https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vypousteni-zvirat-ze-stanice-pavlov-zpomalil-breznovy-navrat-zimy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vypouštění zvířat ze stanice Pavlov zpomalil březnový návrat zimy

28.3.2021 03:00 | PAVLOV (ČTK)
Ve stanici Pavlov je teď přes 200 zvířat. Běžně jich tam bývá okolo 150, přes zimu počty stoupají.  Ilustrační foto
Ve stanici Pavlov je teď přes 200 zvířat. Běžně jich tam bývá okolo 150, přes zimu počty stoupají. Ilustrační foto
Vypouštění uzdravených zvířat ze stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku přerušil březnový návrat zimy s mrazem a sněhem. Vzhledem k tomu, že se počasí začíná zlepšovat, mohli už tento týden ochránci vrátit do přírody mladého krkavce velkého, kalouse ušatého a dva krahujce. Na vypuštění ještě ve stanici čeká několik káňat, pak přijdou na řadu ježci a netopýři, řekl ČTK ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
 

Stanice se stará o zraněná volně žijící zvířata. Pokud je to možné, po uzdravení je pracovníci zase pouštějí. Letos už vypustili třeba sojky a hrdličky, a když se k jaru zlepšilo počasí i káňata a poštolky. "Další vypouštění jsme zrušili, protože se začalo ochlazovat a sněžit," řekl Karafiát.

Tuhá a mrazivá zima je za námi, a tak postupně vracíme do přírody sov a dravce, kteří u nás strávili zimní měsíce. Už...

Zveřejnil(a) Stanice Pavlov, o.p.s. dne Středa 17. března 2021

Nyní mohlo opustit stanici loňské mládě krkavce, jemuž v Pavlově vyléčili zranění způsobená broky. Postřelil ho asi pytlák. Lidé našli zraněného krkavce u vsi Bohdaneč poblíž Ledče nad Sázavou. "Měl roztříštěnou křídelní kost a ošklivý zánět na noze," uvedl Karafiát. Krkavci velcí jsou chránění zákonem.

Sám se o sebe znovu dokáže postarat také kalous ušatý, kterého srazilo auto u Slaviček na Třebíčsku. Nemohl hýbat nohama. Pokud mají dravci sražení autem přerušenou páteř, uhynou. Když mají štěstí, mají podle Karafiáta jen otok páteře, který se postupně vstřebá. "U kalouse to trvalo docela dlouho, ale podařilo se, že začal fungovat normálně," řekl. Krahujci měli zranění způsobená nějakým nárazem.

Ve stanici Pavlov je teď přes 200 zvířat. Běžně jich tam bývá okolo 150, přes zimu počty stoupají. Podle Karafiáta bylo znát, že minulá zima byla studenější a že déle ležel sníh, do stanice se dostávali vyhladovělí a zranění dravci. Mezi poslední přírůstky patří dva týdny stará liščata nalezená na Třebíčsku.

Obecně prospěšná společnost Stanice Pavlov vznikla proto, aby zajistila další činnost Stanice ochrany fauny v Pavlově založené v roce 1989 a provozované do konce roku 2009 Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Stanice přijímá zvířata z celého kraje, zaměřuje se i na výzkum a ochranu některých ohrožených druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

28.3.2021 08:28
Jo. My tam také kdysi odvezli motáka vytaženého z rybníka. Ať se daří.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist