Výborný: Česko brzy odešle žádost o mimořádnou pomoc z EU pro české ovocnáře Aktualizováno

"Dnes ráno jsem se mezi čtyřma očima setkal s (komisařem pro zemědělství) Januszem Wojciechowským," cituje tisková zpráva ministra Výborného. "Česko vypracuje podkladový materiál pro to, abychom mohli o mimořádné pomoci pro české ovocnáře na úrovni Evropské unie jednat," vysvětlil.
Letošní jarní mrazy způsobily, že v Čechách nebude žádná sklizeň ovoce, upozornil Výborný. Situace je podle něj zcela jiná, než když drobné jarní mrazy přinesou škody mezi deseti až 20 procenty úrody.
"Takovou katastrofu v České republice nepamatujeme od roku 1929, na většině území Čech přišli ovocnáři o veškerou úrodu a v letošním roce nesklidí žádné ovoce. Stejné mrazy postihly i několik dalších evropských zemí, proto jsem Evropskou komisi vyzval, aby v této krizové situaci pomohla pěstitelům finančními prostředky ze zemědělské rezervy,“ řekl Výborný. Upozornil přitom, že právě pro podobné situace rezerva existuje a Evropská komise by ji proto podle názoru Prahy měla využít.
Před letošními výjimečně silnými mrazy nebylo podle pěstitelů možné úrodu ochránit ani ohněm a dýmem. Nebývalé škody utrpěly i velké firmy, které se snaží své podnikání chránit diverzifikací. "(Velké firmy) mají část sadů v nížině 150 metrů nad mořem, část jich mají třeba na Jičínsku a jinde, kde je nadmořská výška o několik stovek metrů výš. A stejně to nepomohlo...prostě v okamžiku, kdy přijde mráz, který má 6 až 7 stupňů a bohužel trvá celou noc, tak tam bohužel zpravidla nezachráníte vůbec nic," řekl Výborný minulý týden Českému rozhlasu.
Ministerstvo už avizovalo, že spustí program pomoci v objemu 70 až 100 milionů korun. Jak velká by mohla být eventuální finanční pomoc z prostředků EU zatím není jasné.
Škody ohlásily i sousední země, například v Německu bylo zasaženo hlavně Sasko a Braniborsko. Zemědělci v Sasku podle veřejnoprávní televize MDR hovoří také až o naprostém zničení úrody peckovin, jako jsou švestky či třešně. Na Slovensku se škody podle odhadů tamní ovocnářské unie týkají zhruba 30 procent úrody.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Jaroslav Řezáč
30.4.2024 06:19 Reaguje na Richard Vacekpavel peregrin
30.4.2024 06:48 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
30.4.2024 09:57 Reaguje na pavel peregrinPetr Elias
30.4.2024 08:22pavel peregrin
30.4.2024 08:54 Reaguje na Petr EliasRichard Vacek
30.4.2024 09:26 Reaguje na Petr EliasPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Petr Elias
30.4.2024 12:18 Reaguje na Richard VacekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Jaroslav Řezáč
30.4.2024 09:59 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
30.4.2024 12:08 Reaguje na Jaroslav ŘezáčViktor Šedivý
30.4.2024 11:35 Reaguje na Petr EliasZpátky přijdou peníze, které lze utratit pouze striktně definovaným způsobem. A navíc je kolem toho šílená administrativní režie.
Účetně jsme čistý příjemce, po odečtení režie a při uvážení toho, že nekupuji co potřebuji ale co mi dotační titul dovolí a ne nejvhodnějším způsobem ale podle přísných pravidel ... ... ... a jako konečný efekt tím navíc většinou zdeformujeme působení tržních mechanismů, opravdu v plusu nejsme.
Petr Elias
30.4.2024 12:17 Reaguje na Viktor ŠedivýJen dotaz: Kam by stát ty prachy vrážel, než do silnic a dálnic, železnic, škol a školek, inovací, zdravotnictví, ...?
Lukas B.
30.4.2024 14:01 Reaguje na Petr Eliasobecně jakékoli dotace považuji za zlo za následujících důvodů:
- výběr daní. chápu, že z něčeho ty důležité složky státu, bez kterých se stát neobejde, je potřeba z něčeho financovat. oukej, tedy armáda (jen 2% rozpočtu!), policie, soudy, silnice, železnice, školy... ale sebrat jednomu na daních a druhému dotovat penzion, výrobní linku, dopravní prostředek pro podnikání etc. považuji za morálně neospravedlnitelné.
- zkreslování a deformace trhu.
- odliv schopných mozků, co by se mohly zabývat inovacemi, do těžby dotací. rozumějte, místo aby ti mozci vyvíjeli (třeba) elektromobil, který si někdo skutečně koupí proto, že mu bude vyhovovat, přemýšlejí, jak nejlépe a nejkreativněji těžit dotace.
Břetislav Machaček
30.4.2024 14:51 Reaguje na Lukas B.termínované. Sázejí se například pouze
certifikované stromy pro které má tu
certifikaci pouze několik vybraných firem
a aby byl termín splněn , tak se sází za
sucha a nebo i v mrazu. Prostě termín se
musí dodržet i kdyby měl strom uhynout.
Za své by nikdo nekupoval předraženou sadbu a za sucha by stromy nesázel,
ale když je to "ZADARMO", tak proč ne.
Je to jako ze Šimkova a Grosmanova
výletu zvláštní školy do ZOO:" Nechci
tu slevu zadarmo!" a tu je to o sázím,
co jsem si předplatil i když to nebude
růst, ale když jde o "dotace", tak
sázím a nekecám.
Petr Elias
30.4.2024 15:11 Reaguje na Lukas B.Doporučuji si o těch dotacích a programech něco nastudovat a nežvanit jak Vacek.
A jen doplním: Největším problémem čerpání peněz z EU je to, že ČR neumí ty peníze alokovat, čerpat a kontrolovat. NKÚ na to už x krát upozorňoval. ;)
Lukas B.
1.5.2024 20:09 Reaguje na Petr Elias