https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vybor-unesco-zacal-rozsirovat-seznam-svetoveho-dedictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výbor UNESCO začal rozšiřovat seznam světového dědictví

8.7.2019 00:13 | BAKU (ČTK)
Na seznam světového dědictví UNESCO se zapsalo dalších sedm přírodních a kulturních památek, mezi nimi například hnízdiště stěhovavých ptáků na pobřeží Pochajského zálivu v Číně, islandský národní park Vatnajökull (na snímku) nebo starověký Babylon v Iráku.
Na seznam světového dědictví UNESCO se zapsalo dalších sedm přírodních a kulturních památek, mezi nimi například hnízdiště stěhovavých ptáků na pobřeží Pochajského zálivu v Číně, islandský národní park Vatnajökull (na snímku) nebo starověký Babylon v Iráku.
Licence | Volné dílo (public domain)
Výbor pro světové dědictví UNESCO minulý pátek zapsal na seznam světového dědictví dalších sedm přírodních a kulturních památek, mezi nimi například hnízdiště stěhovavých ptáků na pobřeží Pochajského zálivu v Číně, islandský národní park Vatnajökull nebo starověký Babylon v Iráku. Výbor to oznámil na svém webu.
 

Všech sedm míst figurovalo na začátku 36 nominovaných kulturních a přírodních památek. V druhé polovině seznamu jsou i česko-německá nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří nebo zbytky podunajského hraničního valu (limes) z období Římské říše. Jejich zařazení na seznam společně navrhly Německo, Rakousko, Slovensko a Maďarsko.

Babylon leží na řece Eufrat asi 85 kilometrů jižně od Bagdádu a je považován za jedno z nejdůležitějších míst starověku. Bývá označován za nejstarší hlavní město na světě. Symbolizoval moc říše, která zažila největší slávu za vlády Nabukadnesara v 6. století před naším letopočtem. Během války proti někdejšímu iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi měly v letech 2003 až 2004 v jeho blízkosti základny jednotky americké a polské armády a město utrpělo značné škody. Agentura DPA připomíná, že irácká vláda usilovala o zápis Babylonu na seznam světového dědictví dlouhá léta.

Zapisování na seznam pokračovalo do neděle 7. července. Jednání výboru v ázerbájdžánské metropoli Baku pak skončí 10. července.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist