https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volba-prezidenta-2013-jako-lesnik-mam-k-zelenym-idealum-blizko-rika-karel-schwarzenberg
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volba prezidenta 2013: Jako lesník mám k zeleným ideálům blízko, říká Karel Schwarzenberg

9.1.2013 01:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na otázky ohledně účasti občanských organizací ve správních řízeních a dostavby Temelína Karel Schwarzenberg neodpověděl
Na otázky ohledně účasti občanských organizací ve správních řízeních a dostavby Temelína Karel Schwarzenberg neodpověděl
Ekolist.cz oslovil všechny kandidáty na post prezidenta České republiky s žádostí o odpovědi na šest otázek o životním prostředím. V tomto článku naleznete odpovědi Karla Schwarzenberga.
 

1) V Listině základních lidských práv a svobod stojí, že každý má právo na příznivé životní prostředí. Budete coby hlava státu toto právo hájit a prosazovat? Jak?

Karel Schwarzenberg: To jsou spíše otázky na vládu, než na prezidenta. Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu. Jako hlava státu bych ale měl v tomto ohledu omezené možnosti.

2) Současný prezident Václav Klaus se výrazně věnoval tématu klimatické změny. Máte vy své silné téma z oblasti životního prostředí, kterému se chcete věnovat? Budete ho prosazovat podobně jako Václav Klaus svůj pohled na klimatické změny?

Nejsem klimatolog, tudíž se nebudu vyjadřovat ke změnám klimatu.

3) Budete podporovat výstavbu dalších bloků v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany?

To není otázka na prezidenta republiky.

4) Jaký máte názor na osud Národního parku Šumava? Měl by být park ponechán přírodním procesům, nebo je má člověk aktivně regulovat? Jak velká část parku by případně měla být ponechána přírodním procesům?

Pokud je to národní park, měl by být přenechán přírodním procesům. Když se tak nestane, přestává být národním parkem.

5) Měly by se nevládní (občanské) organizace ve veřejném zájmu účastnit rozhodování o otázkách životního prostředí? Měly by být rovnocenným partnerem státu nebo soukromých firem například ve stavebních řízeních?

Bez odpovědi.

6) Zavedl byste v případě vašeho zvolení na Hradě pravidla tzv. zelené kanceláře? Například oboustranný tisk a jiné šetření papírem, důsledné třídění odpadů a kompostování bioodpadů, nebo třeba úklid s pomocí ekologicky šetrných prostředků?

Tuto cestu považuji za prospěšnou, takže bych uvedená opatření zavedl.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg se narodil 10. prosince 1937 v Praze. Studoval práva ve Vídni a ve Štýrském Hradci a lesnictví v Mnichově.

Uchází se o prezidentské křeslo jako kandidát strany TOP 09, kterou v roce 2009 spoluzaložil a jíž je předsedou. Od května 2010 je poslancem a od července 2010 prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí. V minulosti působil jako vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla, v letech 2007 až 2009 byl ministrem zahraničních věcí nominovaným za Stranu zelených a v letech 2004 až 2010 senátorem za Prahu 6 nominovaným za US-DEU. Do roku 2007 byl členem politické strany ODA.

Ve své současné ministerské pozici má Karel Schwarzenberg za úkol kromě jiného také obhajovat Temelín a jadernou energetiku v České republice před kritikou sousedních států. V loňském roce se rovněž vyjádřil k problematice Národního parku Šumava. Podle jeho slov by se v něm měla dodržovat pravidla národního parku a v nejcennějších oblastech by se kácet nemělo.

Prezidentský program Karla Schwarzenberga se životnímu prostředí výslovně nevěnuje. Kandidát se v něm ale prezentuje jako lesník tělem i duší. "Jako dobří hospodáři se musíme snažit, abychom lesy, a nejen je, předali příští generaci v lepším stavu, než jsme je přijali," uvádí na svém volebním webu.


reklama

 

Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?

Je jednoduché mu přispět.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist