https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-se-bude-zabyvat-strategii-pro-reseni-otrav-zivocichu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda se bude zabývat strategií pro řešení otrav živočichů

6.1.2020 00:30 (ČTK)
Snížit počty zvířat zabitých otrávenými návnadami i zlepšit vyšetřování a prevenci těchto případů má za cíl Národní strategie pro řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů do roku 2030. / Ilustrační foto
Snížit počty zvířat zabitých otrávenými návnadami i zlepšit vyšetřování a prevenci těchto případů má za cíl Národní strategie pro řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů do roku 2030. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Snížit počty zvířat zabitých otrávenými návnadami i zlepšit vyšetřování a prevenci těchto případů má za cíl Národní strategie pro řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů do roku 2030. Dokument se věnuje i dopadu užívání pesticidů a veterinárních léčiv. Strategií se dnes bude zabývat vláda.
 

Na přípravě strategie se vedle ministerstva životního prostředí podílela i ministerstva zemědělství, vnitra a spravedlnosti, jejich resortní organizace a také Českomoravská myslivecká jednota a Česká společnost ornitologická (ČSO). Právě z údajů databáze ČSO Volná křídla, která vznikla v roce 2000, autoři strategie vycházejí. "Od roku 2018 máme pro vyhledávání speciálně vycvičeného psa, díky tomu je počet nalezených otrávených zvířat vyšší. Loni to bylo kolem 80, letos jich bude ještě víc," řekl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Uvedl, že ačkoliv se zaměřují především na ptactvo, nacházejí často i otrávené kuny, lišky či divočáky.

Dokument požaduje právě vznik centrální databáze zabitých živočichů, efektivnější vyšetřování i důkladnější osvětu. Zabývá se také volně žijícími živočichy nelegálně zabitými střelbou či různými pastmi a také vlivem pesticidů určených k hubení škůdců na další volně žijící zvířata. Zmiňuje jak potřebu nových výzkumů dopadu těchto látek, tak i podporu šetrnější ochrany před škůdci a důkladnou kontrolu užívání pesticidů. Další oblastí, kterou strategie řeší, je vliv veterinárních léčiv na volně žijící zvířata.

Strategii měla vláda projednávat už v říjnu. Kvůli kritice zájmových spolků však MŽP nakonec z textu vypustilo řešení olověných střel a dokument přepracovalo.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist