https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vystavy-v-prazske-botanicke-zahrade-budou-letos-venovany-tropum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstavy v pražské botanické zahradě budou letos věnovány tropům

27.1.2024 00:32 | PRAHA (ČTK)
Zahrada tak oslaví 20. výročí otevření největší expozice skleníku Fata Morgana.
Zahrada tak oslaví 20. výročí otevření největší expozice skleníku Fata Morgana.
Foto | Jan Šatoplet / Ekolist.cz
Letošní rok bude v botanické zahradě v pražské Troji věnován tématu tropů. Zahrada tak oslaví 20. výročí otevření největší expozice skleníku Fata Morgana. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu o skleníku, výstavu motýlů, takzvanou hmatovou výstavu nebo na zrekonstruovanou vinotéku na Vinici svaté Kláry, řekl ředitel botanické zahrady Bohumil Černý.
 

"V roce 2024 se mohou návštěvníci těšit na hlavní nosné téma, a to je tropická flóra nebo vůbec tropická příroda. Chceme tím připomenout, že před 20 lety, přesně 12. června 2004, byl pro návštěvníky otevřen tropický skleník Fata Morgana," řekl Černý. Jubileum tak botanická zahrada oslaví řadou výstav a akcí, které budou propojené tímto tématem, dodal.

V pátek 19. ledna zahrada otevřela výstavu rostlin a zvířat vytvořených z PET lahví. Od konce března budou moci lidé v expozici vidět i tropické květy a těšit se mohou na prodej tropických rostlin.

V březnu budou moci zájemci přijít na výstavu s názvem Pro všechny smysly, takzvanou hmatovou výstavu. "To znamená, že návštěvníci se budou moci jednotlivých exponátů dotýkat, budou k nim moci čichat nebo případně i ochutnat. Tam budeme cestovat do tropické Asie," řekl Černý. Přichystáno bude například koření, papír či hedvábí.

V dubnu se pak bude konat návštěvnicky nejoblíbenější výstava motýlů a v červnu bude otevřená výstava sukulentů. V červnu se mohou Pražané těšit také na výstavu o samotném skleníku Fata Morgana a jeho vzniku. Výstava přiblíží i unikátní tropické sbírky a expedice zahrady. "Tuto výstavu zaměříme i na naše cesty za rostlinným bohatstvím světa a vysvětlíme, jak se rostliny do skleníku dostaly a dostávají. Bohatá skladba exotické flóry dělá ze skleníku Fata Morgana tu pravou tropickou perlu uprostřed České republiky," uvedl náměstek odborného oddělení Botanické zahrady Praha Vlastík Rybka.

Na závěr roku se pak bude konat nová výstava o čaji. Zhruba v dubnu pak bude lidem otevřena nová vinotéka na Vinici svaté Kláry. "Viniční domek bude zmodernizován a zkapacitněn," sdělil Černý.

Botanická zahrada byla založená v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit jen ve dnech otevřených dveří, celoročně přístupná je od srpna 1992. Venkovní expozice se rozkládají na ploše téměř 25 hektarů. V areálu mohou návštěvníci vidět 15 000 druhů stromů a květin. V 90. letech do správy získala památkově chráněnou vinici svaté Kláry, kterou mohou zájemci navštívit každý den.

Loni do botanické zahrady v Troji zavítalo rekordních 413.000 lidí, což je zhruba o 10.000 více než v roce 2022.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist