https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-zaznamenali-na-breclavsku-dalsi-uhyn-racku-na-ptaci-chripku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři zaznamenali na Břeclavsku další úhyn racků na ptačí chřipku

13.4.2023 15:06 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Jiří Šafránek / Moravský ornitologický spolek
Vyšetření veterinářů potvrdilo další výskyt ptačí chřipky u uhynulých racků, tentokrát na rybníku v Bořeticích na Břeclavsku. Letos jde o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků. ČTK to řekl zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
 

Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 veterináři potvrdili u tří uhynulých racků, které u rybníka našli ornitologové. "Jedná se letos již o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho pátý případ, kdy byla zjištěna u racků," uvedl Majer. Loni se objevily pouze dva případy.

Nákaza se letos už potvrdila například v případě úhynu desítek racků v Českých Budějovicích u Vrbenských rybníků či u Zámeckého rybníka v Chropyni na Kroměřížsku, stejně tak u rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku.

Vzhledem k tomu, že jde o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se žádná mimořádná veterinární opatření. Veterináři ale varují před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apelují na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Při nálezu většího množství uhynulých divokých ptáků veterináři doporučují nemanipulovat s nimi a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist