https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vybor-pro-zivotni-prostredi-europarlamentu-odhlasoval-omezeni-pro-biopaliva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výbor pro životní prostředí europarlamentu odhlasoval omezení pro biopaliva

15.4.2015 11:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Celý Evropský parlament bude o návrhu hlasovat 29. dubna.
Celý Evropský parlament bude o návrhu hlasovat 29. dubna.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Franz Jaeger / Wikimedia Commons
Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu v úterý schválil omezení pro biopaliva vyráběná z plodin pěstovaných na zemědělské půdě. Biopaliva takzvané první generace se podle jeho návrhu budou moci podílet v dopravě maximálně sedmi procenty.
 

Výbor pro životní prostředí podle Hnutí Duha odsouhlasil kompromis vzniklý z jednání mezi zástupci členských států a Evropskou komisí. Ta navrhovala, aby byl povolený podíl klasických biopaliv ještě menší - max. 5 %. Příliš vysoké se zdá schválené číslo podle Reuters i zeleným politikům a představitelům nové generace biopaliv. Celý Evropský parlament bude o návrhu hlasovat 29. dubna.

Přístup k biopalivům se změnil poté, co se ukázalo, že zvýšená poptávka po biopalivech se kromě zvyšování ceny potravin nepřímo podílí na ničení cenných ekosystémů a jejich přeměně na zemědělskou půdu. Zemědělská půda navíc nemám takovou schopnost vázat uhlík jako pralesy či mokřady. Podle schváleného návrhu reformy evropské biopalivové politiky proto musí nově dodavatelé biopaliv i Evropská komise evidovat také emise oxidu uhličitého související s tzv. nepřímou změnu využití půdy, tedy škodami, které pěstování biopaliv působí ničením cenných ekosystémů hlavně ve třetím světě (ILUC). Řada biopaliv má totiž při započítání ILUC celkově vyšší emise než spalování fosilních paliv, čímž popírají původní smysl podpory.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

15.4.2015 11:48
Je to dost příšerné a neuvěřitelné... tohle bylo známo již v roce 2008.
A skvělé EU to "došlo" až teď.
A naší vládě to nejspíš nedojde nikdy.
Odpovědět

Tereza Š.

18.4.2015 21:37
Dobrý večer,
na toto téma jsem našla odbornou konferenci, která se tento týden 23.4. v 18:00 bude konat v hotelu Grandior Hotel Prague, Na Poříčí 42, Praha. Pod názvem konference, tedy Soumrak biopaliv, ji lze najít na internetu i FB. Podle pozvaných hostů to bude velmi zajímavé.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist