schopní odstranit zanícený kel, který byl už poškozený a vyprostit se dal jenom po částech.

"Po tak dlouhém zánětu je tkáň tak křehká a tenká, že není možné to vytáhnout vcelku, láme se to," řekla veterinářka Marina Ivanovová, když byl kel venku.

Endoskopické vyšetření před zákrokem ukázalo, že vnitřní část klu měří 31 centimetrů. "Teď je důležité zaměřit se na léčbu po zákroku, po odstraněném klu zůstane velká otevřená rána, bude nutné ji každodenně čistit," řekla Ivanovová. O Madhubalu bude po operaci pečovat zoo v Karáčí. Madhubala byla jako slůně odchycena v Tanzanii, odloučena od matky a převezena před 14 lety do Pákistánu.

"Jsme šťastní, že se podařilo poprvé provést takový zákrok v této zoo na stojícím zvířeti, které nebylo pod celkovou anestezií. Pro tohoto slona by to bylo nebezpečné a mohlo by to skončit jeho smrtí, to jsme nechtěli," řekl Amir Chalíl, který tým veterinářů vedl.

Jeho skupina se musí postarat ještě o dva africké slony, kteří žijí v Karáčí. Podle Chalíla jsou v lepším stavu než Madhubala, mají potíže s nohama, ale léčba už začala před dvěma měsíci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist