https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodnansky-ustav-vlastni-jednu-z-nejvetsich-kolekci-druhu-jeseteru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodňanský ústav vlastní jednu z největších kolekcí druhů jeseterů

5.9.2021 01:00 | VODŇANY (ČTK)
Jednu z největších kolekcí druhů jeseterů ve světě vlastní Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech na Strakonicku. Pracoviště, které patří mezi ojedinělé v Evropě, slaví letos 100. výročí od založení. Ústav je od roku 2009 součástí tehdy nově vzniklé Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
 

"Jeseteři jsou naší doménou. Stále jsme ale také aktivní ve šlechtitelském programu kapra, lína a sumce. Navíc zde rozvíjíme moderní metody chovu ryb," uvedl ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech Tomáš Randák. Dodal, že navíc mohou vědci nově využívat laboratoř evironmentální chemie na sledování mikropolutantů, které znečišťují vodu. Dále se ústav zaměřuje například na sledování invazivních druhů. "Jedná se třeba o ryby, které na řadě toků způsobují problém. Snažíme se poznat biologii invazivních druhů a nějakým způsobem nastavit management," uvedl Randák. Dodal, že výjimečnost ústavu je v tom, že má kvalitní zázemí a nachází se v oblasti rybníků a v centru rybářského dění. "Podle mého mínění jsme i v rámci evropského měřítka docela unikátní pracoviště. Máme zde kvalitní experimentální zázemí a zároveň zde existuje propojení s vědeckými laboratořemi," uvedl.

Fakulta rybářství a ochrany vod podle jejího rektora Pavla Kozáka těží z propojení s tímto odborným pracovištěm. "Jsme nejmladší fakulta na univerzitě, ale vycházíme z bohaté tradice. Za ni do velké míry vděčíme právě výzkumnému ústavu,“ uvedl.

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity byla založena k 1. září 2009. Společně s Výzkumným ústavem rybářským a hydrobiologickým ve Vodňanech a Ústavem akvakultury v Českých Budějovicích jde o nejkomplexnější pracoviště v Evropě s bakalářským, magisterským a doktorským studiem, badatelským a aplikovaným výzkumem, s habilitačními a profesorskými právy v oblasti rybářství a ochrany vod. Fakulta má k dispozici experimentální zázemí pro studium a výzkum akvakultury, hydrobiologie, toxikologie, nemocí ryb, reprodukce, genetiky, chovu ryb a raků a unikátní rybářskou knihovnu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.9.2021 08:06
To je na potlesk vestoje. Jenom aby jim to vydrželo a nenašel se někdo, kdo by se jim chtěl do toho motat jakýmkoliv způsobem.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.9.2021 13:25 Reaguje na smějící se bestie
Jako s tím rakem? Já tam byl sice jen pár krát, ale jednou při umělém výtěru jesetera. ( průvodce Ing. Gela?)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist