https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysokemu-mytu-se-vloni-podarilo-snizit-mnozstvi-smesneho-komunalniho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysokému Mýtu se vloni podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu

29.3.2024 00:52 | VYSOKÉ MÝTO (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Vysokému Mýtu se vloni podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu, který skončil na skládce. Na jednoho obyvatele minulý rok připadalo včetně velkoobjemového odpadu 134 kilogramů, rok předtím to bylo 143 kilogramů. Díky tomu město doplácí na likvidaci odpadů méně, řekl místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
 

Městu se daří nepřesáhnout limit pro ukládání komunálního odpadu na skládku, takže platí jen základní sazbu 500 korun za tunu. Pokud by hranici přesáhlo, muselo by za část ukládaného odpadu platit 1250 korun za tunu. "Umožnilo nám to nezvýšit poplatek za komunální odpad, který byl na 780 korunách vloni a zůstal tak i letos. Z rozpočtu doplácíme na odpadové hospodářství na každého občana 261 korun," uvedl Lipavský.

Vysoké Mýto vloni zaplatilo za systém odpadového hospodářství 16,877 milionu korun, na poplatcích od obyvatel a z příjmů za tříděný odpad vybralo 12,709 milionu korun. V roce 2022 činily náklady 15,237 milionu a příjmy 10,915 milionu korun.

Ve městě funguje od roku 2005 projekt na předcházení vzniku odpadů. Kromě sběru domácího organického odpadu zahrnuje také síť kontejnerů na tříděný odpad, svážení plastů a papíru přímo od rodinných domů a modernizované sběrné dvory. V minulosti byla součástí i bioplynová stanice, která měla organické odpady zpracovávat, kvůli jejich nedostatku a proměnlivé skladbě ale byla prodělečná a město ji muselo odstavit. Bioodpad se sváží do městské kompostárny. Ta by měla letos podstoupit rozsáhlou obnovu za odhadovanou cenu 7,4 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist