Radomil Hradil: Vysokofrekvenční elektromagnetická pole – reálná hrozba pro lidské zdraví?
S manželkou jsme se na začátku roku 2008 přestěhovali do Prahy 6. Velmi brzy jsme začali trpět závažnými poruchami spánku – v noci jsme se budili hrůzou, nemohli jsme spát, ráno jsme byli vyčerpaní – a objevily se u nás příznaky poukazující na oslabení imunitního systému. Několik týdnů, po které jsme zkoušeli všechno možné, jsme nemohli odhalit příčinu našich potíží. Nakonec k našemu překvapení vytáhla pozvaná osoba detektor na zjišťování úrovně vysokofrekvenčních elektromagnetických polí (EMP) a záhada byla vysvětlena, ne však k naší radosti: v ložnici a obýváku je úroveň EMP tak vysoká, že není radno se zde zdržovat a už vůbec ne spát. A zdroj EMP? Základnové stanice na střechách dvou panelových domů asi 150 metrů od našeho bytu.
Člověka v takové chvíli samozřejmě napadne, že se stal nějaký omyl a že legislativa a příslušné státní instituce, které dohlížejí na její dodržování, musí přece zajišťovat ochranu zdraví občanů. A tak jsme začali pátrat, jak tomu vlastně je.
Mnoho lidí, jak jsme zjistili, i dnes ještě věří pohádce, že naše normy jsou mnohonásobně tvrdší než v Evropské unii. Není to pravda. V 90. letech u nás platila vyhláška MZ ČR č. 408/1990 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky elektromagnetického záření. Podle této vyhlášky byla maximální povolená intenzita elektrického pole 4,3 V/m (což odpovídá hustotě zářivého toku 49 mW/m2). Od 1. ledna 2001 byla tato vyhláška nahrazena nařízením vlády č. 480/2000 Sb. o ochraně zdraví před neionizujícím zářením, která platí dodnes. Nové hodnoty byly ovšem desetkrát měkčí: pro kmitočet 900 MHz 41 V/m (tj. asi 4.460 mW/m2) a pro kmitočet 1800 MHz 41 V/m (tj. asi 8.920 mW/m2). Polsko, Itálie, Lucembursko, Švýcarsko, ale také Rusko nebo Čína mají dodnes hodnoty zhruba na úrovni naší vyhlášky z 90. let.
Naše limitní hodnoty vycházejí z doporučení Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením ICNIRP z roku 1998. Při stanovování těchto norem však byl brán v úvahu pouze tepelný účinek EMP na živé tkáně. Podle názoru této komise i zaměstnanců příslušného oddělení našeho Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jiné než tepelné účinky ani neexistují. Jinými slovy, prokazatelné je podle nich pouze zahřívání tkáně v bezprostřední blízkosti zdroje EMP (v případě vysílačů na vzdálenost několika málo metrů, v závislosti na jejich výkonu), jiný účinek prokázat nelze. Zkušenosti desetitisíců obyvatel, lépe řečeno pacientů, a tisíců lékařů a výsledky mnoha lékařských vědeckých studií dokazují opak. Tyto studie však jsou ignorovány, a není-li to možné, tvrdí odpovědné orgány a instituce, že je třeba vyčkat, až budou k dispozici další potvrzující výsledky. Zkrátka, dokud to půjde, je třeba udržet plný výkon vysílačů, ať to stojí, co to stojí…
Mnoho lékařů a čím dál víc obyvatel, alespoň na západ a jih od našich hranic, už nehodlá nečinně přihlížet dalšímu poškozování lidského zdraví, posvěcenému národními legislativami jednotlivých států.
Již v červnu roku 2000 se v Salcburku konala mezinárodní vědecká konference nazvaná Situování mobilních vysílačů (http://www.salzburg.gv.at/celltower). Účastníci konference přijali tzv. Salcburskou rezoluci, v níž doporučují považovat za bezpečnou hodnotu hustoty zářivého toku 1 mW/m2; rezoluci podepsalo 20 vědců ze Švýcarska, Nového Zélandu, Číny, USA, Itálie, Skotska, Ruska, Rakouska, Kanady, Polska a Švédska.
V říjnu 2002 zveřejnili němečtí lékaři ve Freiburku tzv. Freiburskou výzvu (http://www.igumed.de/apell.html), v níž uvádějí, že v posledních letech pozorují u svých pacientů dramatický nárůst těžkých a chronických onemocnění, zejména poruch krevního oběhu, srdečního rytmu, degenerativních onemocnění mozku, epilepsie, leukémie, nádorů mozku, poruch koncentrace, dále různých subjektivních obtíží, např. bolestí hlavy, vyčerpání, nespavosti, neklidu, ale také poklesu celkové imunity atd.; všechny tyto jevy dávají do souvislosti s instalacemi základnových stanic mobilních telefonů, intenzivním používáním mobilních telefonů nebo pořízením bezdrátového domácího telefonu pacienty. Výzva požadovala mimo jiné razantní snížení ochranných limitů. Během jednoho roku výzvu podepsalo více než 1.200 praktikujících lékařů a 40.000 občanů (celkem výzvu podepsalo více než 3.000 lékařů). Politici nevzali výzvu na vědomí. (Dodejme jen, že od roku 2002 se situace podstatně zhoršila a radiační zatížení bytů a pracovišť výrazně vzrostlo.)
V lednu 2005 zaslali finští lékaři a fyzikové, k nimž se připojilo mnoho lékařů ze zahraničí, otevřený dopis členům Evropského parlamentu, tzv. Helsinskou výzvu (http://www.appelle.diagnose-funk.org/(...)), v němž požadují okamžité zavedení nových evropských standardů a uvádějí, že „limity doporučované ICNIRP jsou zastaralé a měly by být odmítnuty“.
31. srpna 2007 zveřejnila mezinárodní skupina 20 vědců a odborníků na veřejnou ochranu zdraví, tzv. výzkumné sdružení Bioinitiative Group, šestisetstránkovou zprávu (Bioinitiative Report) o vlivu EMP na zdraví, sestavenou na základě prostudování a vyhodnocení 2000 studií. Podle této zprávy nejsou platné limity způsobilé k ochraně veřejného zdraví.
V září 2007 vyzvala na základě této zprávy Evropská agentura pro životní prostředí EEA k novému definování limitů pro EMP.
27. listopadu 2007 vydali účastníci vědecké konference, konané v londýnské Královské společnosti na téma „Jsou současné limity pro expozici EMP dle doporučení ICNIRP dostatečné?“, tzv. Londýnskou rezoluci, v níž uvádějí, že tyto limity jsou zastaralé a naprosto irelevantní. V březnu 2008 zaslali představitelé německé odborné iniciativy nezávislých vědců, lékařů a techniků nazvané Kompetenzinitiative, otevřený dopis německé kancléřce Angele Merkelové, v němž ji upozorňují, že v otázce ochrany veřejného zdraví před EMP byl princip předběžné opatrnosti nahrazen principem lehkomyslnosti. Víra odpovědných osob v limitní hodnoty se podle autorů dopisu stala karikaturou vědomí hodnoty, které vyžaduje odpovědná politika budoucnosti.
Bouří se však nejen lékaři. V západní Evropě vzniká neustále mnoho občanských iniciativ, jejichž cílem je zabránit instalaci nové základnové stanice nebo dosáhnout demontáže stanice již vysílající. Lidé píšou petice, sbírají podpisy, jednají se zastupitelstvy obcí. V mnoha případech se zastupitelstva staví plně za své občany a odmítají udělit stavební povolení pro stavbu vysílačů, hledají se právní důvody pro taková zamítnutí. Důležité je také informovat majitele pozemku nebo domu, na jehož střeše má být vysílač umístěn, jaké to bude mít zdravotní důsledky pro obyvatele tohoto domu i domů (ale mnohdy také škol, školek, nemocnic, různých domovů apod.) v okolí, tj. v okruhu desítek a stovek metrů. Jestliže dnes telekomunikační firmy u nás nabízejí za roční pronájem střechy sto nebo sto padesát tisíc korun (a někdy i více), pak by si majitelé domu měli uvědomit, že za každou takto získanou korunu oni nebo jiní lidé těžce zaplatí zdravím.
I když třeba náš SZÚ a potažmo i hygienické stanice tuto skutečnost vytrvale popírají, je zřejmé (vyplývá to z mnohokrát opakovaných empirických zkušeností a v mnoha případech je to i podloženo lékařskými studiemi), že vysokofrekvenční EMP vytvářená pro přenos signálu u různých bezdrátových informačních technologií způsobují:
- tzv. subjektivní potíže, tj. bolesti hlavy, podrážděnost, únavu, nevolnost, nechutenství, závratě, nesoustředěnost, ztráty paměti, poruchy spánku, sklony k depresi;
- poruchy zraku, poruchy sluchu, kožní problémy, poruchy krevního oběhu a srdečního rytmu, krvácení z nosu, poruchy imunitního systému, onemocnění štítné žlázy, narušování vláken DNA, poškozování nervových buněk, podstatné snížení produkce aktivních pohlavních buněk, epilepsii, leukémii, zhoubné nádory prsu a mozku.
Tyto příznaky a onemocnění se projevují při hustotě EMP mnohonásobně nižší, než povolují naše současné zákonné limity. Proto také hygienická služba Salcburska vydala již v roce 2002 oficiální doporučení, aby ve venkovních prostorách, v nichž se zdržují lidé, nebyla překračována hodnota 0,01 mW/m2, ve vnitřních prostorách, tj. v místnostech (zejména tam, kde lidé spí a odpočívají) pak hodnota 0,001 mW/m2. Moje žena a já jsme se doslova na vlastní kůži přesvědčili, že hodnota 2 mW/m2, kterou jsme naměřili na některých místech v obývacím pokoji a ložnici, znamená bezprostřední ohrožení pro psychické i fyzické zdraví. Jen připomínám, že to je asi 150 metrů od základnových stanic a že naše normy připouštějí hodnotu téměř 9.000 mW/m2. Mimochodem, stavební biologové doporučují pro zdravé bydlení a zdravý spánek, aby hodnota v ložnici nebyla vyšší než 0,0001 mW/m2.
Mechanismy působení vysokofrekvenčních EMP na živé tkáně a buňky nejsou dosud ve všech případech zcela objasněny, nicméně existuje předpoklad, že pulzní EMP o frekvencích 900 a 1800 MHz narušuje komunikaci mezi buňkami v organismu, která probíhá na bázi velmi jemných elektrických impulsů. Tato EMP dále podněcují činnost některých žláz s vnitřní sekrecí a vylučování tzv. stresových hormonů, což je důvod, proč se pak cítíme nervózní, podráždění, nesoustředění, zkrátka vystresovaní. Na druhou stranu je narušováno vylučování regeneračního hormonu melatoninu v šišince, ke kterému jinak dochází ve spánku; následkem pak může být celkový pokles imunity.
V lednu 2008 byla vládou Štýrska publikována studie, kterou z pověření štýrské vlády provedl v obcích Hausmannstätten a Vasoldsberg salcburský hygienik MUDr. Gerd Oberfeld. Studie ukazuje, že v okruhu do 200 m od vysílače, který zde byl v činnosti v letech 1984 až 1997, bylo zjištěno více než čtyřikrát vyšší riziko výskytu rakoviny, zejména rakoviny mozku a prsu, než v okruhu 200 až 1200 m. Při výzkumu byla použita zdravotní dokumentace 1309 osob. Už v roce 1997 byl publikován výzkum, kdy bylo u myší ozařovaných EMP o frekvenci 900 MHz po dobu dvakrát třiceti minut denně během 18 měsíců zjištěno 2,4krát vyšší riziko výskytu lymfomu. Výzkumy kromě toho ukazují, že tyto frekvence, používané mobilními telefony, mají tzv. genotoxické účinky, tedy že způsobují přerušení vláken DNA. Nová technologie UMTS, která v současnosti nahrazuje technologii GSM a která využívá frekvence 2110 až 2170 MHz, je podstatně agresivnější vůči DNA, podle prof. Franze Adelkofera z Mnichova je genotoxicita této technologie, resp. této frekvence desetkrát vyšší než u GSM.
V roce 2004 publikovali maďarští vědci (univerzita Szeged) studii, v jejímž rámci bylo 221 mužů průběžně během 13 měsíců vyšetřováno na počet aktivních spermií v ejakulátu v souvislosti s používáním mobilního telefonu. Bylo zjištěno, že muži intenzivně používající mobilní telefon a nosící jej v kapse u kalhot nebo za opaskem mají až o 25 % méně spermií v ejakulátu a že tyto spermie mají omezenou pohyblivost – oproti mužům mobilní telefony nepoužívajícím. S těmito zjištěními, ale i s varovným voláním mnoha lékařů v zahraničí ostře kontrastuje postoj našich orgánů pověřených ochranou veřejného zdraví, zejména SZÚ, konkrétně jeho pověřeného pracoviště, Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření (NRL SZÚ).
Tým NRL SZÚ, vedený doc. L. Pekárkem, vypracovává podklady pro přijetí příslušné legislativy, školí pracovníky hygienických stanic a je jakýmsi rozhodčím místem při posuzování případných pochybností týkajících se vlivů EMP na obyvatelstvo. Když se v roce 2000 připravovalo zavedení nových, desetkrát měkčích limitů, umožňujících další prakticky neomezený rozvoj bezdrátových informačních technologií, postavilo se tenkrát vedení NRL SZÚ proti tomu. To se úředníkům ministerstva zdravotnictví nelíbilo a NRL byla tedy zrušena a znovu zřízena jako součást hygienické stanice v Praze. Došlo k personálním změnám a do čela byl postaven zmiňovaný L. Pekárek, který se především přičinil o prosazení VN 480/2000 Sb. a tím i měkkých limitů. O fyziku doc. Pekárkovi, aktivním členu klubu Sisyfos, je známo, že v 70. letech spolupracoval se Státní bezpečnostní (http://www.mvcr.cz/vozidla/stb/(...)). Tak jako sloužil minulému režimu, slouží stejným způsobem zájmům režimu současného. I když se tváří jako vědec, argumentuje v otázce EMP jako ideolog, který má určitý světonázor a věda mu slouží jen k tomu, aby tento světonázor prokázala.
Je autorem několika textů, které SZÚ k otázce EMP zveřejnil na svých internetových stránkách, především textu Zdraví a mobilní telefony, a (spolu s P. Šístkem a L. Jelínkem) autorem brožury Neionizující záření – expozice a zdravotní rizika, kterou v roce 2006 vydal SZÚ. Vyplatí se podívat se na některé pasáže z těchto textů blíže.
V brožuře na str. 40 se píše: „K vyloučení rizika z expozice neionizujícímu EM záření nebo k snížení tohoto rizika na únosnou míru jsou stanoveny hygienické limity, jejichž nepřekročení zaručuje dostatečnou ochranu před poškozením zdraví.“ To je zjevná nepravda, i když to tým L. Pekárka odmítá připustit.
Str. 55: „Protože se přes upřímnou snahu velkého počtu výzkumníků nepodařilo v uplynulých 40 letech prokázat nepřímé působení dlouhodobé expozice velmi slabým vysokofrekvenčním polím, zůstal k hodnocení zdravotního rizika (…) jediný nepříznivý vliv – ohřívání tkáně těla.“ Opět nepravda, toto působení prokázalo mnoho výzkumníků a především ho prokazuje každodenní praxe. Následující pasáž (str. 57) se sice týká vedení vysokého napětí, odhaluje však způsob uvažování autorů publikace: Neznám mechanismus působení, tedy to nepůsobí; nebo jinak řečeno: co neznám, neexistuje: „ICNIRP neshledal také dostatek důvodů k tomu, aby se ve standardech bral ohled na epidemiologické studie nacházející slabou korelaci mezi dětskou leukémií a blízkostí vedení vysokého napětí. Jedním z důvodů pro toto rozhodnutí je i skutečnost, že není znám mechanismus, kterým by extrémně slabé nízkofrekvenční magnetické pole toto onemocnění způsobovalo či podporovalo.“
Další citát (str. 58) zase ukazuje, že L. Pekárek jakožto fyzik zřejmě nepřipouští rozdíl mezi mrtvou hmotou a živou tkání: „Předpoklad, že radiofrekvenční a nízkofrekvenční elektromagnetická pole mají podobné kumulativní účinky jako u ionizujícího záření, se však nikdy nepotvrdil a ani podle teoretických úvah opírajících se o kvantovou fyziku se kumulativní působení neočekává.“
Na str. 92 autoři ještě jednou shrnují: „Jsou všechny důvody soudit, že pro expozici neionizujícímu záření byla nalezena bezpečná omezení, při jejichž dodržení tento fyzikální faktor nemůže poškodit zdraví (…). Nelze tedy očekávat, že v této situaci by mohly existující zdroje EM záření způsobovat obyvatelstvu zdravotní potíže.“
Ve zmiňovaném internetovém textu Zdraví a mobilní telefony jde L. Pekárek ještě dál: navzdory všem skutečnostem vyslovuje předpoklad, že nové poznatky povedou „ke zmírnění limitů, protože ty jsou nyní stanoveny s velkou rezervou, tedy hluboko pod prahem, kdy expozice elektromagnetickému poli může u člověka poškodit zdraví.“
Brožuru pak autoři zakončují lapidárním konstatováním, připomínajícím svou rétorikou doby před listopadem 89 (str. 93): „Je také nutné zbavit vystrašené obyvatele obav z falešných zpráv o nebezpečích, která ve skutečnosti neexistují.“
L. Pekárek a jeho tým stojí také očividně v pozadí nového vládního nařízení č. 1/2008 Sb. o ochraně před neionizujícím zářením, které v prosinci 2007 podepsali ministr. T. Julínek a předseda vlády M. Topolánek a které vstoupí v platnost 30. dubna tohoto roku. Toto vládní nařízení, které bylo přijato bez pozornosti médií a občanů, zachovává stávající limity týkající se vysokofrekvenčních EMP a kromě toho připravuje cestu pro instalaci radaru v Brdech.
Vzhledem k těmto skutečnostem tak lze říci, že L. Pekárek a jeho spolupracovníci ponesou hlavní morální odpovědnost za poškození zdraví statisíců obyvatel této země, byť by toto poškozování bylo v souladu se zákonem a právní odpovědnost tak za něj nenesl nikdo.
Další perličkou z autorské dílny NRL SZÚ je takzvaný psychosomatický syndrom. Podle L. Pekárka a jeho spolupracovníků neexistuje jiný vliv vysokofrekvenčních EMP na živé tkáně než tepelný. Proto pokud někdo nějaké příznaky poškození tkání má, je to údajně tzv. psychosomatický syndrom, tedy pouze následky strachu z EMP. Na straně 58 zmiňované brožury tak autoři píšou: „Vysvětlení ohlašovaných potíží hypersenzitivitou postižených lidí k velmi slabému EMP (…) se však ukázalo mylným. Ve skutečnosti jde o psychosomatický syndrom, vyvolaný strachem z působení EMP a nikoli fyzikálním působením tohoto pole.“
Když se v roce 2004 konal v Praze mezinárodní seminář WHO k elektrické hypersenzitivitě, vystoupili zástupci SZÚ s touto svou tezí a s tvrzením, že žádná citlivost vůči EMP nemůže existovat, protože tato pole na živou tkáň jinak než tepelně nepůsobí. Svou zprávu o tomto semináři, která visí na stránkách SZÚ, pak L. Pekárek nazval vítězoslavně: Konec elektromagnetické hypersenzitivity. Vůbec při tom nebere v potaz, že existuje několik fundovaných studií z Rakouska, Francie, Španělska nebo Nizozemí, které dokázaly souvislost mezi vzdáleností od základnové stanice nebo hustotou EMP v bytě a četností výskytu subjektivních obtíží.
Zatímco vědci v západní Evropě připouštějí, že počet lidí citlivě reagujících na EMP se pohybuje od 3 do 10 nebo až 15 % populace, tvrdí naši zástupci, že si to vše pacienti jen namlouvají. To ovšem znamená, že ti, koho platíme ze svých daní, aby chránili naše zdraví, dohlížejí naopak na jeho poškozování a ještě se z nás snaží udělat blázny, pardon, pacienty postižené psychosomatickým syndromem. Jen podotýkám, že než jsme se ženou byli konfrontováni se zdravotními obtížemi, neměli jsme o elektrosmogu ani ponětí.
Podle mého názoru se však nebude poškození zdraví týkat jen nějakých tří procent hypersenzitivních lidí. Netepelné působení vysokofrekvenčních EMP na lidské tkáně je objektivní skutečnost a ona odhadovaná tři procenta jsou možná lidé, jejichž poplašné mechanismy fungují lépe než u ostatních. Jak navíc ukazují zkušenosti s nárůstem výskytu rakoviny po několika letech používání mobilů nebo ozařování vysílači, můžeme očekávat kumulativní účinek expozice organismu EMP. Když navíc vezmeme v úvahu, že se stále zahušťuje síť základnových stanic různých mobilních operátorů, že k tomu přistupují sítě bezdrátového internetu, bezpečnostních složek, že se digitalizuje televizní a rozhlasové vysílání a k jejich přenosu se také využívají vysokofrekvenční EMP a že nové technologie přenosu využívají ještě vyšší frekvence, můžeme i bez nějakého zvláštního pesimismu předpokládat, že:
- se začne lavinovitě zvyšovat počet obyvatel trpících příznaky nemoci z ozáření;
- začne prudce narůstat počet nemocných rakovinou, zejména rakovinou mozku;
- začne stoupat počet lidí trpících duševními poruchami, zejména depresivního charakteru;
- se bude zvyšovat celková únava, podrážděnost a tím i agresivita ve společnosti, což může mít řadu důsledků, počínaje větší úrazovostí a nehodovostí až po zvýšenou kriminalitu.
Navíc musíme počítat s tím, že dojde k poklesu hodnoty až k úplnému znehodnocení řady nemovitostí nacházejících se v přílišné blízkosti vysílačů. Jestliže dnes je pro majitele nemovitosti často výhodou, když je v ní dobrý signál, bude možná v nepříliš vzdálené budoucnosti naopak žádoucí, aby v bytě nebyl signál vůbec žádný.
V roce 2006 proběhla rakouskými médii zpráva, podle níž malorolnická rodina Pergerových z Mitterkirchenu přišla o své krávy působením vysílače pro mobilní telefony. Ten byl postaven 70 metrů od chléva. Krávy záhy přestaly žrát a tím i dojit, začaly se k vysílači stavět zadkem, třást hlavou, potom rodit mrtvá telata a nakonec jich šest z deseti pošlo. Teprve odstínění chléva hustým pletivem situaci zlepšilo. Jako vůbec první se z chléva ovšem odstěhovaly vlaštovky.
Když se v USA začaly záhadně ztrácet včely, hovořilo se o možné souvislosti s elektrosmogem. Naše média tuto možnost bagatelizovala. Letošní zimu u nás podle odhadů Českého svazu včelařů uhynula třetina včelstev. Příčinou je napadení parazitickým roztočem varroa. Ukazuje se však, že tento roztoč napadá především oslabené včely, resp. včelstva. RNDr. Ulrich Warnke ze Sárské univerzity (SRN) zveřejnil nedávno své dlouholeté výzkumy týkající se zdraví včel. Podle něj je naprosto alarmující, že imunitní systém včel je v posledních letech dosud nevídaným způsobem oslaben, u některých včel se vyskytuje pět až šest infekcí současně. Toto oslabení imunity včel dává do přímé souvislosti se změnami elektromagnetických polí, v nichž se včely pohybují. Stejně tak ztrácení se včel je podle něj způsobováno dezorientací a ztrátou navigace vyvolanou uměle vytvářenými EMP.
Francouzští vědci zaznamenali již po desetiminutové expozici rajčat EMP o frekvenci 900 MHz nárůst mRNA, což souvisí se stresovými procesy v rostlině – podobně jako při poranění rostliny.
K výše uvedeným očekávaným zdravotním dopadům zvyšující se expozice našeho životního prostředí vysokofrekvenčními EMP tak můžeme ještě připočíst:
- snížení obecné odolnosti zvířat a rostlin, především chovaných a pěstovaných druhů a tím zvýšený výskyt onemocnění zvířat a chorob rostlin;
- což by vedlo k vyššímu užívání veterinárních léčiv a pesticidů a k dalšímu zatížení potravních řetězců škodlivinami s konečným negativním dopadem na zdraví lidí, kteří se nacházejí na vrcholu potravní pyramidy;
- ohrožení divokých druhů hmyzu, ptáků a dalších zvířat, ale i rostlin a s tím související narušení rovnováhy ekosystémů, na nichž jsme ovšem závislí.
Existuje tedy nějaké východisko? V současné době to vypadá, že se celá naše společnost (v zahraničí je situace o něco lepší) nachází v tzv. kolektivním transu, kdy něco dělá a naprosto tuto činnost a její dopady nereflektuje. Řada z nás tuší, že to není jen tak, když můžeme z kapsy vytáhnout kouzelnou krabičku a okamžitě se spojit s kýmkoli na světě. Abychom však nemuseli pohlédnou do očí nepříjemné pravdě, snažíme se zůstat v transu a neprobudit se, dokud to bude alespoň trochu možné. Čím později se však probudíme, tím víc to bude bolet. Především je tedy třeba procitnout a uvědomit si, co děláme. Důležité je, aby si lidé začali dávat do souvislosti své stupňující se zdravotní problémy se zatížením jejich prostředí vysokofrekvenčními EMP – pokud zde taková souvislost je. Pak se musí dožadovat ochrany svého zdraví u institucí, které za ni odpovídají, tj. především od hygienických stanic a SZÚ. Jen vystupňovaný tlak veřejnosti může přimět zákonodárce k úpravě nesmyslných limitů a jedině tato razantní úprava může přinést podstatné řešení. (Parlament spolkové země Štýrsko se například v březnu tohoto roku usnesl, že předloží spolkovému parlamentu ve Vídni návrh, aby zmiňované salcburské hodnoty založené na principu předběžné opatrnosti byly přijaty jako závazné limity pro celé Rakousko.)
Budeme si muset uvědomit, že i svým telefonováním z mobilních telefonů můžeme přispívat k poškození svého zdraví, zdraví svých spoluobčanů a zdraví rostlin a zvířat. Budeme se muset naučit určitým hygienickým pravidlům při zacházení s mobilními telefony a dalšími bezdrátovými technologiemi.
A koneckonců bude muset dojít i na požadavky lékařů ze zmiňované Freiburské výzvy:
- masivní snížení limitních hodnot, vysílacích výkonů a zatížení EMP na biologicky akceptovatelnou míru zvláště v oblasti spánku a regenerace;
- žádné rozšiřování technologie mobilních telefonů, aby se zatížení EMP ještě několikanásobně nezvýšilo;
- právo obyvatelstva a obcí na spolurozhodování při plánování stanoviště pro instalaci vysílačů, což by v demokracii mělo být samozřejmé;
- osvěta obyvatelstva a speciálně uživatelů mobilních telefonů o zdravotních rizicích EMP a tím vědomější zacházení s nimi, zákaz používání mobilních telefonů dětmi a omezení používání mobilních telefonů mládeží;
- zákaz používání mobilních telefonů ve školách, nemocnicích, domovech důchodců, konferenčních centrech, veřejných budovách a dopravních prostředcích, podobně jako u zákazu kouření;
zóny bez mobilních telefonů a vysílačů, podobně jako u zón bez automobilů.
Čím dříve se začne s realizací těchto požadavků, tím lépe. Čas utíká a éter nám houstne…
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
zdroje ? - 16. 4. 2008 - VašekNatolik mě to zaujalo, že jsem si na Web of Science zkoušel hledat články, kde se píše o rakovině v souvislosti se signálem pro mobilní telefony. Opravdu tam jsou, ale u většiny z nich je závěr, že se takovou souvislost nepodařilo zjistit. Článek o tom, že by včely ze stejného důvodu vymíraly nebo ztrácely orientaci, tam nejspíš není ani jeden.Mohl byste doplnit přesné citace těch studií, z kterých jste čerpal? |
![]() |
Studie k nádorům v souvislosti s EMP - 16. 4. 2008 - Radomil HradilV jedné případové studii vyšetřovali Hardell et al. (2002) 1.617 pacientů ve věku 20 až 80 let obou pohlaví, u nichž byla v období od 1. 1. 1997 do 30. 6. 2000 stanovena diagnóza mozkového nádoru. Zjišťovala se expozice záření mobilního a bezdrátového telefonu, ionizujícího záření, organických rozpouštědel, pesticidů, azbestu atd. Používání analogového mobilního telefonu ukázalo zvýšené riziko s poměrem šancí (odds ratio, OR) 1,3 (95% CI 1,02-1,6). Když používání analogového mobilního telefonu začalo před více než 10 lety, zvýšilo se riziko na OR 1,8 (95 % CI 1,1-2,9).(Zdroj: Hardell L, Hallquist A, Hansson Mild K, Carlberg M, Pahlson, A, Lilja A. 2002. Cellular and cordless Telephones and the risk for brain tumours; European Journal of Cancer Prevention 2002, 11, 377–386) U mobilních telefonů a bezdrátových telefonů bylo v jiné analýze (Hardell et al. 2003) zjištěno zvýšené riziko výskytu nádoru typu astrocytom na straně převažujícího používání (ipsilaterální) – u analogových mobilních telefonů s OR 1,8 (95% CI 1,1-3,2), u digitálních mobilních telefonů (GSM) OR 1,8 (95% CI 1,1-2,8) a u bezdrátových telefonů OR=1,8 (95% CI 1,1-2,9). U astrocytomů bylo na ipsilaterální straně zjištěno průkazně zvýšené riziko také pro dobu používání uvedených tří typů telefonů. (Zdroj: Hardell L, Mild KH, Carlberg M. 2003. Further aspects on cellular and cordless telephones and brain tumours; Int J Oncol 2003 Feb;22(2):399-407.) Výsledky týkající se neurinomu akustiku byly potvrzeny další studií ze Švédska, která rovněž ukazuje zvýšení rizika v závislosti na délce používání analogových mobilních telefonů (Lönn et al. 2004). Po 10 letech byl OR na straně používání 3,9 (95% CI 1,6-9,5). To odpovídá čtyřnásobně zvýšenému riziku. (Zdroj: Lönn S, Ahlbom A, Hall P, Feychting M. 2004. Mobile Phone Use and the Risk of Acoustic Neuroma; in: Epidemiology, Volume 15, Number 6, November 2004, S. 653-659.) Novější studie, které provedli Hardell et al. (2006), ukázaly asi třikrát zvýšené riziko výskytu zhoubného mozkového nádoru (astrocytom stupně III a IV) u osob, které používaly mobilní telefon více než 10 let. U bezdrátových telefonů bylo příslušné zvýšení rizika dvojnásobné. Se zvyšující se dobou používání (akumulované hodiny) se riziko zvyšovalo. Věková skupina méně než 20 let přitom vykazovala zvýšené riziko. (Zdroj: Hardell L, Mild KH. 2006. Mobile phone use and risk of glioma in adults: results are difficult to interpret because of limitations. BMJ. 2006 Apr 29;332(7548):1035) Z pověření štýrské zemské vlády analyzoval Oberfeld (2008) za použití údajů o zdravotním stavu 1309 osob (živých i již zemřelých) souvislost mezi činností vysílače pro mobilní síť C a výskytem nádorů u obyvatelstva 2 rakouských obcí Hausmannstätten a Vasoldsberg, kde byl v letech 1984 až 1997 provozován vysilač o výkonu 25 Wattů. Osoby byly rozděleny do dvou skupin podle vzdálenosti bytu od vysílače: 0 – 200 m a 200 – 1200 m. V okruhu do 200 m bylo zjištěno až osminásobně vyšší riziko výskytu nádorů, zejména v oblasti mozku a hrudi, než v okruhu nad 200 m. Studie byla publikována 20. ledna 2008. (Zdroj: Oberfeld G. 2008. Umweltepidemiologische Untersuchung der Krebsinzidenz in den Gemeinden Hausmannstätten & Vasoldsberg. Amt der Steiermärkischen Landesregierung, Fachabteilung für das Gesundheitswesen (Landessanitätsdirektion), Graz, 2008.) |
![]() |
zdroje ? - 15. 7. 2008 - ilemassouvislost je, důkaz, že mobilní telefony škodí zdraví a nejen ty,ale veškeré vysílače a vše co vyzařuje: http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww%2Ekoreus%2Ecom%2Fvideo%2Ftelephone%2Dportable%2Dmais%2Dpopcorn%2EhtmlTo,že nebyl prokázán škodlivý vliv na lidské zdraví a nějaké normy jsou kecy. |
Úhyny včel a EMP - 16. 4. 2008 - Radomil Hradil(Pokud mohu poprosit, uvítal bych, kdyby se diskutující podepisovali celým jménem - já také "nesu kůži na trh". Děkuji.)Co se týče včel, vycházel jsem, jak jsem uvedl, z publikovaných výzkumů Dr. Warnkeho (Warnke,Ulrich: Bienen, Vögel und Menschen - Die Zerstörung der Natur durch 'Elektrosmog', Kompetenzinitiative 2008); ke stejným výsledkům dospěl např. Dr. Ferdinand Ruzicka z Vídně (http://www.mikrowellensmog.info/bienen.html). Z publikace Dr. Warnkeho cituji: Dennis van Engelsdorp vom Forschungsinstitut American Association of Professional Apiculturists (Universität von Pennsylvania), beauftragt, den Bienenschwund zu untersuchen, berichtet: „Wir haben noch nie so viele verschiedene Viren auf einmal gesehen. Außerdem haben wir Pilze, Flagellaten und anderen Mikroorganismen gefunden. Diese Vielfalt an Pathogenen ist verwirrend.“ Auffallend ist außerdem, dass die Ausscheidungsorgane der Bienen angegriffen sind. Dennis van Engelsdorp vermutet, dass den mysteriösen Phänomenen eine Immunschwäche zugrunde liegt (VAN ENGELSDORP 2007). Doch er fragt zurecht: „Sind diese Erreger der ursächliche Stressfaktor oder die Folgeerscheinung einer ganz anderen Belastung?" „Äußerst alarmierend“ sei, so Diana Cox-Foster, Mitglied der CCD Working Group, dass das Sterben mit Symptomen einhergehe, „die so bisher noch nie beschrieben wurden“. Das Immunsystem der Tiere scheine zusammengebrochen zu sein, manche Bienen an fünf bis sechs Infektionen gleichzeitig zu leiden. Doch tote Bienen sind nirgendwo zu finden (Spiegel 12/2007). Die auf breiter empirischer Grundlage beobachteten Störungen und Schädigungen werden von Warnke zum einen mit der physiologischen Ausstattung der Bienen und ihrer Orientierung am magnetischen und elektromagnetischen Erdfeld, zum anderen mit Entgleisungen des NO-Systems und des damit verbundenen Haushalts freier Radikale in Zusammenhang gebracht: Bienen und andere Insekten, ebenso Vögel, nutzen das magnetische Erdfeld und elektromagnetische Hochfrequenzenergie wie das Licht. Mit Hilfe der freien Radikale sowie gleichzeitig reagierender Magnetit-Konglomerate bewerkstelligen sie Orientierung und Navigation. Technisch erzeugte elektromagnetische Schwingungen im MHz-Bereich und magnetische Impulse im Niederfrequenzbereich stören die von der Evolution erfundenen natürlichen Mechanismen der Orientierung und Navigation nachhaltig. |
mechanismus působení - 23. 4. 2008 - notgreenPonechám stranou, že tzv. studie uvedené v diskusi mají evidentně běžné, tedy značné až děsivé vady v použitých metodách matematické statistiky (např. neprůkazný power test, příliš malý vzorek, podezřelá korelace atd.).Co ovšem vážně chybí je vysvětlení mechanismu, kterým by EMP mohlo způsobit uváděné zdravotní problémy. Např. u mnohých chemických kancerogenů je jasně popsáno, jak interakcí s DNA působí mutace. Pro uvedené mozkové nádory jsou mutace nezbytnou podmínkou a EMP je prostě svou fyzikální podstatou není schopné vyvolat. |
![]() |
mechanismus působení - 23. 4. 2008 - Ivan SommerExistence molekuly DNA je založena na vodíkových vazbách, které jsou energeticky na nízké úrovni a mohou se přesmykovat. Dochází tak k samovolným mutacím. Vlivem záření i v oboru radiových vln se pravděpodobnost mutace zvyšuje (viz učebnice kvanotvé chemie). Vliv záření může být i nepřímý, ovlivňující enzymatické reakce, které pak vedou k desorganizaci až na genetické úrovni. Triviálním dokladem, že záření působí negativně na DNA jsou mikrovlnné trouby. Problém je ale v tom, že před rozšířením mobilů v podstatě nebylo důvodu blíže studovat mechanismy působení radiovln na organismus a nyní tomu brání zájem výrobců mobilů. |
![]() ![]() |
mechanismus působení - 23. 4. 2008 - EnderVodíkové vazby, kterými jsou spojeny dva řetězce DNA se přerušují zcela běžně při replikaci nebo transkripci a žádné mutace takto nevznikají. V mikrovlné troubě je řádově vyšší intenzita elmag záření. To není příliš vhodné přirovnání. Např. radioaktivní záření může být při nízkých dávkách dokonce prospěšné, zatímco při vysokých je smrtelné. Tvrdit, že zkoumání působení elmag záření na živé organismy brání výrobci mobilů je ryzí spekulace hraničící s paranoiou. Tento vliv se studuje již dlouho a začalo se dávno před vynálezem mobilních telefonů. |
![]() ![]() ![]() |
Ender jako nevzdělaný provokatér? - 27. 4. 2008 - Ivan SommerPřesmykování vodíkových vazeb molekul DNA, které může vést k porušení genetického kódu a vzniku třeba mutací, je zmíněno v učebnici Kvantové chemie (základy teorie a aplikace). Jedním z autorů je prof. R.Zahradník, bývalý předseda Akademie věd. Jde o mechanismus dotýkající se nejen vodíkových vazeb (vazba sdílených protonů ?), uvedený také v základních učebnicích fyziky a chemie snad už na střední škole. V organické chemii se popisuje přesun vodíkové vazby i u mnoha jiných sloučenin, což by bylo ovšem na jinou diskusi. Kdo se hodlá dotazovat na podstatu mechanismu působení mikrovln na organismy, by měl znát základy interakcí na částicové (proton, elektron aj.) nebo atomové úrovni a mechanismus chemických reakcí.Uvedení mikrovlnné trouby je na místě, protože z něho vyplývá jeden zcela obyčejný závěr, že totiž existuje limit, pod kterým jsou mikrovlny bezpečné a nad ním už ne. Po nástupu mobilů jejich výrobci zjistili, že vládne zbytečná obava (podle Endera paranoia?) a že je možné bezpečný limit 10x zvýšit. V některých zemích však dosud na tento styl nepřistoupili. Zcela absurdní je však to, že Ender zapletl do diskuse o mikrovlnách radioaktivní záření, jehož působení je zcela jiného charakteru, čímž prokázal, že je nejvýše tak nevzdělaný provokatér, kterému jde jen o napadání oponenta. Např. radioaktivní částice alfa nejsou žádné mikrovlny. Uvědomuji si, že prostor na diskusi je tu jen omezený a že Ender se bude možná všelijak vykrucovat. Může nám ale nejprve vysvětlit, kolik megahertz jedna alfa částice. Je asi schopen posbírat informace na internetu, základní znalosti jevů však nemá. |
![]() ![]() ![]() |
mechanismus působení - 10. 2. 2009 - M.R.Tahle odpověď zcela diskvalifikuje Endera z další rozumné diskuze. Pokud někdo nevidí souvislost mezi mikrovlnkou a vysílačem, ať si strčí do mikrovlnky hlavu ;) Výkony vysílačů nejsou zase tak řádově nižší, pohybují se dnes již v řádu kilovatů, což průměrná mikrovlnka nezvládá. |
EMP a DNA - 24. 4. 2008 - Radomil HradilPánové, domnívám se, že v této diskusi nejsou dodržována pravidla slušného chování (někteří diskutující nevystupují z anonymity) a jsou používány nikoli argumenty, nýbrž rány, jejichž cílem je protivníka umlčet, nikoli přesvědčit. Než se vyjádřím k otázce EMP a DNA, na některé upozorním:- „studie mají děsivé vady v použitých metodách“ – nepodložené tvrzení, které, jak se domnívám, není možné na základě stručných údajů o těchto studiích, které jsem v diskusi uvedl, odpovědně prokázat; podobné námitky vznášejí odpůrci netepelného působení VF EMP vždy – viz například paní doktorka z hygienické stanice, která mi řekla, že žádné studie prokazující netepelný účinek VF EMP na lidskou tkáň nebyly validní, neboť to řekl odborník na slovo vzatý, doc. L. Pekárek - „EMP svou fyzikální podstatou prostě není schopné vyvolat mutace“ – opět nepodložené tvrzení (takto mohu tvrdit cokoli a je to velmi pohodlné); pokusy, které ocituji níže, prokázaly, že to možné je - „tvrdit, že zkoumání působení EM záření na živé organismy brání výrobci mobilů, je ryzí spekulace hraničící s paranoiou“ – naštěstí tedy pouze „hraničící“… Nechápu použití takového slovníku; i když poněkud to přece jen chápu: psychologové poukazují na to, že v anonymitě dokáže člověk říkat a dělat věci, které by si jinak říct a udělat nedovolil. Výzkumy k gentoxickým účinkům EMP: Již v roce 1959 publikovali Heller and Teixeira-Pinto (1959) v časopisu Nature novou fyzikální metodu narušování DNA. Autoři použili krátké pulzované vlny o frekvenci 27 MHz a exponovali rostoucí kořenové buňky česneku ve vodní schránce 5 minut tímto polem. Ve vodě nebylo zjištěno žádné zvýšení teploty. Analýza následovala 24 hodin po ozáření. (Zdroj: Heller J H, Teixeira-Pinto A A. 1959. A New Physical Method of creating Chromosomal Aberrations; in: Nature No. 4665 March 28; 905-906) Lai and Singh (1995, 1996, 1997) ukázali přerušení řetězců DNA krys po 2 h ozáření (SAR 1,2 W/kg) frekvencí 2450 MHz. Tento nález odpovídá předpokladu, že gentoxické účinky neionizujícího záření vznikají nepřímo přes volné radikály. Tento mechanismus působení byl zjištěn u krys i pro magnetická střídavá pole o frekvenci 60 Hz (Lai and Singh, 2004). (Zdroje: Lai H and Singh N P. 1995. Acute low-intensity microwave exposure increases DNA single-strand breaks in rat brain cells. Bioelectromagnetics, Vol 16, pp 207-210, 1995. Lai H and Singh N P. 1996. Single- and double-strand DNA breaks in rat brain cells after acute exposure to radiofrequency electromagnetic radiation. Int. J. Radiation Biology, 69 (4): 513-521. Lai H and Singh N P. 1997. Melatonin and Spin-Trap compound Block Radiofrequency Electromagnetic Radiation-induced DNA Strands Breaks in Rat Brain Cells. Bioelectromagnetics, 18:446-454.) Ozáření myší EM polem GSM-900 (SAR 0,13-1,4 W/kg) po dobu dvakrát 30 minut denně během 18 měsíců vedlo k 2,4krát zvýšenému riziku výskytu lymfomu (Repacholi et al. 1997). (Zdroj: Repacholi MH, Basten A, Gebski V, Noonan D, Finnie J, Harris AW.1997. Lymphomas in E mu-Pim1 transgenic mice exposed to pulsed 900 MHZ electromagnetic fields. Radiat Res. 1997 May;147(5):631-40.) Při cytologickém výzkumu publikovaném ve studii REFLEX nazvané „Risk Evaluation of Potential Environmental Hazards From Low Energy Electromagnetic Field Exposure Using Sensitive in vitro Methods“ (REFLEX 2004) se ukázalo poškození chromosomů elektromagnetickými vlnami. Poškození dědičné informace (DNA) nacházející se v chromosomech bývá závažným nálezem, který zpravidla vede k přijetí zákonných opatření ke snížení rizika. (Zdroj: REFLEX 2004. Risk Evaluation of Potential Environmental Hazards From Low Energy Electromagnetic Field Exposure Using Sensitive in vitro Methods. http://www.verumfoundation.de/QLK4-CT-1999-01574_REFLEX_Publications.pdf) Při expozici lidských buněk HL-60 záření o hodnotě SAR 1,3 W/kg po dobu 24 hodin při frekvenci 1800 MHz došlo k přerušení jednoduchých i dvojitých vláken DNA v chromozomech a k tvorbě mikrojáder. Přerušení dvojitých vláken dokáže buňka opravit mnohem obtížněji než přerušení vláken jednoduchých. Hodnota SAR 1,3 W/kg je přitom výrazně pod hodnotami navrhovanými ICNIRP (ICNIRP 1998) v oblasti expozice hlavy zářením mobilních telefonů (ICNIRP navrhuje 2 W/kg u obyvatelstva a 10 W/kg (u zaměstnanců). K některým výzkumům a mechanismům lze najít více na internetu, např. (když teď jen narychlo kliknu): http://www.osel.cz/index.php?clanek=1064 http://www.izgmf.de/Aktionen/Meldungen/Archiv_05/Reflex_inter/reflex_inter.html Když si v googlu zadáte „EMF DNA“, vyjede vám spousta odkazů. Věřím, že tam budou stránky popírající možnost vzniku mutací působením VF EMP, stejně jako stránky tuto možnost prokazující. Aniž bych chtěl být paranoidní, považuji za dobré zajímat se, jsou-li tyto informace dostupné, kdo případnou studii zadával, kdo ji platil, kdo ji prováděl a kdo jí argumentuje. Leccos se pak objeví v jiném světle. |
![]() |
EMP a DNA - 24. 4. 2008 - EnderMáte snad důkaz, že výrobci telefonů brání výzkumu působení elmag záření na živé organizmy? Pokud ne je to spekulace na úrovni tvrzení, že ropné koncerny mají v sejfech patenty na zařízení na výrobu "čisté energie". Výrobci telefonů by paradoxně na prokázání škodlivosti elmag záření vydělali, jelikož by začali okamžitě prodávat ještě bezpečnější mobilní telefony, přestože i ty současné musí splňovat určité normy. Nedá se předpokládat, že by lidé přestali telefonovat, když jezdí např. automobily, přestože zabijí ročně jen u nás několik set nebo tísíc lidí. Výhody zkrátka převyšují možné riziko.Následující tabulka http://www.medscape.com/content/2000/00/40/80/408066/408066_tab.html ukazuje, že se zatím nepodařilo přesvědčivě dokázat škodlivé působení resp. přímo souvislost s vznikem rakoviny u člověka. To samozřejmě neznamená, že takové riziko neexistuje. Zatím není zcela jasný ani mechanismus. Možná, že vlivů je víc. Proti článkům Lia a Singha existují jiné články jako např.: DNA strand breaks are not induced in human cells exposed to 2.1425 GHz band CW and W-CDMA modulated radiofrequency fields allocated to mobile radio base stations Author(s): Sakuma N, Komatsubara Y, Takeda H, et al. Source: BIOELECTROMAGNETICS Volume: 27 Issue: 1 Pages: 51-57 Published: JAN 2006 ,které takové efekty nepotvrzují. V následujícím review: Nonthermal biological effects of microwaves: Current knowledge, further perspective, and urgent needs Author(s): Belyaev I Source: ELECTROMAGNETIC BIOLOGY AND MEDICINE Volume: 24 Issue: 3 Pages: 375-403 Published: 2005, jsou přehledně shrnuty současné poznatky. Je tam zdůrazněna potřeba nových kvalitnějších epidemiologických studií a také upozornění na velice nízkou reprodukovatelnost současných výsledků. Co vyšlo v jedné laboratoři, se bohužel nepodařilo prokázat v jiné. Internet je z principu anonymní médium a nemyslím, že by k diskuzi bylo nutné vystupovat z anonymity. Bylo by obtížné ji dokazovat. Vaše jméno může být vymyšlené a nebo se můžete vydávat za někoho jiného. Jak se to bude dokazovat? Namísto diskuze o anonymitě, bych se držel tématu. |
![]() ![]() |
EMP a DNA - 24. 4. 2008 - Radomil HradilJá bych přesto rád znal Vaši identitu - bylo by z ní možná zřejmější, čí zájmy hájíte (a na Váš argument, že všichni na internetu stejně jenom pořád lžeme, prostě nemohu přistoupit).V podstatě bych na anonymní polemiku ani neměl reagovat a dělám to jen velmi nerad. Věřím, že zpochybnit lze každou studii, přinejmenším tak, že se provede opakování pokusu, které se nezdaří. Za nezpochybnitelnou já osobně považuji studii Dr. Oberfelda ze Štýrska publikovanou v lednu 2008. Ovšem i ta byla okamžitě napadena a zpochybněna a Dr. Oberfeld byl střelhbitě zažalován telekomunikační firmou. Oni to, pane, nejsou žádní beránci a málokteré odvětví průmyslu mělo za posledních 15 let takové zisky. Samozřejmě že jim není pochuti, když někdo poukazuje na zdravotní škodlivost VF EMP. Nicméně, i když třeba nejsou známy mechanismy působení a studie vyvrací jedna druhou, jsou podle mého názoru zkušenosti tisíců lékařů a desítek tisíc poškozených lidí nevyvratitelné. To ostatní - přinášení výsledků studií jako trumfů a jejich následné vyvracení - je jen taková hra, která má prostě oddálit zásadní přehodnocení našeho přístupu k bezdrátvým IT a razantní snížení limitů. Až si ale lidé začnou dávat dohromady, že jedna a jedna jsou dvě, sami vás donutí, abyste limity změnili. Já jsem o tom přesvědčen. |
![]() ![]() ![]() |
EMP a DNA - 24. 4. 2008 - EnderPředpokládal jsem,že jste začal diskuzi, jelikož Vás tato problematika zajímá, chcete znát jiné názory, informace. Ale Vy, jak se zdá máte názor již hotový.Podle tohoto odkazu http://www.fmk.at/content.php?id=222&cb=196, má studie Dr Oberfelda dost zásadní nedostatky a zdá se být zcela namístě, že byla odmítnuta. Je to, na druhé straně, alespoň zpráva o které lze diskutovat. Nikdy jsem neřekl, že "všichni na internetu lžeme", jen jsem vyjádřil názor, že skutečná identita je pro diskuzi zbytečná a navíc obtížně ověřitelná. Vaše představa, že hájím něčí zájmy, mě pobavila, snad bych mohl hájit zájmy racionality. Já Vás například z "hájení něčích zájmů hned nepodezírám", nemám ponětí, kdo jste a ani mě to v tuto chvíli nezajímá. A Vaše poslední věta, že "vás donutí, abyste limity změnili", byla snad jen překlep, protože mě tězko někdo může donutit k něčemu, na co nemám sebemenší vliv. |
![]() ![]() ![]() ![]() |
EMP a DNA - 24. 4. 2008 - Radomil HradilPodle toho, jak jste v obraze, jsem se domníval, že pracujete v příslušné NRL SZÚ; pokud jsem se mýlil, omlouvám se. |
![]() ![]() |
Vliv výrobců mobilů na výzkum - 12. 5. 2008 - R. MuselíkVýrobci mobilů výzkumu jistě přímo nebrání, ale jak zjistila v nezávislém průzkumu Univerzita v Curychu, výsledek je zadavatelem vždy nepřímo ovlivněn. Funguje tam zřejmě jistá podvědomá autocenzura autorů (nechtějí si pokazit u chlebodárců možnost obživy), dále jsou patrné mírnější a zaobalenější způsoby formulace sporných nálezů (např. ne že se něco našlo, ale že to není jisté a že je třeba to dál zkoumat) atd. Ty jsou uvedeny v dlouhé studii jakoby mimochodem pod čarou (takže je málokdo čte), zatímco více vyzdvihnutý bývá neproblematický nález, který si pak výrobce uvede v abstraktu na svých stránkách pro širokou veřejnost, jako že je vše O.K. a nic se nenašlo. |
![]() |
DNA - 2. 5. 2008 - FormolTvrzení, že studie má děsivé vady je naprosto na místě. Tvrdit totiž, že retrospektivní studie na značně nehomogenním souboru je pozitivní při OR<2 je hrubá chyba. Jde o nejistotu vlastní všem retrospektivním studiím, dobrý vědec se od špatného pozná mj. i tím, že umí interpretovat data včetně nejistoty..Studii s lateralizací naopak chybí srovnání se zdravou populací - co když je 4x častější výskyt nádorů v nedominantní hemisféře běžný? Na tuto otázku by studie měla odpovědět.. |
emp - 26. 4. 2008 - JiříVážený pane Hradil rád bych Vás požádal o společnosti, které měří hladinu EMP. |
![]() |
emp - 10. 2. 2009 - M.R.Dobrý den, já mám výbornou zkušenost s měřením od www.elektrosmog.cz, mohu jen doporučit. |
Opatrnost je namiste - 26. 4. 2008 - StanleyVazeny pane Hradile,s Vasimi nazory musim souhlasit. Mam velice neprijemny pocit pokazde, kdyz vidim vysilace na obytnych domech (par metru od bytu) nebo dokonce na skolach. Myslim, ze predbezne opatrny pristup by rozhodne neskodil. Byl jsem prekvapen v jake mire pouzivaji lide ze Skandinavie dratove handsfree. Mohl by jste, prosim, uvest zpusob, jakym jste nechal zmerit EMP? Dekuji. |
Oberfeldova studie / měření EMP - 28. 4. 2008 - Radomil HradilZareaguji postupně na všechny připomínky jedním vstupem:Studie Dr. Oberfelda: Kritika této studie, na kterou poukazuje Ender, byla zveřejněna na stránkách FMK (Forum Mobilkommunikation), tj. sdružení hájícího v Rakousku zájmy svých členů, kterými jsou Alcatel-Lucent, Ericsson, FEEI, Hutchison 3G Austria, Kapsch Carrier Com, mobilkom austria, Motorola, Nokia, Nokia Siemens Networks, One, Samsung, Sony Ericsson a T-Mobile. I když proklamují, že pomocí tohoto sdružení chtějí akcentovat „odpovědné zacházení s člověkem, technologií a životním prostředím“, není podle mého pochyb o tom, že hlavním zájmem všech těchto firem je maximalizace prodeje a zisku. Dr. Oberfeld pracuje jako referent hygieny prostředí v Zemské sanitární direkci (což zřejmě odpovídá naší hygienické stanici) rakouské spolkové země Salcbursko. Jeho hlavním zájmem je ochrana zdraví občanů této spolkové země. Studii provedl na zakázku štýrské vlády. Studii zveřejnil v lednu 2008. Mobilkom austria AG zveřejnila vzápětí kritiku této studie. Salcburská vláda vydala 28. února tiskovou zprávu, v níž se uvádí, že fakta předložená Dr. Oberfeldem odpovídají skutečnosti. V tiskové zprávě ze 4. března Oberfeld uvádí, že nevidí důvod, aby svou studii stáhl. V tiskové zprávě ze 13. března se píše, že i když právní zástupce Dr. Oberfelda předložil podrobné stanovisko ve lhůtě stanovené firmou Mobilkom austria AG, podala na něj tato firma žalobu. Měření hustoty EMP První změření jsme provedli detektorem elektrosmogu MW1. Ten nemá stupnici a pouze převádí hustotu EMP v dané frekvenci na akustický signál. Druhé měření jsme provedli analyzátorem HF 35C, který měří příslušnou hodnotu, zároveň vydává též akustický signál; výše akustického signálu odpovídala této výši u detektoru MW1 a zdá se tedy, že i tímto detektorem lze zjistit aktuální situaci v bytě. Oficiální měření provádí příslušná NRL SZÚ, ovšem za úplatu; cena by měla být zveřejněna na stránkách SZÚ; nás by to bývalo stálo téměř šest a půl tisíce korun, a to i přes to, že – jak se domnívám – zakoupení měřících přístrojů i mzdy zaměstnanců SZÚ jsou hrazeny z našich daní. Stát si zde evidentně chce nechat zaplatit jednu věc dvakrát. Hygienické stanice měření neprovádějí. Pokud hledáte někoho, kdo Vám EMP změří neoficiálně, zkuste to na internetu. Tam byste měli někoho najít. Zároveň můžete udělat to, co já: napsat na vedení SZÚ žádost (podnět, výzvu…), aby SZÚ tato měření prováděl jako bezplatnou službu v rámci ochrany veřejného zdraví. Kromě toho je můžete požádat, aby objektivně (nebo přinejmenším vyváženě) informovali o zdravotních rizicích VF EMP a o možnostech ochrany před negativními zdravotními účinky. |
![]() |
Oberfeldova studie / měření EMP - 6. 5. 2008 - chiaMůžem nějak podpořit aktivitu v této oblasti? Je nějaká česká petice například?Děkuji Borský |
![]() ![]() |
Oberfeldova studie / měření EMP - 6. 5. 2008 - Radomil HradilPokud vím, není. Možná se něco zformuje kolem provozovatele webu www.elektrosmog.cz. Důležité podle mě je, aby si lidé začali dávat do souvislosti své poruchy spánku, nemoci štítné žlázy atd. atd. se zvyšující se hustotou VF EMP v obytném prostoru a začali se domáhat svého práva na ochranu zdraví. K tomu ani není nutná petice. Když na hygienu, SZÚ a MZ ČR napíše 500 lidí osobní dopisy, je to podle mého lepší než jedna petice s 500 podpisy...Chystám se také pověsit nějaký manuál k tomu, co dělat, na eletrosmog.blog.cz R. Hradil |
Vliv na DNA, vznik nádoru ... - 12. 5. 2008 - R. MuselíkPodle mého je možná chyba i úvahy vědců v tom, že se příliš soustřeďují na přímé, řekněme genotoxické vlivy EMP. U podlimitních hodnot je možná efektivnější uvažovat o ovlivnění nepřímém, to je však samozřejmě obtížnější, poněvadž rozkódovat veškeré procesy v organismu dost dobře nelze. Dost blízko byl ve svých hypotézách dle mého D.Leszczynski z Helsink (oddělení radiobiologie Úřadu pro jadernou bezpečnost Finsko). Jedna z hypotéz byla možnost neg. ovlivnění apoptózy (»samousmrcování«) rakovinných buněk přes sled různých procesů, na jejichž počátku stojí ozáření mozku VF EMP. Tentýž pán přišel i na to, že člověk reaguje na vliv EMP dle své genetické výbavy. Tzn. účinky mohou být na každého různé, což je ovšem i u radioaktivního záření. Znám lidi, co pracovali desetiletí v radioaktivních dolech a přesto se těší dobrému zdraví. A neznám nikoho, kdo by na základě toho tvrdil, že práce se smolincem je zdraví neškodná.I prostou úvahou se dá dojít k tomu, že pokud je tělo stresováno (t.j. burcováno k adaptaci, reakci) vlivem EMP, quantum biologických sil je spotřebováváno na jedné frontě a může chybět jinde. Pak už může nastat cokoliv. Je to ruská ruleta... |
Vliv na DNA, vznik nádoru ... - 12. 5. 2008 - R. MuselíkPodle mého je možná chyba i úvahy vědců v tom, že se příliš soustřeďují na přímé, řekněme genotoxické vlivy EMP. U podlimitních hodnot je možná efektivnější uvažovat o ovlivnění nepřímém, to je však samozřejmě obtížnější, poněvadž rozkódovat veškeré procesy v organismu dost dobře nelze. Dost blízko byl ve svých hypotézách dle mého D.Leszczynski z Helsink (oddělení radiobiologie Úřadu pro jadernou bezpečnost Finsko). Jedna z hypotéz byla možnost neg. ovlivnění apoptózy (»samousmrcování«) rakovinných buněk přes sled různých procesů, na jejichž počátku stojí ozáření mozku VF EMP. Tentýž pán přišel i na to, že člověk reaguje na vliv EMP dle své genetické výbavy. Tzn. účinky mohou být na každého různé, což je ovšem i u radioaktivního záření. Znám lidi, co pracovali desetiletí v radioaktivních dolech a přesto se těší dobrému zdraví. A neznám nikoho, kdo by na základě toho tvrdil, že práce se smolincem je zdraví neškodná.I prostou úvahou se dá dojít k tomu, že pokud je tělo stresováno (t.j. burcováno k adaptaci, reakci) vlivem EMP, quantum biologických sil je spotřebováváno na jedné frontě a může chybět jinde. Pak už může nastat cokoliv. Je to ruská ruleta... |
![]() |
Co je limit ? - 5. 6. 2008 - Ivan SommerÚvoedem by bylo asi vhodné vyjasnit, co je to vlastně limit. Odkud se vzal ? |
A kdo s tím něco udělá ? - 27. 5. 2008 - ALešA kdo s tím něco udělá ? ODS ? Ukradne co může, ale pro lidi neudělá nic. ČSSD ? Ta je na tom podobně. KDU ? Klubko hadů. Tak kdo ? |
![]() |
A kdo s tím něco udělá ? - 28. 5. 2008 - čtenářTenhle článek je jen další nesmysl zelene sekty |
![]() ![]() |
A kdo s tím něco udělá ? - 1. 7. 2008 - KarelZelené sekty ? Nazvat lidi, kteří to mají v hlavě srovnané zelenou sektou může snad jen opravdu chudák. Je mi Vás líto pane. |
nespavost - 15. 7. 2008 - ilemasOd té doby co nám přímo nad hlavou nainstalovali vysílače trpíme nespavostí.Nedřív jsem si myslel,že je to špatnou postelí(koupili jsme novou se zdravotními matracemi),pak stresem,sedavým zaměstnáním,stárnutím apod.Kdekoliv jinde spíme normálně, doma spím 3 hod.a pak se stále probouzím.Nevěřím že jsou na to normy, navíc je to tam prý načerno. Zítra se chystám s tím něco dělat,ale žádný výsledky v tomhle státě nečekám.Přesto to nevzdám. |
![]() |
Nebezpečí EMP, EMF - dnes už překonáno! - 29. 11. 2008 - Lukáš Sehnal...vidím však absenci správných informací. Zde jsou :http://www.tachyon.webzdarma.cz/vyrobky/uvod.htm |
![]() ![]() |
Re: Nebezpečí EMP, EMF - dnes už překonáno! - 30. 11. 2008 - Radek SvítilCituji:"Jak funguje tachyonová energie? Je to všudypřítomná energie rychlejší než světlo, která nemá žádnou frekvenci, má informace ke všem frekvencím, nepodléhá gravitaci a má vlastní inteligenci." Ehm. |
![]() ![]() |
Nebezpečí EMP, EMF - dnes už překonáno! - 10. 2. 2009 - M.R.Lidé, kteří rozdělují informace na správné a nesprávné si zřejmě spletli století. Jen doufám že se autora nepokusíte upálit :) |
![]() |
nespavost - 10. 5. 2009 - jankaKoupily jsme si byt za docela nemalé peníze !!!!a ejhle co jsme zjistili,v pokojích slyšíme dunivě vibrační zvuk při kterém se absolutně nedá spát ,protože nejde jen o zvukový vjem, ale o vibrace které vnímáte tělem.A původce problémů je trafostanice jedné telefonní společnosti umístěná na střeše našeho bytového domu.Ano prý to řešily že trafostanici podložily ,ale my jsme nějaké zlepšení nepocítily ,takže ted nevím co dělat,protože se nám to všem začíná odrážet na zdraví to jest nespavost,podrážděnost,bolesti hlavy.Proto si myslím že tyto vysílače s trafostanicemi by neměli hygienici schvalovat aby se umístovali na obytné domy !!!!!!!!!!!! |
mikrovlny z procesoru osobného počítača - 30. 12. 2008 - Jakub VarganicVažený Pán Hradil,o všetkom čo ste doteraz na internete napisal som sa presvedčil na vlastnej koži. Chcem sa však opytať na Váš názor ohľadom vysokofrekvenčného žiarenia procesorov v osobných počítačoch. Ja o |
vysokofrekvečná energia - 30. 12. 2008 - Jakub VarganicVážený Pán Hradil. Súhlasím zo všetkými Vašimi článkami o škodlivosti vysokofrekvenčnej energie na ľudský organizmus. Presvedčil som sa o tom na vlastnej koži.Aký však máte názor na vysokofrekvenčné žiarenie procesorov v osobných počítačoch. Ja konkrétne mám procesor 1400 MHz a teda sa taktiež jedná o mikrovlny. Veľmi veľa mojich priateľov, ktorí celodenne pracuju na PC má tie isté symptomy ako popisujete pri mobiloch alebo wifi sieťach. Možno, že to je ešte vačšia hrozba pre ľudstvo. Jakub Varganič, Magurská 4, Banská Bystrica, Slovensko. |
![]() |
vysokofrekvečná energia - 16. 1. 2009 -Vážený pane Varganiči, také jsem již zaznamenal, že někteří lidé mají při delší nepřetržité práci s (některými) počítači značné potíže, ale pokud vím, jako o problému se o tom zatím nepsalo, alespoň ne na servrech zabývajících se problematikou VF EMP v souvislosti s mobilními telefony. Já osobně používám notebook, takovou starší šunku (1,33 GHz) - ale hodnou - a zrovna před pár dny nám pan Makeš (www.zdravy-domov.cz) měřil byt včetně spotřebičů. On by Vám k tomu řekl víc, má s tím zkušenosti; říkal, že jsou značné rozdíly v intenzitě záření jednotlivých procesorů, a u notebooků doporučuje externí klávesnice, aby člověk neměl ruce přímo na procesoru v silném EM poli.To je vše, co mě k tomu spontánně napadá. Radomil Hradil |
![]() ![]() |
vysokofrekvečná energia - 10. 2. 2009 - M.R.Já bych jen dodal, že na rozdíl od mobilních technologií je dosah záření z procesoru minimální, a zcela naopak od mobilních antén, kde je vysoká úroveň vyzařování primárním cílem, u osobních počítačů je vyzařování poměrně důsledně stíněno. Vyzařování z CPU bych se tedy tolik neobával, přesto se jedná o zajímavý postřeh a notebooky jsou na tom jistě o dost hůře než klasické PC zakryté kvalitními stínícími kovovými deskami. |
Epilepsie - 27. 3. 2010 - JosefMáme dvouleté dítě, od narození nemocné epilesií. "Hnízdo" antén mobilního operátora je od našeho bytu vzdálené zhruba 70 m, nemohu to tvrdit, ale mám takový zvláštní pocit, že odtud pochází příčina nemoci dítěte. Dle sdělení ošetřujícího lékaře počet případů epilepsie v poslední době vzrůstá, samozřejmě příčiny mohou být různé............ Přesto se chci zeptat, jestli se někdo v ČR zabývá stavem zdraví obyvatel žijících kolem vysílačů mobilních operátorů?Existují statistiky výskytu onemocnění kolem vysílačů třeba zmíněné epilepsie? |
![]() |
Epilepsie - 5. 4. 2010 - SikoraVážený pane!Z informací co mám zvyšující se výskyt epileptických a jiných onemocnění má právě na svědomí "elektrosmog". Velmi nebezpečné je bydlení v okruhu 500 m od vysílače. Bohužel ČR patří jako jedna z mála zemí v ramcí EU kde limity pro záření jsou jedny z nejvyšších a hovoří se o ČR jako o "pokusném králikovi" jemuž jsou vystavení obyvatelé ČR. Bohužel tyto zákony byly přijímany bez nějakého povšimnutí. Mobilní operátoři potažmo státní instituce nemají zájem zkoumat tyto vlivy, protože by to mohlo ohrožovat především jejich zájmy a samozřejmě zisky. Odkazují Vás v této věci na odborníka pana Radomila Hradila a jeho webové stránky kde se dočtete spousty zajímavých informací. O této prblematice je i hodně informací na zahraničních webech. Sikora |
![]() |
Epilepsie - 9. 6. 2010 - Radomil HradilDobrý den,na této adrese http://www.diagnose-funk.ch/erkenntnisse/effekte-bei-kindern/von-krampfanfaellen-bei-kleinkindern.php najdete článek MUDr. Gladisse (v NJ), který upozorňuje na nápadný souběh nárůstu případé atypické epilepsie u malých dětí a šíření domácích bezdrátových telefonů DECT. Ovšem frekvence EMP používané pro DECT a pro mobilní telefony jsou obdobné a obdobné budou také účinky na CNS člověka, resp. dítěte. |