Ovce pomáhají s péčí o horské hole nad jesenickou Ovčárnou
„O pasení ovcí je veliký zájem, letos jsme měli obsazené všechny termíny opět během 24 hodin od vyhlášení akce. Práce to není jednoduchá, na pastvu k Petrovým kamenům se vyráží brzy ráno a přes poledne jsou ovce zpět u Ovčárny, kde se mají možnost napít. Odpoledne se pak vyráží na kopec znovu. Ovce se na vymezených plochách pasou volně pod dohledem pastevce a ovčáckého psa,“ vysvětluje Vladimíra Křenková ze spolku Stránské, z. s.
„Ovce, které se zde pasou, jsou plemene valašská ovce a i přes drsné horské podmínky v nadmořské výšce 1320-1450 m n. m. zde velmi dobře prospívají,“ pochvaluje si Roman Křenek ze Stránského. „Loni jsme zde několikrát viděli vlka, proto máme zvířata na noc dobře zabezpečená ve vysoké ohradě obehnané elektrickým ohradníkem,“ dodává.
Pastva probíhá v široké spolupráci s hotelem Ovčárna, provozovatelem sjezdovek panem Figurou a Lesy ČR. Až do roku 2029 je podpořena z Operačního programu Životní prostředí. V letošním roce bude možné ovce na svazích nad Ovčárnou potkat až do začátku září. Zhruba 10 % nejméně vypasených ploch se pak na závěr sezóny ještě poseče.
Podobně přibližně v polovině června začne pastva skotu a huculských koní v okolí vrcholu Pradědu a u Švýcárny. Tyto práce zajišťuje pan Václav Merta z Ranče M ve Vernířovicích.
reklama
Dále čtěte |
Policie pátrá po sprejerech, kteří poničili několik míst v Českém ráji
Ochránci přírody a Klub českých turistů se společně zavázali podporovat šetrnou turisticku v chráněných oblastech
NP Podyjí chystá obnovu lokalit pro kriticky ohroženého sysla
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Slavomil Vinkler
7.6.2026 06:28Emil Bernardy
7.6.2026 08:21 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
7.6.2026 09:09 Reaguje na Emil BernardyEmil Bernardy
10.6.2026 06:59 Reaguje na Slavomil VinklerKdosi tu psal jak toto bylo krásné když byl hoch....mamince květiny z louky.....našim damám kupujeme kytky v květinářství a maminka byla vděčná za zmuchlané pampelišky.Zůstala ta mateřská láska,ne realita života.
Jarek Schindler
11.6.2026 13:52 Reaguje na Slavomil VinklerAlena Lyskova
7.6.2026 11:13Slavomil Vinkler
7.6.2026 15:16 Reaguje na Alena LyskovaBřetislav Machaček
8.6.2026 09:11stát za vypásání vyplácí odměnu (dotaci), tak to efektivní je. Stovka ovcí
neuživí pasáka byť pouze s jedním psem, když se navíc nedojí k výrobě sýrů
a není hlavním účelem produkce skopového. Volná pastva bez ohradníků se zdá
levná, ale levnější bývaly jednoduché ohrady bez trvalé přítomnosti pasáka.
Pasení bez ohrad bývala práce těch nejchudších z chudých jejichž mzdou byl
sýr z ovčího mléka a nějaká ta ovce, kterou mu vlastník platil za práci.
O seno na zimu a o zimní ustájení se nestaral, protože po přihnání k
zimnímu ustájení většinou přišel pasák o práci. Byl to takový brigádník
bez zdravotního a sociálního zabezpečení, bez danění mzdy, kterou bylo
to mléko a nějaká ta ovce. Spokojil se s postelí v salaši bez toho, co
si dnes neodpustí ani ti nejchudší a to dnes pasák asi nevydrží. Zažil
jsem ještě pasáky JRD na Kysucích, kteří už na tom byli o trochu lépe,
protože měli zaměstnání i v zimě a pevnou mzdu. I tak to byl život bez
lidí, bez tekoucí teplé vody a mimo baterky z auta bez elektřiny. Nabitou
baterku mu občas přivezli gazíkem a zpět odváželi sýry. Jinak to byl
život o samotě pro samotáře a bohužel i pijany. Žádný neodolal láhvi
kořalky za kterou vyměnil sýr a dal ochutnat žinčice. Jednou jsme tam
v salaši v bouři přespali a nebylo jim co závidět. Pochybuji, že by to
dnes někdo vypásal levně postaru a je otázkou, zda na ty dotace bude
i v budoucnu. Ona se ta pastva nevyplácí v dnešní době v úrodnějších
oblastech a natož vysoko v horách. Náklady narůstají o ochranu před
vlky a o mzdové a daňové náklady na takovou výši, že je levnější
ustájení s navážením píce ke kterému směřují už mnozí malí chovatelé.
Ovce mají v bytelné ohradě u domu a navážejí jim píci. Ono pást bez
dotací byť i těch 100 ovcí a ještě si platit zdravotní a důchodové,
platit daň z pozemku a zisku, tak to nikdo dělat nebude. A co teprve
u deseti ovcí? To bez nutné drahé ochrany před vlky už dělali jen
srdcaři a i ti kvůli vlkům končí.
Slavomil Vinkler
9.6.2026 10:20 Reaguje na Břetislav MachačekEmil Bernardy
10.6.2026 07:01 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
14.6.2026 10:29 Reaguje na Slavomil Vinklernicnedělání. Dávky bych podmínil třeba sklizní v sadech,
při úklidu po těžbě v lesích, okolí cest atd. Bez práce
bych nedal peníze mimo invalidů nikomu a rázem by se našlo
dost lidí na různé práce. Sociální bydlení a nebo azylové
domy nejsou pastouškami? Jsou, jen se jinak jmenují s tím
rozdílem, že nikdo po ubytovaných nepožaduje ani obecně
prospěšné práce. Můj děda tvrdil, že komunisté udělali z
lidi lenivce, ale ti je alespoň zavřeli a nutili pracovat.
Dožít se dnešní doby, kdy se dávají peníze nefachčenkům,
tak by řekl kdoví co.



Hasiči budou s ochránci přírody spolupracovat při likvidaci hnízd invazní sršně asijské
Speciální dům pro vlaštovky nahradil v Havlíčkově Brodě zbouranou budovu, v níž dříve hnízdily