https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodikovy-vlak-bude-na-prezentaci-v-cr-plnit-mobilni-cerpaci-stanice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodíkový vlak bude na prezentaci v ČR plnit mobilní čerpací stanice

16.5.2022 00:43 | PRAHA (ČTK)
Coradia iLint, první vlak na vodíkový pohon.
Coradia iLint, první vlak na vodíkový pohon.
Vodík pro vodíkový vlak pro osobní dopravu Coradia iLint, který v tomto týdnu přijede do Česka, dodá společnost Air Products. Pro vlak vyčlení mobilní vodíkovou čerpací stanici. Vlaky na vodíkový pohon jsou podle expertů jednou z ekologických variant budoucího provozu zejména na regionální železnici.
 

Air Products bude na předváděcích jízdách doplňovat vodík ve spolupráci se společností Alstom. "Vzhledem k tomu, že se svět snaží přejít na dopravu s nulovými emisemi, bude vodík hrát klíčovou roli, zejména v těžké nákladní dopravě, kde vodík ve srovnání s ostatními technologiemi vyniká," uvedla Zuzana Janatová ze společnosti Air Products.

Coradia iLint je první osobní vlak na světě poháněný vodíkovým palivovým článkem, který vyrábí elektrickou energii pro trakci. Jedinými emisemi, které podle Alstomu vlak vytváří, jsou pára a kondenzovaná voda. Vlak může jezdit po neelektrifikovaných tratích. Podle Alstomu by tak mohl být využíván hlavně na regionálních tratích bez elektrifikace.

"Účastí na demonstraci této inovativní technologie chceme zdůraznit, že vodík je nejen palivem budoucnosti, ale i možností, jak již dnes zajistit čistou mobilitu. Společnost Air Products disponuje odbornými znalostmi potřebnými k tomu, aby pomohla vybudovat vodíkovou infrastrukturu v České republice a na Slovensku a přispěla k dosažení bezemisní ekonomiky," dodala Janatová.

Od roku 2018 jezdí vodíkové vlaky od Alstomu v několika evropských zemích. Podle firmy tvoří alternativu pro 46 procent hlavních tratí v EU, které nejsou elektrifikovány. S nasazením vodíku počítají i České dráhy, jak je uvedeno v Národním akčním plánu čisté mobility, který před dvěma lety schválila vláda.

Vlak bude postupně navštěvovat jednotlivé stanice na české železniční síti od 17. do 25. května na tzv. Coradia iLint Railshow. První zastávkou bude Praha, odkud vyjede na předváděcí jízdu do Vraného nad Vltavou a Mníšku pod Brdy. V následujících dnech vlak dále zastaví například v České Třebové, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Liberci, České Lípě a dalších městech v ČR. Jízdu po Česku vlak zakončí v Ústí nad Labem.

Air Products je světová společnost zabývající se výrobou průmyslových plynů, která na trhu působí 80 let. Společnost se zaměřuje na zajištění energií, udržitelný rozvoj a rozvíjející se trhy. Dodává technické plyny, související vybavení a odborné aplikační poradenství desítkám průmyslových odvětví, od rafinérií, chemického a strojírenského průmyslu přes výrobu elektrotechniky, zpracovatelský průmysl, až po potravinářství. Technologie společnosti se ročně využívají při více než 1,5 milionu tankování vodíku ve 20 zemích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist