Vláda dnes schválila půlmiliardové odškodné pro ovocnáře za jarní mrazy
Výborný následně na tiskové konferenci po jednání vlády zopakoval, že peníze dostanou ovocnáři, kteří evidují minimálně 50 procent škod. Podle něj to je zhruba 600 subjektů. Při vyplácení podpory stát zvýhodní pěstitele se sjednaným pojištěním, ostatním bude podpora zkrácena o polovinu. Kolik žadatelů dosáhne na plnou výši podpory, zatím ministr nedokázal upřesnit.
Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý na dotaz ČTK upřesnil, že různé druhy ovoce budou mít jinou sazbu, přičemž při určování sazby zohlední, jak je ovocný druh náročný a nákladný na pěstování. Počítá se s několika kategoriemi. Výši sazby podle Bílého mimo jiné ovlivní počet pěstitelů, kteří zažádají v říjnu o podporu a kolik z nich bude mít sjednané pojištění. Nepojištěným totiž ministerstvo zkrátí kompenzaci o polovinu, a pokud jich bude větší množství, zůstane na sazby více peněz, doplnil Bílý. Přesné sazby zveřejní ministerstvo v listopadu, poté, co bude mít k dispozici všechny údaje o žadatelích.
Výborný také zdůraznil, že podpora nepokryje úplnou výši škod, kterou ovocnáři utrpěli. Podle něj je to příspěvek pro to, aby pěstitelé ekonomicky přežili a nebyli nuceni přistupovat ke kácení sadů. Zdůraznil také, že podpora je předjednaná s Ovocnářskou unií. Její předseda Martin Ludvík už dříve řekl ČTK, že kompenzace za škody by mohla změnit rozhodnutí některých ovocnářů zmenšovat plochu sadů.
Podpora se vztahuje na jabloně, hrušně, meruňky, třešně, višně, slivoň švestky s výjimkou myrobalánu, broskvoně, rybíz černý, červený a bílý, maliníky a ostružiníky, jahodníky, angrešty, borůvky a ořešáky královské.
reklama