https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vojenske-lesy-vybudovaly-v-chko-brdy-11-tuni-umozni-zivot-vzacnym-druhum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy vybudovaly v CHKO Brdy 11 tůní, umožní život vzácným druhům

26.11.2023 17:39 | SKOŘICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vojenské lesy a statky (VLS) vybudovaly na pláních kolem Padrťských rybníků v Brdech dalších 11 tůní. V CHKO Brdy, kde byl do roku 2015 vojenský prostor, zadrží více vody a vytvoří vhodné podmínky pro vzácné i obvyklé vodomilné živočišné i rostlinné druhy. Nové tůně vznikly na bývalé protitankové střelnici Padrť. Mají rozlohu 670 metrů čtverečních a jsou na odvodňovacích kanálech, zpomalují odtok vody a pomohou jejímu zasakování do okolí, řekl ČTK ředitel VLS Roman Vohradský.
 

VLS s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK) navázaly na první část revitalizace vodního režimu kolem dvou největších brdských rybníků v roce 2020, kdy tam vzniklo osm tůní o rozloze 800 metrů čtverečních a meandry na odvodňovacím příkopu. S budováním tůní za statisíce korun začaly VLS v roce 2018. Desítky jich vznikly například v lesích u Strašic, Obecnice, Mirošova a v okolí Jinců.

"Podmáčení okolních travních porostů přispívá k šíření zvláště chráněných vlhkomilných organismů. Tůně jsou domovem všech obojživelníků, kteří do této oblasti patří, tedy tří druhů čolků a pěti druhů žab," řekl Bohumil Fišer z AOPK. V budoucnu by měly podle něj přibýt vlhkomilné druhy ptáků z řad bahňáků - bekasiny, chřástalové, ale také jeřábi.

VLS dále vybudovaly pět větších vodních nádrží v lesní krajině a dále finišují se studií pramenných oblastí v Brdech. "V příštím roce spustíme revitalizaci vybraného prameniště v oblasti Voložného potoka pod vrchem Praha," řekl šéf brdské divize VLS David Novotný.

Na území CHKO Brdy jsou zadány nové dvě studie, zaměřené na další možnosti opětovného zadržení vody v krajině. Zaměří se na místa, která byla dlouhodobě odvodňována. První z nich se zaměřuje na plochy, které nadměrně utužil pohyb lesní techniky při kůrovcové kalamitě. "Srážky jimi velmi rychle odtékají z holiny pryč. Studie má za cíl navrhnout co nejjednodušší opatření, která na těchto místech znovu načechrají půdu a formou drobných louží a tůněk zpomalí odtok vody," řekl Fišer.

Druhá studie se zaměří na bývalé vojenské cvičiště na Předních Bahnech a Vlčí potok, kde jsou z minulosti úpravy, jež toto území odvodňují. "Vytipuje místa, jejichž úpravou nejsnáze docílíme zpomalení odtoku vody. Vzniknout by tu měly mokřadní biotopy, tůňky i nádržky s kolísající vodní hladinou. Plánuje se také úprava narovnaného a zahloubeného koryta Vlčího potoka," řekl mluvčí VLS Jan Sotona.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.11.2023 12:46
Hlavně hlídat, ať jim tam nehodí někdo ryby, zejména invazní.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

28.11.2023 19:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Náhodou, keď sem kvôli otepleniu prídu tropické komáre, tak sa vám japonské medaky budú hodiť.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist