Volby 2010: STOP pro zdanění kamionů a lokální potraviny
Na anketu odpovídal předseda strany STOP Luděk Lhotský
1.Předložíte, případně podpoříte zákon na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie?
Ano, předložíme i podpoříme, ale naše expertní skupina chystá vydání "kuchařky pro kutily", něco na způsob někdejšího "Udělej/Urob si sám", aby si mohli sami doma z nakoupených dílů sestavit taková zařízení a stát se tak částečně, nebo zcela energeticky nezávislými.
2.Podpoříte podstatné zvýšení poplatků za vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu pro účely stavebnictví?
Podpoříme zvýšení, ale diferencovaně dle druhu stavby, která na takovém pozemku má stát.
3.Budete pro prolomení limitů těžby uhlí, kvůli kterému by zanikly obce Horní Jiřetín a Černice?
S prolamováním limitů zásadně nesouhlasíme, naopak prosazujeme jejich přijetí zákonem - viz náš program. Strana STOP jako jediná kandidující strana v těchto volbách ručí za svůj volební program.
4.Podpoříte vznik národního parku Křivoklátsko, případně i dalších národních parků?
V zásadě ano, zřizování musí být účelné, prioritou musí být ochrana všech ohrožených druhů a zvláště pak endemitních druhů.
5.Podpoříte pokračování tzv. ekologické superzakázky na likvidaci starých ekologických zátěží?
Hodnověrných informací o této megazakázce je velmi málo, tuto otázku je nutno hloubkově prověřit a to zvláště z pohledu účelnosti vynaložených nákladů. Je nutno odstranit možný vliv klientelismu a korupce. Podporujeme odstranění ekologických zátěží, ale za přiměřené náklady, nikoliv 3x dráž, jak je tomu u výstavby dálnic.
6.Zavedete zpoplatnění pro osobní automobily do 3,5 t za ujeté kilometry?
Ano, s mýtným souhlasíme, ale je pro nás nepřijatelná technická a ekonomická stránka řešení vybírání tohoto mýtného.
Plody zpracovat tam, kde rostou, preference biopotravin.
V rámci zemědělské politiky má ČR co EU nabídnout. Strana STOP bude prosazovat zejména zemědělskou soběstačnost jak EU, tak každých dílčích regionů EU, tedy i jednotlivých regionů EU. Ke spotřebě zemědělských plodin musí docházet zejména tam, kde se vyprodukují tak, aby se minimalizovaly zbytečné náklady na přepravu, které slouží k dovozu plodin exotických. V rámci ochrany přírody a krajinotvorby musí být preferováno ekozemědělství a pěstování biopotravin na bázi čistě přírodního zemědělství.
Prosadit ekologickou daň na dopravu.
Je naprosto nemyslitelné, aby se zemědělské produkty s vyjma sezonních dopravovaly za zpracování napříč celým kontinentem a navíc po silnicích a železnice, přesto že je jejich provoz ekologičtější, zely prázdnotou. Je nutno najít takovou míru ekologického zdanění, která zajistí, že kamiony budou sloužit jen k dopravě na krátké vzdálenosti a dálkovou přepravu přenechají železnici.
Přepracovat energetickou politiku státu, definovat pořadí zdrojů.
Je potřeba se zamyslet nad energetickou situaci státu a jasně definovat pořadí energetických zdrojů z hlediska jejich perspektivy a ekologičnosti. Je nepochybné, že prim hrají Negawatty, tedy záporné „nevyrobené watty“, tedy úspory. Pak následují obnovitelné zdroje, voda, vítr a Slunce. Následuje atomová energie a nejhorším řešením jsou fosilní paliva. Je prioritou strany STOP, aby takto napříště byly nahlíženy energetické zdroje. Strana STOP bude usilovat o zpracování podkladů pro tzv. Energetický ziskový dům, to jest pro dům, který uhradí svojí energetickou spotřebu a poskytne energii na prodej. Touto cestou je možné podstatně snížit energetickou závislost státu. Je neomluvitelným plýtváním nevyužít invenci našich lidí pro řešení energetických zdrojů.
Povolenky do ekologie
S ohledem na to, že náš stát se chová s ohledem na celosvětový vývoj ekologičtěji, obdrží za to emisní povolenky. Strana STOP bude vždy prosazovat, aby veškeré finanční prostředky z těchto povolenek, směřovaly k našemu ekologičtějšímu chování, tedy k podpoře jak ekologických projektů, rekultivaci krajiny, využití obnovitelných zdrojů, tak k snižování spotřeby energie, regulace nepotřebné spotřeby, výstavbě pasivních domů apod.
Povinností, ale i nejlepší investicí, je ochrana životního prostředí.
Životní prostředí prostě chránit musíme. Je úplně jedno, co říkají vědci a kdo za nimi stoji. Jako lidé prostě musíme citem rozlišovat to, co ekologické je a to, co už je za hranou. Vždyť pokud se jen trochu omezíme a to v různých oblastech svého života, například tím, že se začneme zdravě stravovat, využijeme zcela hodnotu půdy, kterou můžeme obdělávat, prodloužíme tím nejen svůj život, ale dokonce se začneme chovat ekologicky. Proč nespojit užitečné s příjemným, proč si neuvědomit, že jíst zdravě, znamená levněji i ekologicky s případným pozitivním vlivem na zaměstnanost.
reklama