https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/yale-environment-360-konec-lednich-medvedu-z-hudsonova-zalivu-je-na-dohled?ids%5Bx53f7830e29e149e2434deab404d7711f%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Yale Environment 360: Konec ledních medvědů z Hudsonova zálivu je na dohled

16.8.2010 09:37 | PRAHA (Ecomonitor)
Lední medvědi jsou již dlouhou dobu symbolem škod způsobených globálním oteplováním. Biolog Andrew E. Derocher a jeho kolegové vypočítali, jak dlouho se jižní populace ledních medvědů může ještě udržet. Ne déle než několik desetiletí, píše server Yale Environment 360.
 

Lední medvěd
Před třiceti lety žilo v oblasti Hudsonova zálivu na 1200 medvědů, zatímco dnes jen 900, přičemž největší pokles byl zaznamenán v poslední dekádě.
Foto: Ansgar Walk/Wikimedia Commons
Žádní jiní lední medvědi nebyli tak pozorně sledováni jako ti z kanadské populace na západě Hudsonova zálivu. V posledních desetiletích shromáždil biolog Andrew Derocher z univerzity v Albertě ohromující množství dat – od velikosti samic přes tělesnou hmotnost medvědů všech pohlaví po dobu, kterou každoročně stráví medvědi na pobřeží zátoky.

Nyní má Derocher, spolupracující s Peterem Molnarem a dalšími kolegy z univerzity v Albertě, dostatek dat pro kvalifikovanou předpověď vývoje populace ledních medvědů. Komplexní propočet pravděpodobnosti přežití populace přitom není až tak složitou záležitostí, protože zdraví a kvalita života medvědů je přímo provázána s časem, který stráví na mořském ledu lovem tuleňů.

Základní fakta jsou následující: místní lední medvědi jsou s každým uplynulým desetiletím nuceni na břehu trávit o týden déle, protože ubývá ledu v důsledku oteplení. To znamená, že průměrně tak v rozmezí desetiletí ztrácí medvědi na váze přibližně deset kilogramů z běžné váhy.

Snižování hmotnosti má za následek i zmenšení velikosti těla – medvědí samice jsou dnes průměrně o 10 % menší. Před třiceti lety žilo v oblasti Hudsonova zálivu na 1200 medvědů, zatímco dnes jen 900, přičemž největší pokles byl zaznamenán v poslední dekádě. Celková populace ledních medvědů je přibližně mezi 20–25 000 kusy.

Při předpokládaném snížení ledové plochy kvůli tání ledu odhadují Derocher a jeho kolegové ve své studii, že západní populace medvědů ledních v Hudsonově zálivu prakticky vymizí v následujících 25–30 letech. Tento odhad je ještě poměrně optimistický – v okolí Arktidy existuje totiž celkem 19 odloučených medvědích populací. Některé z nich nemají predikci do budoucna lepší než 10 let.

Další vývoj situace závisí na tom, jaké budou nadále podmínky s množstvím ledu a ledových ker. „Například letos byli medvědi donuceni trávit na pobřeží víc než pět měsíců, což značně ovlivnilo šance samic zabřeznout a donosit mladé,“ říká Derocher. „Je to typická ukázka toho, jak jedna relativně malá změna podmínek může strhnout kaskádu následků s velmi dramatickými důsledky pro celou populaci,“ říká Derocher.

Původní zpráva přináší obsáhlý rozhovor s Andrewem Derocherem. Podle zprávy For Hudson Bay Polar Bears, The End is Already in Sight zveřejněné na serveru YALE ENVIRONMENT 360 8. 7. 2010.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Re: Lední medvědi jsou již dlouhou dobu symbolem škod způsobených globálním oteplováním - 16. 8. 2010 - V.J.

Ale každá informace se hodí, skutečnost, že ledních medvědů ubývá je těžko zpochybnitelná, otázka interpretace je druhá věc. Z vlastních zkušeností vím, že nic není černobílé... tj. pokud máme dva póly

1.Václav Klaus (a jiní) - oteplování neexistuje, ochrana přírody je většinou vedena jako zelená demagogie.
2.Envi-aktivisté - oteplování je strašná katastrofa, člověk vlastní vinou nakonec vyhubí sám sebe.

...nebude správný ani jeden, oba účelově vybírají ty argumenty, které se jim hodí a naprosto opomíjí všechny ostatní. Bohužel mezi nimi existuje jen velmi málo lidí s kompromisním názorem.

Fakta jsou tedy taková:
1. Nelze zpochybnit, že hladina CO2 v ozvduší setrvale stoupá.
2. Příčinou je průmyslová revoluce v 19. století, kdy se vlivem emisí procento CO2 v ovzduší zhruba zdvojnásobilo (CO2 se samozřejmě uvolňuje a spotřebovává i v přírodních dějích, ty jsou ale dlouhodobě stabilní)
3. Teorie globálního oteplování vinou nárůstu CO2 a jiných skleníkových plynů v ovzduší je logickým vysvětlením. To ale nemusí nutně znamenat, že musí být správná - nejsem klimatolog, ale dejme tomu, že jsme se trefili (posledních 10-15 extrémně teplých let) do období cyklu oteplování, které simuluje nebo zvýrazňuje efekt globálního oteplování. X stejně tak ale lze hypotetizovat, že jsme se trefili do cyklu ochlazování, který potlačuje drtivou většinu efektu oteplování, které by jinak bylo daleko horší.

Prostě i když se lidé jako je Klaus nebo naopak někteří rádoby prorokové katastrof tváří že ví všechno, jsou podobné názory nesmyslné. Vrcholem demagogie je pak tvrdit např. při jedné tuhé zimě - "aha - vidíte, tomu říkáte globální oteplování?" nebo při jedněch větších vedrech hned tvrdit, že jde o důsledek globálního oteplování.

Podle toho, co jsem zatím četl, se spíš přikláním k názoru, že globální oteplování existuje, přesněji řečeno pozorované oteplování v současné době (nárůst hladin oceánů, tání horských ledovců a ledovců v Arktidě) je alespoň částečně způsobeno člověkem. Jedním z nejlogičtějších argumentů je tento:

-Pokud sledujeme tání ledovců, pak celosvětově tají horské ledovce (drtivá většina dlouhodobě mizí), zhoršuje se situace v Arktidě, ale v Antarktidě na jižním pólu je situace stabilní. Tento fakt bývá někdy považován za argument proti oteplování (někde se otepluje, jinde ochlazuje) - to ale zamlčuje, že průmyslová výroba na severní poolokouli je mnohonásobně vyšší než průmyslová výroba na polokouli jižní (až na Austrálii a Nový Zéland minimálně rozvinuté státy), tj. jižní polokoule bude postižená méně a není na tom nic nelogického.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist