Voda z kohoutku: V ČR ji nabízí už přes 1200 restaurací
Sdružení začalo restaurace, kde je k dostání voda z vodovodu, evidovat v září 2010. Dnes je na jejich seznamu přibližně 800 restaurací, naprostá většina jich je ovšem v Praze a středních Čechách. V jiných částech republiky se jedná spíše o velká města. Další stovky restaurací eviduje společnost Veolia, která v rámci svého projektu Kouhoutkova.cz restauracím, které budou vodu z vodovodu podávat zákazníkům, nabízí zdarma karafy. Jak Ekolistu řekla Zuzana Cabejšková, předsedkyně sdružení Česko pije vodovodu, když se sečtou údaje z obou seznamů a vyloučí se stejné podniky, dojde se k číslu přes 1200 restaurací po celé ČR.
„Největší přírůstek jsme zaznamenali během léta. Za teplých dní lidé více pijí a voda z kohoutku je příjemným způsobem, jak uhasit žízeň,“ uvádí Zuzana Cabejšková. Kromě toho, že se na vodu z kohoutku častěji ptají zákazníci, hraje prý roli i konkurenční boj. „Zvláště na menších městech, jako je například Kolín nebo Písek, pozorujeme silný sousedský efekt. Jakmile začne jedna restaurace podávat vodu z kohoutku, ostatní ji následují,“ říká Igor Třeslín ze serveru Lunchtime.cz, jenž se věnuje sledování českých restaurací a vodu z vodovodu nabízí jako jedno z volitelných kritérií při vyhledávání restaurace.
Projekt, v němž se sdružení Česko pije vodovodu snaží zvýšit počet restaurací, v nichž je kohoutková voda nabízena jako alternativa k vodě balené, začal na podzim 2010. V jeho rámci sympatizanti sdružení mimo jiné lidem nabízeli ochutnávku tří sklenic vody - jedné s vodou z kohoutku, druhé s balenou pitnou vodou a třetí s balenou pramenitou vodou. Respondenti nevěděli, o odkud voda pochází. Přibližně tři čtvrtiny jich nakonec hodnotily chuť vody z kohoutku jako lepší nebo přinejmenším stejně dobrou jako vody balené.
Z tehdejšího průzkumu firmy Synovate zároveň vyplynulo, že tři čtvrtiny české populace pravidelně kupují vodu balenou. Přitom by ale 83 % respondentů uvítalo vodu z vodovodu podávanou v restauracích. Dvě třetiny respondentů si o ni ale v restauracích nikdy neřeklo a jen 3 % si o ni říkají běžně.
Právě nedostatečný tlak zákazníků je podle Cabejškové jedním z důvodů, proč restaurací nabízejících vodu z vodovou nenajdeme ještě víc. „Zákazníci mají často strach z reakce obsluhy. Hodně si jich ale ani neuvědomí, že by mohli vodu z kohoutku v restauraci požadovat. Je potřeba více osvěty v této oblasti,“ míní Zuzana Cabejšková. Druhým důvodem je strach restauratérů ze ztrát. I tomu se dá ale předcházet - jsou restaurace, kde si za vodu z vodovodu nechají zaplatit.
Spousta restauratérů však pokládá nabídku vody z kohoutku za normální vstřícnost zákazníkům. „Vodu z kohoutku bereme jako jednu z investic do spokojeného hosta. Naší filosofií je navodit přátelské prostředí, kde hostům naší restaurace vyhovíme ve všech přáních, včetně žádostí o vodu. Rádi bychom přenesli tento velmi příjemný zahraniční zvyk do Čech jako standard,” cituje sdružení Česko pije vodovodu Michaelu Šmucrovou, manažerku Řízkové restaurace Kopretina v Třeboni.
Pitná voda z vodovodu v České republice podle hygieniků ze zdravotního hlediska v ničem nezaostává za vodou balenou. Naopak výroba, doprava a recyklace lahví na balenou vodu představuje značnou zátěž pro životní prostředí.
reklama