Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
Na Španělsko připadá více než 40 procent světové produkce olivového oleje. Země je tak pro vývoj jeho ceny určující.
"Čelíme jednomu z nejtěžších okamžiků v historii tohoto odvětví," napsal CNBC v e-mailu obchodní ředitel společnosti Deoleo, Miguel Ángel Guzmán. "Silná inflace spolu s vysokými úrokovými sazbami a nepříznivými prognózami sklizně olivového oleje (z hlediska množství a kvality v důsledku cyklu sucha) způsobily výrazný nárůst cen," dodal.
Ceny extra panenského olivového oleje ve španělské Andalusii dosáhly v lednu rekordní výše 9,2 eura (230 Kč) za kilogram. Podle referenčního indexu společnosti Mintec se k 19. dubnu kilogram obchodoval kolem 7,8 eura, což je pokles z přibližně osmi eur na konci března. Ceny se částečně snížily v důsledku vyšších odhadů produkce a díky dešťům, které přišly v březnu a dubnu a úrodě svědčí.
Společnost Deoleo stojí za značkami Bertolli a Carbonell. Její zástupci jsou přesvědčeni, že současná situace je cyklická, a očekávají, že ceny budou rozumnější, až se sklizeň vrátí k normálu. Zůstávají ale i tak oparní.
Většina světových zásob olivového oleje pochází ze Středomoří, přičemž jihoevropské země, jako je Španělsko, Itálie a Řecko, patří mezi přední světové producenty. Analytici, kteří se zabývají pěstováním olejnin, varovali, že olivovníky jsou mimořádně zranitelné vůči klimatické krizi. Ačkoli se obvykle dokážou vyrovnat s vysokými teplotami a jsou poměrně odolné vůči suchu, nedávné podmínky byly i pro ně příliš náročné.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Michal Uhrovič
15.5.2024 13:56Jasné ale je, že to co tu fungovalo několik stovek let už stejně fungovat nebude. Chce to změnit postupy a plodiny.
Karel Zvářal
15.5.2024 14:16Michal Uhrovič
15.5.2024 14:32 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
15.5.2024 15:20 Reaguje na Michal UhrovičNa trávě se tvoří rosa, která zavlažuje svrchní vrstvu půdy, navíc ji chrání před přehřátím. Stromy jsou daleko od sebe, hodně odkryté, slunci přístupné zahliněné půdě. Takže klasické průmyslové vysušování krajiny. Pomohla by jim kapková závlaha, ale tak daleko asi nepokročili, to by museli mít nějaké zásobníky ze zimních či přívalových srážek.
A tak jako naši sadaři jsou letos namydlení díky dubnovým mrazům, jih E. s tím suchem musí a) počítat b) naučit se mu čelit 1) závlahami 2) zatravněním hliněných plání
A jestli si jako správní katolíci myslí, že stačí občas k obloze sepjat ruce, tak to se mají načekat.
Petr Elias
15.5.2024 14:55Richard Vacek
15.5.2024 18:26 Reaguje na Petr EliasBohužel alarmisté nám ukazují jenom ta netypická negativa.
Petr
15.5.2024 16:19Vědí jak se mění klima, ale neudělali naprosto nic. Ostatně - stejně jako neděláme nic ani my tady u nás. A ne, stavba pergoly a nákup klimatizace není žádné řešení. Nadáváme na vedro a sucho, ale jen trochu zaprší, vše zapomenuto a už startujeme sekačky.
Lidstvo si to vedro a sucho vyrábí. Trpělivě a cíleně. Máme co jsme si vytvořili. A ono nám to ani nestačí, stále na tom pracujeme. Betonujeme, asfaltujeme, kácíme a "uklízíme". Stále větší a těžší zemědělská technika válcuje krajinu..