https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-nektere-vyrobky-ziskaji-vyjimku-pro-uziti-olova-rtuti-nebo-chromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda: Některé výrobky získají výjimku pro užití olova, rtuti nebo chromu

12.1.2024 10:50 | PRAHA (ČTK)
Náhradu za olovo jako tepelného stabilizátoru se podle MPO nepodařilo vyřešit při výrobě čidel, která se používají ve zdravotnických diagnostických zařízeních. Ilustrační foto
Náhradu za olovo jako tepelného stabilizátoru se podle MPO nepodařilo vyřešit při výrobě čidel, která se používají ve zdravotnických diagnostických zařízeních. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Některé výrobky využívané ve zdravotnictví nebo v průmyslu získají výjimku pro využití olova, rtuti nebo chromu. Vyplývá to z nařízení, které na návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) schválila vláda. O rozhodnutí informoval kabinet na svém webu. Olovo, chrom a rtuť jsou při výrobě těchto produktů podle MPO nezbytné a dosud se je nepodařilo nahradit jinými látkami.
 

Náhradu za olovo jako tepelného stabilizátoru se podle MPO nepodařilo vyřešit při výrobě čidel, která se používají ve zdravotnických diagnostických zařízeních. "Stávající náhrady olova nejsou spolehlivé pro všechny parametry nebo mají pro tyto parametry nízkou přesnost," sdělilo MPO v důvodové zprávě k návrhu.

Podobná je situace podle MPO také s chromem a jeho užitím v absorpčních plynových tepelných čerpadlech nebo rtutí v kapilárních reometrech. "Nahrazení rtuti v převodnících tlaku taveniny při teplotě vyšší než 300 stupňů Celsia a tlaku vyšším než 1000 barů je v současné době vědecky a technicky neproveditelné," doplnilo MPO.

Rozhodnutím kabinetu se změnilo nařízení vlády, které stanovuje omezení pro používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních. Odpovědnost za to, aby produkty splňovaly náležité parametry, nese výrobce včetně dovozce. Omezení některých látek má vést například ke zmírnění dopadů při jejich likvidaci na životní prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

12.1.2024 19:11
Ještě zrušit zákaz pájení olovem prosím.
Odpovědět
ig

12.1.2024 19:20
Jo a rtuťové teploměry povolit taky. Teď je musím individuálně dovážet z non-EU a je to otrava, už mi jeden cestou rozmlátili, i když byl v bedně s molitanem a jeden zabavili celníci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist