https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-zvyseni-bezpecnosti-hracek-pro-male-deti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná zvýšení bezpečnosti hraček pro malé děti

7.5.2018 00:25 (ČTK)
Hračky pro nejmenší děti by měly být bezpečnější. Vláda ve středu projedná zpřísnění povoleného obsahu některých chemických látek používaných v hračkách, kabinet tak sladí českou legislativu s novými unijními směrnicemi. / Ilustrační foto
Hračky pro nejmenší děti by měly být bezpečnější. Vláda ve středu projedná zpřísnění povoleného obsahu některých chemických látek používaných v hračkách, kabinet tak sladí českou legislativu s novými unijními směrnicemi. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hračky pro nejmenší děti by měly být bezpečnější. Vláda ve středu projedná zpřísnění povoleného obsahu některých chemických látek používaných v hračkách, kabinet tak sladí českou legislativu s novými unijními směrnicemi. Nově bude doplněn limit chemické látky fenol, která dosud není v legislativě obsažena. Sníží se také limitní hodnota bisfenolu A (BPA) a olova.
 

V případě fenolu i bisfenolu A se jedná o chemické látky, které se používají v hračkách určených pro děti mladší 36 měsíců nebo v jiných hračkách, které jsou určené pro vkládání do úst. Evropská komise již v roce 2011 zakázala výrobu a prodej kojeneckých lahví s BPA.

Ekologické organizace označují bisfenol A za skryté, všudypřítomné nebezpečí. BPA je využíván hlavně při přípravě polykarbonátových plastů ze kterých se vyrábí CD a DVD nosiče, nádoby na potraviny, používá se také ve stavebnictví, elektronice nebo v medicíně. BPA je také součástí termopapírů, např. v účtenkách z pokladen supermarketů, v některých plastových zubních plombách nebo v mobilních telefonech.

Greenpeace uvádí, že v posledních letech bylo publikováno množství vědeckých studií, které poukazují na roli, kterou může hrát vystavení se nízkým dávkám bisfenolu A při vzniku vážných onemocnění, jako je cukrovka, rakovina prsu u žen nebo rakovina varlat a prostaty u mužů.

Návrh dále snižuje limity olova obsažené v hračkách nebo jejich součástech. Evropský úřad pro bezpečnost potravin dospěl k závěru, že pro olovo jakožto toxický kov neexistuje žádný práh, pod kterým nemá vystavení olovu kritické účinky na zdraví. "Dokonce i mírná expozice může způsobit poškození nervové soustavy a mozku a zejména deficity v učení. Proto byla pro stanovení limitních hodnot pro olovo v hračkách zvolena nová metoda, která vedla k jejich podstatnému snížení," uvádí předkládací zpráva k návrhu.

Fenol se používá v pryskyřicích, kterými se slepují části hraček. "Fenol byl zjištěn v emisích z herních konzolí, v jednom ze šesti analyzovaných stanů nebo tunelů pro děti a v balicí fólii, byl testován u hraček do vany a jiných nafukovacích hraček a byla zjištěna jeho přítomnost v PVC," uvádí dokument.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist