Vláda bude rozhodovat o chráněných územích, mají řadu rozporů
Stát musí do konce ledna národní seznam chráněných území doplnit. Pokud by se tak nestalo, hrozily by Česku sankce a možná i zastavení evropských dotací. Záměr rozšíření lokalit podporují ekologové.
"Pro vyhlášení ochrany celoevropsky cenných území jsou zásadní biologické poznatky, a ne ekonomické záměry úzké skupiny investorů. Vláda by měla ctít zákony i mezinárodní dohody, ke kterým se připojila," uvedla Jana Vitnerová z ekologického sdružení Arnika.
Sedm lokalit požadoval Brusel už několikrát, ale předchozí vlády je nikdy neschválily. Jde o Labské údolí v Ústeckém kraji, Slavíkovy ostrovy a Labišťata u Přelouče nad Labem, Ždánický les a Meandry Jihlavy v Jihomoravském kraji, Dobřany v Plzeňském kraji a Vidnavu v Jeseníkách.
EK už zahájila s Českem "pilotní řízení", které předchází řízení pro porušení evropského práva. Český seznam vznikl v roce 2005 a doplňoval se dvakrát, naposledy ho Brusel přehodnocoval před čtyřmi lety.
Například Labské údolí rozporují ministerstva dopravy, místního rozvoje, zemědělství, Svaz měst a obcí a další instituce. Jako nejvážnější označují střet se zabezpečením splavnosti Labe jako vodní cesty mezinárodního významu, v rámci níž se aktuálně projednává EIA na Plavební stupeň Děčín.
Lokalita se má chránit například kvůli výskytu lososa obecného, modráska bahenního a bobra evropského. MŽP v předkládací zprávě upozorňuje, že pokud bude rozšíření Labského údolí opakovaně odmítnuto, s největší pravděpodobností to vyvolá řízení ze strany EK.
Rozpory se objevily ale i u lokality Heřmanický rybník. Krajský úřad Moravskoslezského kraje požadoval upřesnění statusu území tak, aby byl v souladu se stejnojmennou přírodní památkou, to znamená bez vyhlášeného ochranného pásma. Obává se střetu kvůli územní rezervě pro vysokorychlostní trať.
reklama