https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyskyt-invaznich-rostlin-treba-bolsevniku-lze-monitorovat-bezpilotnim-letadlem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výskyt invazních rostlin, třeba bolševníku, lze monitorovat bezpilotním letadlem

4.6.2021 01:53 | BRNO (ČTK)
Využití bezpilotních technologií pro mapování zemského povrchu je poměrně široké. „Zatímco v Česku může být prioritou například likvidace bolševníku nebo detekce kůrovce, jinde může jít například o monitorování goril v pralesích.
Využití bezpilotních technologií pro mapování zemského povrchu je poměrně široké. „Zatímco v Česku může být prioritou například likvidace bolševníku nebo detekce kůrovce, jinde může jít například o monitorování goril v pralesích.
Licence | Volné dílo (public domain)
Výskyt invazních druhů rostlin lze monitorovat také prostřednictvím malého bezpilotního letadla. Jde o jeden z výsledků dlouholeté spolupráce Vysokého učení technického v Brně a Botanického ústavu Akademie věd v Průhonicích u Prahy. Letecký ústav strojní fakulty pracuje na vylepšeném letounu, botanici ladí algoritmy, pomocí kterých v získaných podkladech automaticky detekují nepůvodní rostliny. Systém má usnadnit a zlevnit monitorování invazních rostlin, jako je například bolševník, informovala ČTK za strojní fakultu Iveta Hovorková.
 

"Cílem našeho prvního společného projektu bylo vyvinout metodiku pro mapování čtyř konkrétních invazních druhů: bolševníku, pajasanu, křídlatky a akátu. Během spolupráce jsme vyvinuli první bezpilotní letadlo optimalizované přímo pro toto použití. Teď pokračujeme s navazujícím projektem: botanici se zaměřili na další druhy, které je složitější detekovat, a já se věnuji zdokonalení letadla, aby mapování poskytovalo ještě přesnější výsledky,“ uvedl Petr Dvořák z brněnské techniky.

Nový letoun má lepší kameru i navigační systém. Oproti klasickému snímkování pomocí pilotovaného letadla má několik výhod. "Zejména je to větší operativnost a nižší cena. Když nastane vegetační období nějaké rostliny, potřebují botanici zmapovat prostor ihned, nemohou čekat na celonárodní snímkování, které se navíc opakuje jen jednou za několik let. Volně dostupné satelitní snímky jako Sentinel či Landsat nejsou pro malá ohniska invaze dosti podrobné. A zaplatit komerční satelitní snímky nebo firmu, která s letadlem nasnímkuje pár hektarů území, je drahé," popsal Dvořák. Navíc je družicové i letecké snímkování dost závislé na počasí, létá se tisíce metrů nad zemí a nesmí být žádná oblačnost. Bezpilotní letoun se pohybuje pod oblačností.

Ze získaných dat Dvořák zpracovává mapy s přesnými souřadnicemi. Botanici pak na ně použijí algoritmy pro rozeznávání jednotlivých druhů rostlin. "V rámci obou zmíněných projektů jsme již připravili postupy pro pět invazních druhů a studujeme také průběh invaze na dlouhodobě sledovaných plochách, například na řece Bečvě již od roku 2014," uvedla Jana Müllerová, hlavní řešitelka projektu z botanického ústavu. Novinky lze sledovat webu www.invaznirostliny.cz.

Využití bezpilotních technologií pro mapování zemského povrchu je poměrně široké. „Zatímco v Česku může být prioritou například likvidace bolševníku nebo detekce kůrovce, jinde může jít například o monitorování goril v pralesích. V podstatě se jedná stále o tutéž disciplínu využití metod dálkového průzkumu země z nízkých výšek,“ doplnil Dvořák.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

4.6.2021 14:11
A nebylo by lepší, místo elektronických hraček, udělat ten průzkum po staru, fyzicky s týmem dobrovolníků, který by ty invazivní kytky průběžně likvidoval? Protože jenom šmírování ty kytky neodstraní.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.6.2021 14:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mnohem důležitější na konci "monitoringu" bude jít a vysekat a vypálit ty kultury. A hlavně tak , aby další rok nebyl "monitoring" nutný. Co jsem slyšel , tak firmy najaté zlobivé bejlí ničí opatrně a spíše po vysemenění. To aby byla práce i napřesrok :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist