https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-novelu-zdrazujici-drobne-zasilky-z-ciny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná novelu zdražující drobné zásilky z Číny

10.5.2020 08:55 (ČTK)
Levné balíčky zdraží.
Levné balíčky zdraží.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxfuel
Drobné zboží, které si Češi objednávají z čínských i dalších e-shopů mimo EU, v příštím roce zřejmě zdraží. Počítá s tím novela zákona, kterou v pondělí projedná vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu. Podle nich bude mimo jiné od roku 2021 zrušeno osvobození od DPH při dovozu malých zásilek s hodnotou pod 22 eur (zhruba 550 korun). Opatření EU má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur a zároveň narovnat podnikatelské prostředí.
 

"Pro uplatňování daně z přidané hodnoty při dovozu zásilek nízké hodnoty do členských států Evropské unie budou od 1. ledna 2021 platit nová harmonizovaná pravidla. Hlavním záměrem těchto nových pravidel je odstranit dosavadní nestejné daňové zacházení s prodejem zboží na dálku v Evropské unii ve srovnání s dovozem ze třetích zemí, a tím nevýhodnější podmínky pro dodavatele zboží v Evropské unii," uvádí mimo jiné materiál.

Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která poskytuje celní služby, již dříve upozornil, že zatímco unijní podniky musí odvádět DPH bez ohledu na hodnotu prodaného zboží, malé zásilky do 22 eur z Číny a dalších třetích zemí nepodléhají clu ani odvodům DPH. "Zboží v podobné kvalitě je proto při nákupu z Číny výrazně levnější a pro evropské podniky představuje nepříjemnou konkurenci," uvedl. Dodal, že do EU ročně dorazí z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH.

Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v ČR stoupá. Loni jich bylo 28 milionů, předloni 25 milionů.

Podle experta na DPH z poradenské společnosti BDO Petra Vondraše současná situace nabádá k umělému podhodnocování zboží a podvodům v odvodech DPH. Jejich výši Evropská komise odhaduje na pět miliard eur ročně. Podle něj lze očekávat, že si budou čínské společnosti ve větší míře pronajímat sklady v EU a z nich dodávat zboží.

Drobné zásilky jsou osvobozeny od DPH, pokud jejich hodnota nepřesahuje 22 eur. V případě cla se osvobození vztahuje na zásilky do 150 eur. To platí u poštovní přepravy. Osvobození od DPH a cla neplatí pro alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody, tabák a tabákové výrobky.

Evropská Rada schválila daňový balíček týkající se přeshraničního elektronického obchodu v prosinci 2017.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

10.5.2020 09:20
Pro drobné zákazníky snad není problém pár korun DPH, ale vysoká paušální částka za celní vyřízení. Ať to vláda vyřeší třeba tak, že každý nakupující musí odvést DPH. A ať se provádějí náhodné kontroly.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.5.2020 06:09
A nebo zrušit DPH jako takové. Vždyť je to novota platící 30 let. Pouze 30 let.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

13.5.2020 13:17 Reaguje na Katka Pazderů
Tak to by bylo ze všeho nejlepším z pozice konečného spotřebitele. Jenže z čeho pak by stát bral peníze? DPH plní státní kasu prakticky největší měrou.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.5.2020 06:14
A místo toho na základě LCA hodnocení zavést uhlíkovou daň. Třeba pro jednotlivé okruhy: stejný stát výroby a spotřeby věci či zboží, vzdálenost do 1000 km (vyjmenováním států výroby a spotřeby) nebo EU, a vzdálenost nad 5000 km (případně mimo EU). A teoreticky i vzdálenost nad 10 000 km.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

13.5.2020 13:19 Reaguje na Katka Pazderů
Toto by ve svém důsledku bylo velice kontraproduktivní, navíc těžko uhlídatelné. Mnohem lepší by bylo, kdyby i u nás se snížila cena za dopravu na naprosté minimum, abychom mohli naše produkty prodávat do celého světa. Navíc by bylo fajn, kdybychom náš průmysl podpořili stavbou jaderných elektráren, abychom měli stabilní, dlouhodobý zdroj čisté elektrické energie.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

13.5.2020 13:15
Je to škoda. Místo toho, abychom přemýšleli jak učinit naše zboží atraktivnější snažíme se zamezit lidem, aby si mohli levně nakupovat. Proč naše vláda neudělá totéž co čínská. Tj. umožnit firmám posílat své zboží za paušál bez ohledu na to kolik těch zásilek je. Myslím, že za něco takového by naši podnikatelé byli více než vděčni.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist