https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkum-destovou-vodu-zachytava-90-procent-domacnosti-hlavne-kvuli-uspore
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkum: Dešťovou vodu zachytává 90 procent domácností, hlavně kvůli úspoře

25.7.2023 16:13 | PRAHA (ČTK)
Možnost zachytávat dešťovou vodu do sudů či nadzemních nádrží aktuálně využívají tři čtvrtiny domácností.
Možnost zachytávat dešťovou vodu do sudů či nadzemních nádrží aktuálně využívají tři čtvrtiny domácností.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dešťovou vodu zachytává 90 procent domácností, které žijí v domech či vilách se zahradou. Hlavním důvodem je finanční úspora, téměř třetina domácností vyzdvihuje i ekologické důvody. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytla Lenka Slavíková z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FSE UJEP).
 

Jak české domácnosti shromažďují dešťovou vodu, zkoumá Slavíková společně s týmem Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku (IEEP) ve spolupráci s agenturou STEM od roku 2017. Ve třech průzkumech za šest let se výzkumný tým dotazoval domácností nejen na to, jak dešťovou vodu využívají, ale i na důvody, které je k tomu vedou.

„Dešťovou vodu se různými způsoby a v různé intenzitě snaží zachytávat zhruba 90 procent domácností žijících v rodinných domech a vilách, což je opět mírný nárůst v porovnání s rokem 2020. Možnost zachytávat dešťovou vodu do sudů či nadzemních nádrží aktuálně využívají tři čtvrtiny domácností,“ řekla Slavíková.

V porovnání s předchozími lety se zvýšil počet domácností, které zachytávají vodu do podzemních nádrží téměř na dvojnásobek. Na zachytávání dešťové vody mohou lidé získat i dotaci ministerstva životního prostředí, což podle vědkyně ovlivnilo množství nových opatření na využívání vody z deště. O dotaci si lidé mohli žádat v programu Dešťovka, od září mohou získat dotaci na podobné projekty v nové etapě Nové zelené úsporám.

„Hlavním uváděným důvodem k zachytávání dešťové vody v roce 2023 byla stejně jako v minulosti finanční úspora. Zaléváním dešťovou vodou, případně jejím využitím uvnitř domu, se snaží ušetřit nadpoloviční většina domácností v rodinných domech. Téměř třetina (30 procent) vyzdvihuje ekologické důvody, tedy vhodnost dešťové vody pro zalévání a šetření vodou,“ řekla Slavíková.

Výzkumníci se zabývali i tím, co by lidi přimělo s dešťovou vodou nakládat lépe. Téměř pětina lidí odpověděla, že hlavní motivací by pro ně bylo získání dotace. Hypotetické výrazné zdražení pitné vody nebo sleva na stočném by motivovala 12 procent dotazovaných. Z výsledků průzkumu podle Slavíkové také vyplývá, že téměř třetina domácností považuje své možnosti nakládání s dešťovou vodou za vyčerpané.

Zadržování a využívání srážkové vody domácnostmi má podle vědců dlouhodobý význam z několika důvodů - zpomaluje odtok srážek z území, šetří pitnou vodu a snižuje přetížení smíšené kanalizace. U novostaveb dnes vypouštění dešťové vody do kanalizace nebývá povolováno, a v návrhu proto musí být systém její akumulace či zasakování. U ostatních rodinných domů žádné takové požadavky nejsou. Domácnosti jsou plošně osvobozeny od placení tzv. srážkovného, tedy poplatku za odvod srážkové vody do kanalizace, který platí firmy. Hospodaření s dešťovou vodou závisí na jejich rozhodování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

25.7.2023 17:38
Co je ekologického na zachytávání dešťové vody, aby se nedostala do půdy, kam patří, a kde na ni čeká celá příroda? Já v tom vidím spíš pravý opak.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.7.2023 18:03 Reaguje na Petr
Hodně !
Je postupně používána na zalévání zahrádek, takže se do půdy dostane a nejsou drancovány spodní vody.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 19:32 Reaguje na smějící se bestie
1* V týdnu byl článek o Egyptu, jak se snaží aspoň zčásti být soběstačný. Jejich nová kruhová pole jsou vidět i z kosmu, ale co mě zarazilo, že kromě vody z Nilu a zpracované z domácností čerpají i spodní... Což je hrůza hrůz, i proto jsou taková vedra, neb úbytek vody i z těch hloubek se projeví. Prostě voda chladí i v hloubce. A ta Afrika je na těch artézkých závislá až moc. Že to má své důsledky, je zbytečné uvádět...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.7.2023 19:55 Reaguje na Karel Zvářal
nejen... v Teheránu už lidi vyčerpali tolik vody z podzemí, že se město propadává a celkem dost výrazně.

Vyčerpávání vody z hloubek zapříčiní seismické problémy v místních lokalitách, kde se změní soudržnost půdních vrstev a vyprázdněné kapsy se hroutí do sebe....
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 20:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
na středozápadu intenzivní čerpání spodních vod pro závlahy způsobilo pokles zem povrchu o 8-10 m. Potom se můžem divit, jaká jsou vedra, když chladivo pustíme do moře...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2023 20:09 Reaguje na Karel Zvářal
Nikdo žádné chladivo nepouští do moře, ta voda se používá na závlahu polí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2023 20:12 Reaguje na Karel Zvářal
Jenom na Arabském poloostrově je na čerpání zvodní závislých asi 50 miliónů obyvatel. A ty mají jednu vlastnost, že se neobnovují a hladina v nich ročně klesá o metry.
Odpovědět
Pe

Petr

25.7.2023 19:45 Reaguje na smějící se bestie
Na zalévání zahrádek budiž, i když ani to není kdovíco, ale používat dešťovou vodu v domácnosti je to samé, jako ji rovnou pouštět do kanálu. Dešťová voda je jediný zdroj vody pro žíznivou vyprahlou přírodu, jiná možnost proti suchu není, takže se prostě musí dostat do půdy a zúčastnit se tam všech procesů a koloběhů. Pokud ji ale zachytíme a nedostane se tam, přímo tím vyrábíme sucho. A to i když s ní pak zalejeme zahrádku. Protože zahrádku zaléváme jen málo a velice opatrně, takže se voda dál než k pěstovaným rostlinám stejně nedostane. Ale jak jsem psal, pořád lepší než nic.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

25.7.2023 21:01 Reaguje na Petr
Takže vlastně dle Vás ideálně nic na zahrádkách nepěstovat, aniž by to potřebovalo zalévat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 21:20 Reaguje na Aleš Nebáznivý
:-) Když von sám neví co chce, plance se jak mucha v lampě.
Odpovědět
Pe

Petr

26.7.2023 00:36 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Nepochopil jste nic. Možná schválně.
Odpovědět
Pe

Petr

26.7.2023 00:46 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Na zalévání zahrádky je ideální voda z nějaké vodoteče. Ta se už zúčastnila celého procesu (pokud to tedy není voda z dešťové kanalizace) a nyní už jen zbytečně odtéká pryč. Tu by bylo ideální poslat do koloběhu znovu. Ale opět slyším vaši podivnou dedukci že chci zrušit řeky, tak raději nic.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.7.2023 09:02 Reaguje na Petr
No pro zahrádku ano, pro biotop vodoteč je to smrtící. Měl by se v suchu zakázat odběr povrchové vody.
Odpovědět

Radek Čuda

26.7.2023 16:46 Reaguje na Petr
"Na zalévání zahrádky je ideální voda z nějaké vodoteče."

Jo, to je zejména v případě městských aglomerací super nápad, tam těch vodotečí je ...

Jinak teda nevím jak u vás, ale tady u nás veškerá voda, co spadne na střechu a prolítne okapy a svody pokračuje přímo do kanalizace, kterou si to sviští rovnou do Podbaby do čističky a z ní do Vltavy.

To má být podle vás ta pomoc žíznivé vyprahlé přírodě? Tak to teda potěš ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2023 20:20 Reaguje na Petr
A jak preboga pomůže voda z řeky žíznivé krajině? Ta je za pár hodin za hranicemi. Právě řeka s spodní vodu odvádí pryč. Voda se má zachytit ihned při dešti a použít zpět do kajiny, to jsou taky ty zahrádky, řeka nikoliv.
Odpovědět
Pe

Petr

25.7.2023 19:47 Reaguje na smějící se bestie
I ty spodní vody vznikly díky dešťové vodě.
Když dešťovku zadržíme, tak tím likvidujeme i ty spodní vody.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2023 20:17 Reaguje na Petr
To jako myslíte, že když dešťovku pošlete rovnou kanálem do řeky, že se podílí na zvyšování hladiny podzemních vod? To těžko. Z té zahrádky se přece zasákne dolů.
Odpovědět
Pe

Petr

25.7.2023 19:52 Reaguje na smějící se bestie
Zachytávání dešťovky tedy řeší jen náš momentální soukromý problém a přesouvá ho jinam, kde se kumuluje a roste.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.7.2023 20:06 Reaguje na Petr
Na zachytávání dešťové vody u domů, jsou dotace !
Jenom " blbci " jí chytají už dávno před tím.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist