https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/voda-nebyla-pres-nadprumerne-srazky-v-pude-doplnena
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne sucho, je velká, říká hydrolog

8.4.2019 09:03 | PRAHA (ČTK)
Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne v létě sucho, je poměrně velká. Meteorologové ale nedokážou určit, zda přijdou vlny veder, které by mohly sucho zhoršit, nebo vydatné srážky, které by ho mohly zmírnit. Ilustrační snímek.
Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne v létě sucho, je poměrně velká. Meteorologové ale nedokážou určit, zda přijdou vlny veder, které by mohly sucho zhoršit, nebo vydatné srážky, které by ho mohly zmírnit. Ilustrační snímek.
Foto | Victor Ranedo / Ekolist.cz
Voda v půdě nebyla ani přes srážkově nadprůměrné prosinec a leden doplněna. V horských řekách je díky sněhu vody dost, ve zbytku území je jí okolo poloviny dlouhodobého průměru. Informoval o tom ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne sucho, je podle něj velká, zatím však není možné určit, v jaké míře. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy byly první měsíce pro zemědělce ohledně vláhy obecně lepší než loni, ale například v Polabí proti zbytku republiky horší.
 

"Přestože srážkově byly prosinec a leden nadprůměrné a na horách bylo více sněhu, než v posledních letech, nestačilo to k doplnění vody v půdě," uvedl Daňhelka. Jelikož sněhu v nižších a středních nadmořských výškách mnoho nebylo a první polovině února roztál, do podzemních vod se dostatek vody nevsákl.

Po srážkově slabém únoru se na začátku března srážky přiblížily normálu, v druhé polovině měsíce ale chyběly. Teplé počasí navíc způsobilo, že se voda z půdy vypařovala. Zásoby vody v půdě a v podzemních vodách jsou proto podle hydrometeorologů v horším stavu, než touto dobou před rokem.

Průtoky vody v horských úsecích Úpy, Jizery, Vydry a dalších řek jsou pro toto období podle Daňhelky nadprůměrné díky bohatým zásobám sněhu. Ve většině řek na zbytku území však teče okolo poloviny průměru či méně. "Situace v podzemních vodách je rovněž výrazně podprůměrná ve většině vrtů, které sledujeme, snad s výjimkou jižních Čech," doplnil Daňhelka.

"Horské oblasti, kde sníh napadl, měly vody dostatek. Ale od Prahy na sever k Hradci je to mizerné, teď to ještě není tak znát, ale začal foukat vítr, který vysušuje horní vrstvu ornice a spodní voda tam není," dodal. Podle něj se ukáže, zda vláha pro plodiny letos bude stačit, asi až kolem května.

V druhé polovině příštího týdne budou přeháňky a občasný déšť, dlouhodobé zlepšení zásob vody v půdě ale nelze podle Daňhelky očekávat.

Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne v létě sucho, je poměrně velká. Meteorologové ale nedokážou určit, zda přijdou vlny veder, které by mohly sucho zhoršit, nebo vydatné srážky, které by ho mohly zmírnit.

Loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy zde začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století.

Podle státu činily škody způsobené suchem loni deset až 11 miliard korun. Největší problém byl u obilovin, kde škody mohly dosáhnout až 4,8 miliardy korun, u brambor za 0,8 miliardy a u cukrové řepy, máku a chmele.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist