https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vybor-evropskeho-parlamentu-se-shodl-na-pozici-k-vylepseni-zivotnich-podminek-psu-a-kocek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výbor Evropského parlamentu se shodl na pozici k vylepšení životních podmínek psů a koček

4.6.2025 20:30 (ČTK)
Zdroj | pixabay
Europoslanci z výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI) schválili svou pozici k pravidlům EU o dobrých životních podmínkách psů a koček. S legislativním návrhem, který má za cíl zejména omezit nelegální trh se zájmovými zvířaty, přišla Evropská komise už v prosinci 2023. Opatření jsou namířena hlavně proti takzvaným množírnám, netýkají se majitelů domácích mazlíčků.
 
Rada EU, která zastupuje členské státy Evropské unie, se shodla na společné pozici loni na konci června. Česko se tehdy zdrželo, protože nebylo s návrhem úplně spokojeno. Legislativní návrh bude nyní předložen k hlasování na plenárním zasedání Evropského parlamentu, nejspíš se tak stane v červnu či v červenci. Pokud pozici přijme celý europarlament, mohou začít takzvané trialogy, tedy jednání s Radou EU a Evropskou komisí.

"Tento návrh je jasným krokem proti nelegálnímu chovu a nezodpovědnému dovozu zvířat ze zemí mimo EU," uvedla česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), která je předsedkyní výboru AGRI a zpravodajkou návrhu. Návrh podle ní "plně respektuje běžné majitele a zodpovědné chovatele, kteří by neměli být zbytečně zatěžováni regulacemi".

Pravidla by znamenala, že všichni psi a kočky držení chovateli, prodejci a útulky nebo nabízení k prodeji či darování na internetu musí být individuálně identifikovatelní pomocí mikročipu. "Psi a kočky označení mikročipem by pak měli být registrováni v národních databázích," uvádí tisková zpráva Evropského parlamentu.

Občané Evropské unie vlastní přes 72 milionů psů a více než 83 milionů koček. Obchod se psy a kočkami v posledních letech značně vzrostl a jeho roční hodnota činí 1,3 miliardy eur (32,4 miliardy Kč), uvedla již dříve Evropská komise. Životní podmínky zvířat při profesionálním chovu se ale v jednotlivých členských státech liší a často se objevují informace o špatném zacházení. Rovněž prudce vzrostl nelegální obchod se psy a kočkami, k čemuž přispěl rostoucí internetový trh, který nyní představuje 60 procent veškerého prodeje psů a koček v Evropské unii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

5.6.2025 06:57
Kočky na venkové očipovat,registrovat,kastrovat a zavřít do voliery.K tomu tyto úvahy směřují.VYlepšení životních podmínek.Nakonec i člověk...
Odpovědět
Ra

Radek

5.6.2025 14:32 Reaguje na Emil Bernardy
Kočky na venkově jsou kočky domácí , pokud se taková kočka pohybuje ve volné přírodě tak likviduje vše živé . Takže očipovat a majitele kočky která se toulá trestat . Ostatně já mám každého psa očipovaného abych ho při ztrátě našel a mnoho mých kolegů také . Nerozumím co se vám na tom nelíbí . .
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.6.2025 07:12 Reaguje na Radek
Asi pán z města.Toto tu opravdu nikdy nebylo.
Odpovědět
Ra

Radek

6.6.2025 08:32 Reaguje na Emil Bernardy
Toulavé kočky domací se vždy lovili na potkání , právě proto že ve volnosti likvidují vše co chytí .

Až z příchodem ekoteroristů a ochranářů se toto právo dalo pouze mysliveckému hospodáři .Že tohle nechápe veterinář mi hlava nebere , to asi vy budete z města dojíždět za prací na venkov .
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.6.2025 10:05 Reaguje na Radek
Pane Radku,vždy na vesnici,hodně malé,u lesa a zvířata máme.Představivost Vás vede na zcestí.
Odpovědět
Ra

Radek

6.6.2025 10:36 Reaguje na Emil Bernardy
Vytvářím si doměnky :-) tak potom víte co je kočka domácí v poli a že tam nemá co dělat . Lidé na vesnicích si berou kotátka at mají na prázdniny děti radost a potom se o ně nestarají . Tohle ve městě není . Predátor je pro ni pouze myslivec , snad už si rozumíme .
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.6.2025 11:14 Reaguje na Radek
Jako predátora především hlodavců si lidé koček vždy vážili.A pořád jsou třeba,ve stájích a na zahradách.Predátoři jsou.Šelmy i dravci." Lidé na vesnicích si berou kotátka .."je špatná věta.
Odpovědět
Ra

Radek

6.6.2025 11:41 Reaguje na Emil Bernardy
Oni si jí pořád váží a starají se , pouze někteří . V kravínech klidně můžou být , stejně tak by se měli kočky domácí lovit bez omezení , 500 m za vesnicí nemá kočka domácí co dělat . Do příchodu ochranářů to tak bylo , nikdo na vesnici neměl pocit že je to špatně . Záchranné stanice pro kočky vám přijdou normální ? požadavky provozovatelů na obce aby platili jejich kastraci a přispívali na jejich provoz ? Podle čipu se pozná majitel a ten ať nese plnou odpovědnost za jeho kočku , moje kočka bude mít čip . Nevím která věta je špatná teď :-)))
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.6.2025 17:58 Reaguje na Radek
Musím Vám oplatit"to asi vy budete z města ...".Podle Vašich představ to opravdu nejde.KOčka je buď svobodná nebo v zajetí.Je jedním z mnoha predátorů.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.6.2025 19:23 Reaguje na Radek
Minulý týden jsem viděla konipásčí rodinku, jak poprvé vyvedla mládě na trávu a chtěla ho učit létat. Přiletěla sojka, mládě jim před očima uklovala a odletěla s ním, ani nepípli. Krkavcovití ničí ptáčky.
Kočka se musí procházet, neumí jen sedět.
Odpovědět
Ra

Radek

6.6.2025 19:45 Reaguje na Jarka O.
Predace kočky domácí
Predace kočky domácí (Felis catus) je v České republice, stejně jako celosvětově, kontroverzním tématem a představuje významný problém pro volně žijící živočichy a biodiverzitu. Ačkoliv je kočka domestikovaný mazlíček, její lovecké instinkty zůstávají silné, a to i u dobře živených jedinců, kteří často loví "pro zábavu", nikoli z hladu.
Dopad predace
* Vysoký počet obětí: Kočky dokáží mít dvakrát až desetkrát větší dopad na divoká zvířata než divocí predátoři. Jedna kočka může ulovit desítky až stovky zvířat ročně.
* Ohrožení biodiverzity: Kočky jsou po krysách a potkanech považovány za jedny z nejvíce destruktivních invazních predátorů, kteří přispěli k vymření mnoha druhů, zejména na ostrovech.
* Složení kořisti: V České republice kočky nejčastěji loví savce (např. hraboše, zajíce polního) a ptáky (např. kosa černého, vrabce). V menší míře také plazy, obojživelníky a hmyz.
* Zranění chráněných druhů: Bylo prokázáno, že kočky loví i chráněná zvířata. Nezkušení mladí jedinci jsou pro ně snadnou kořistí.
* Vliv na populace ptáků a netopýrů: Kočky jsou považovány za zásadní antropogenní činitel ohrožující ptačí populace. Rovněž představují významnou výzvu pro populace netopýrů, kteří jsou v ČR přísně chráněni. Kočky slyší jejich echolokaci a snadno chytají mladé nebo oslabené jedince.
* "Špička ledovce": Zvířata, která kočky přinesou domů svým majitelům jako "kořist", tvoří jen malou část jejich skutečného úlovku. Většinu ulovených zvířat usmrtí a sežerou, nebo jen zabijí či zmrzačí bez povšimnutí majitele.
Proč je to problém?
* Nepůvodní druh: Kočka domácí je v české přírodě nepůvodní druh, který se chová jako invazivní predátor a narušuje místní ekosystémy.
* Přemnožení toulavých koček: Toulavé a divoké kolonie koček, které žijí nezávisle na člověku, představují velký problém, protože se nekontrolovatelně množí a mají maximální svobodu pohybu, což vede k ještě většímu dopadu na volně žijící faunu.
Řešení a ochrana volně žijících zvířat
* Držet kočky doma: Nejúčinnější způsob, jak zabránit predaci, je držet kočky doma, zejména v ranních hodinách, kdy jsou ptáci nejaktivnější.
* Venkovní výběhy: Pokud chcete kočce dopřát pobyt venku, zajistěte jí bezpečný výběh nebo ji mějte pod dozorem.
* Kastrace: Kastrační programy pro toulavé a volně žijící kočky (např. program Feliti) jsou zásadní pro kontrolu jejich populace a snížení tlaku na volně žijící zvířata.
* Zvonečky na obojku: Zvoneček může snížit úspěšnost lovu, ale není stoprocentní ochranou.
* Ochrana krmítek a budek:
* Zabezpečení budek a krmítek: Používání drátěných límců kolem stromů, na kterých jsou budky či krmítka, zabrání kočkám vylézt.
* Ochrana vletových otvorů: Prodloužené vletové otvory nebo budky s vyklenutým předním panelem ztěžují kočkám přístup k ptáčatům.
* Výška umístění: Budky a krmítka umisťovat co nejvýše.
* Žádná bidýlka: Nepřidělávat k budkám bidýlka, za která by se kočka mohla zachytit.
* Odpuzovače:
* Rostlinné odpuzovače: Některé rostliny, jako je kopřivěnka psí (Plectranthus caninus), levandule nebo routa vonná, mají pro kočky nepříjemnou vůni.
* Voda: Postříkání vodou z hadice může kočky odradit.
* Ultrazvukové plašiče: Tyto přístroje vydávají zvuk nepříjemný pro kočky.
* Elektrické ohradníky: Nízkonapěťové ohradníky mohou kočky odradit.
* Nekrmení toulavých koček: Ačkoliv se to může zdát paradoxní, krmení toulavých koček může paradoxně zvýšit jejich predaci, protože se jejich populace udržuje a zvětšuje.
Je důležité si uvědomit, že i když se kočka tváří jako nevinný mazlíček, její lovecké instinkty jsou silné a mohou mít významný dopad na místní ekosystémy. Odpovědný chov koček a regulace toulavých populací je klíčová pro ochranu biodiverzity.

Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.6.2025 05:27 Reaguje na Radek
Ctrl+C , Ctrl+V ...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.6.2025 05:27 Reaguje na Radek
Ctrl+C , Ctrl+V ...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.6.2025 05:31 Reaguje na Radek
A jde o péči o domácí zvířata,ne jejich vyvraždění poblázněným hltounem zenzací na netu.
Odpovědět
Ra

Radek

7.6.2025 07:30 Reaguje na Emil Bernardy
Naposledy pro vás , kočka domácí má být doma , to že veterinář neví proč ji myslivci ve volné přírodě intenzivně redukují je spíše smutné . Raději poslouchám ptáčky , pozoruji koroptve zajíce či křepelky , než kočku domácí . A ano , každý kdo chce lehko v dnešní době zjistí jak to je , to že lidé z měst , ekologisti a ochranáři brání redukci tohoto predátora ve volné přírodě je smutné , dělají to asi z prostého nevědomí , jako vy . Nebo se jim více líbí likvidace biodiverzity , možná nemají rád v přírodě pestrost , možná jsou omezení tím kde žijí , možná se jim líbí kočky , to ale neznamená že je to v pořádku KOČKA DOMÁCÍ DO VOLNÉ PŘÍRODY NEPATŘÍ , OČIPOVAT A MAJITELE TRESTAT !!!
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.6.2025 07:37 Reaguje na Radek
Konečně !
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

5.6.2025 08:43
Aktuální zpřísňování není potřeba. Jak je to nastavené je teď je rozumné. Např. fena může mít štěňata dvakrát a pak jednou musí být pauza, poslední štěňata vrhnuta max do 9. narozenin (tady by to chtělo spíš upřesnit podle plemene, věk dožití se značně liší), štěňata musí odcházet čipovaná, s kupní smlouvou, nesmí se prodávat na veřejném prostranství, určitý počet m2 na dané zvíře, klecové chovy už jsou dnes také zakázany coby týrání zvířat.

Spíš je potřeba zaměřit se na vymáhání těchto věcí, ne další případné zpřísňování, protože ne všichni to samozřejmě dodržují. Samozřejmě, v ideálním případě by měl tyto věci řešit trh, tedy lidi by sami svým chováním měli způsobit, že nedodržování těchto věcí nebo alespoň to nejhorší vyložené týrání nebude finančně podpořeno a tak zanikne. Ale to víme z minulosti, že tak úplně nefunguje.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

5.6.2025 18:04 Reaguje na Zejména Zájmena
Týraní mazlíčkové žijí v bytech a jsou odsouzeni k těžké obezitě.Toto týrání zvířat je.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist