https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vichrice-pripravila-ceske-svycarsko-o-200-let-stary-vysoky-smrk-1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vichřice připravila České Švýcarsko o 200 let starý vysoký smrk

8.11.2017 13:42 | KRÁSNÁ LÍPA (ČTK)
Smrk u České silnice měřil více jak 46 metrů a jeho stáří se odhaduje na více než 200 let. Takovýchto smrků je v národním parku jen několik desítek.
Smrk u České silnice měřil více jak 46 metrů a jeho stáří se odhaduje na více než 200 let. Takovýchto smrků je v národním parku jen několik desítek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tomáš Salov / Národní park České Švýcarsko
Národní park České Švýcarsko přišel při vichřici na konci října o jeden z velmi starých a pozoruhodných stromů. Vyvrácený smrk rostl u České silnice a dosahoval výšky přes 46 metrů, jeho stáří se odhaduje na více než 200 let. Informoval o tom mluvčí parku Tomáš Salov. Škody po vichřici Hewart jsou v Českém Švýcarsku vyšší než po orkánu Kyrill z roku 2007.
 

Smrků podobných těm, který neodolal vichřici, je v lesích národního parku podle Salova jen několik desítek a nacházejí se v chladných údolích, kde vládnou klimatické podmínky srovnatelné s podmínkami horskými. Nejvyšší a patrně nejstarší známý smrk Českosaského Švýcarska stojí u státní hranice na saském území, měří 53 metrů a je starý zhruba 400 let.

Přesné stáří padlého smrku správa parku zjistí v příštích týdnech, kdy ze stromu budou odebrány výřezy z kmene. "Tyto vzorky v budoucnu poslouží jako exponáty v expozicích pro návštěvníky Českého Švýcarska," uvedl Salov.

Smrk ztepilý je původně horská dřevina, která se po poslední době ledové na území dnešního národního parku vyskytovala jen v menší míře v chladných roklích. "Velkého rozšíření se tato dřevina na pískovcovém území dočkala až v souvislosti s moderními formami lesnictví, které byly zaměřeny na relativně rychlou produkci dobře zpracovatelných dřevin," uvedl mluvčí. Smrky tak před několika málo stovkami let nahradily zdejší původní, převážně jedlo-bukové lesy.

Většina smrků v současných porostech je mladší než 100 let a stromy dosahují výšek do 35 metrů. "Právě monokulturní charakter lesů a stejnověkost takto založených smrčin patří k příčinám vysokých škod následkem vichřic," uvedl Salov.

Vichřice Hewart na území parku podle nejnovějších odhadů poškodila 7500 krychlových metrů převážně smrkových porostů, objem kalamitního dřeva je více než dvojnásobný v porovnání s orkánem Kyrill v roce 2007. Tehdy v národním parku vzniklo 3443 krychlových metrů kalamitního dřeva.

Poškozené smrkové dřevo musí být zpracováno a odvezeno z lesa, aby nevznikl problém s množením kalamitních škůdců. "Uvolněné plochy budou využity k obnově lesů tak, aby získaly přírodě bližší charakter," podotkl Salov.

Turisté mají v Českém Švýcarsku k dispozici 150 kilometrů cest, správa procházky v parku nyní nedoporučuje. "Určitě bude nějakou dobu trvat, než vše zkontrolujeme," řekl mluvčí.

V Ústeckém kraji měla vichřice největší následky právě na Děčínsku a Litoměřicku. Bez proudu byli lidé i tři dny. Hasiči na severu Čech likvidovali v souvislosti se smrští šest stovek událostí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist