Vláda má jednat o novele zákona o ovzduší s kontrolami kotlů
Novela upravuje například také pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací a umožní, aby byly v nízkoemisních zónách v ČR, dosud zde žádné nejsou, uznávány německé emisní plakety. Podle ekologických aktivistů je ale předkládaný návrh nedostatečný a znečištění snížit nepomůže.
Ministerstvo v předkládací zprávě uvádí, že Česko má problém s velkým množstvím zastaralých spalovacích zařízení, která umožňují spalování odpadu. Navrhuje, aby úředníci, pokud vzejde v jednom roce opakovaně podezření na porušení zákona, mohli v domech zkontrolovat kotle. Nejdřív majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola.
Ten, kdo ji domů nepustí, může dostat pokutu až 50 000 korun. Nově budou moct sousedé, pokud se jim bude zdát kouř z komína podezřelý, poslat na úřad důkaz - fotografii nebo video s více než třicetiminutovým kontinuálním záznamem. Kontroly mají platit od ledna 2017.
"Legislativní rada vlády potvrdila náš názor, že nedotknutelnost obydlí není neomezitelná. V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu a přímo ústava umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zdraví lidí zajistit," řekl ČTK ministr Brabec. V okolních státech jsou podle něj kontroly přímo v domácnostech běžné.
Návrh zákona jde do vlády s rozporem. Místopředseda vlády pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) požaduje kontroly vypustit, protože podle něj jde o nepřípustný zásah do práva na soukromí. "Určitě o tom na vládě povedeme diskusi. Jsou tady dvě práva, která jsou protichůdná - domovní svoboda a právo na životní prostředí. Je otázka, jestli to, že něco pálíte v kamnech, je důvodem pro to, aby bez nařízení soudu nebo státního zástupce mohl někdo vniknout do vašeho obydlí," řekl ČTK Bělobrádek.
Asociace ekologických organizací Zelený kruh navíc upozorňuje, že v zákonu chybějí nástroje zaměřující se na hlavní zdroje znečištění - topení uhlím, automobilovou dopravu a uhelné elektrárny a počítá jen se zavedením kontrol domácností. Odborníci se prý obávají, že nebudou účinné. Obce by tak podle ekologů měly, stejně jako v Polsku, dostat možnost zakázat na svém území spalování hnědého uhlí domácnostmi. Třeba tam, kde jsou lázně.
Ekologové dále požadují po vládě, aby se zvýšily poplatky průmyslovým podnikům a uhelným elektrárnám za využívání fosilních paliv. Výnosy by stát investoval do zlepšení životního prostředí v postižených v regionech. "U domácích topenišť se kontrola týká jen ilegálního spalování odpadu, ale neumožňuje omezit spalování hnědého uhlí, které je klíčovým zdrojem znečištění zejména v podhorských oblastech a malých obcích," argumentoval expert Zeleného kruhu Daniel Vondrouš. Šárka Mrázováreklama