https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vzacny-medved-hnedy-uhynul-v-italii-behem-odchytu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vzácný medvěd hnědý uhynul v Itálii během odchytu

23.4.2018 01:32 (ČTK)
Ochránci přírody označili ztrátu medvěda za "velmi vážnou". Jde o poddruh medvěda apeninského, který se ocitl na pokraji vyhubení. Nyní už jich žije jen 50 nebo ještě o něco méně.
Ochránci přírody označili ztrátu medvěda za "velmi vážnou". Jde o poddruh medvěda apeninského, který se ocitl na pokraji vyhubení. Nyní už jich žije jen 50 nebo ještě o něco méně.
Národní park v centrální části Itálie prověřuje smrt vzácného medvěda hnědého, který uhynul během odchytu, kdy mu biologové chtěli nasadit sledovací obojek. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Vědci v parku v Apeninském pohoří medvěda chytili do pasti, uspali a chystali se mu nasadit obojek vybavený vysílačkou, aby mohli sledovat jeho pohyby. Krátce poté, co ho zasáhla uspávací střela, ale začalo mít zvíře potíže s dýcháním a nakonec uhynuly navzdory snahám o jeho oživení.
 

Ochránci přírody označili ztrátu medvěda za "velmi vážnou". "Jde o poddruh medvěda apeninského, který se ocitl na pokraji vyhubení. Nyní už jich žije jen 50 nebo ještě o něco méně," uvedla organizace WWF Italia, která vyzvala k prověření postupu během odchytu.

Medvěd byl odchycen v noci ze středy na čtvrtek v rámci schválené operace v Národním parku Abruzzo, Lazio a Molise. Podle italských sdělovacích prostředků nebyl mladý samec původním cílem - zaměstnanci parku se snažili chytit jiného medvěda, kterému říkají Mario. Tento medvěd se naučil během nocí toulat do blízké vesnice a panovaly obavy, že by mohl ohrozit obyvatele.

Podle ředitele parku Antonia Carrary jde o první podobný případ. "Všechna rizika jsou při odchytu zvířat minimalizována, ale nelze je zcela vyloučit," dodal s tím, že příčinu smrti medvěda snad určí nařízená pitva.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist