https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-navrhy-mze-na-zvyseni-nekterych-dotaci-ci-snizeni-byrokracie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila návrhy ministerstva zemědělství na zvýšení některých dotací či snížení byrokracie

22.2.2024 10:31 | PRAHA (ČTK)
Bedýnka se zeleninou
Bedýnka se zeleninou
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zvýšení některých dotací nebo zmírnění byrokratické zátěže přináší dva návrhy ministerstva zemědělství (MZe), které dnes na svém jednání schválila vláda. Ekologickým zemědělcům má vzrůst sazba dotace na pěstování zeleniny a jahodníku na orné půdě či se zavést doplňková platba za takzvané zelené hnojení na vinicích. V nařízení o dobrých životních podmínkách zvířat pak druhý návrh například ruší povinnost uchovávat obaly od biologických materiálů používaných ve stájích k likvidaci hmyzu.
 

Sazba dotace na pěstování zeleniny a jahodníku na orné půdě vzroste podle návrhu MZe ze současných 638 eur za hektar (asi 15 774 korun) na 760 eur za hektar (zhruba 18 790 korun). Mírně se podle MZe navýší také sazby pro ostatní plodiny či pícniny. Dále návrh nově zavádí doplňkovou platbu za takzvané zelené hnojení na vinicích, tedy vysetí směsi plodin mezi řádky, která dodává půdě živiny. Platba činí 248 eur za hektar (přibližně 6131 korun), informovalo MZe.

V režimu ekologického zemědělství návrh také ruší povinnost pěstovat na pětině orné půdy netržní plodiny, tedy například svazenku či hořčici. Spolu s tím tak zanikne kontrola této podmínky ze strany Státního zemědělského intervenčního fondu. Ekologický způsob zemědělství je podle MZe v Česku uplatňován na 578 000 hektarech půdy, z čehož 109 000 hektarů tvoří orná půda, kde se pěstuje zelenina, jahody, pícniny nebo tráva. Žádost o dotace na ekologické zemědělství podává zhruba 5300 farmářů, sdělilo MZe.

V případě nařízení o dobrých životních podmínkách zvířat se snižuje také finanční postih za neuchování obalů od chemických materiálů na dezinsekci, a to ze 30 procent na 20 procent z poskytnuté dotace.

"Na základě ohlasu zemědělců jsme upravili nařízení o ekologickém zemědělství a dobrých životních podmínkách zvířat. Chceme zemědělcům zjednodušit práci a zlepšit podmínky v chovech i na polích, proto jsme také zvýšili sazbu na hektar zeleniny pěstované v ekologickém režimu," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

22.2.2024 10:56
na tohle se dá použít slogan, který vozí jedna firma na naklaďáku na fekálie. "i malá kráva dobře saje" až na to, že fekál udělá službu bez keců, zemědělci už jsou jen ty sající krávy na rozpočtu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.2.2024 12:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Založili to ti v Bruseli a poprvé pro francouzské sedláky. A dovedli to až do současného absurdního stavu !
Takže brečíš na špatném hrobě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist