https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-klimatickych-zmen-je-ptacim-samicim-do-zpevu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z klimatických změn je ptačím samicím do zpěvu

22.11.2017 01:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Samičky strnadce zimního za normálních okolností nezpívají.
Samičky strnadce zimního za normálních okolností nezpívají.
Foto | J. Maughn / Flickr
Klimatické změny spouští celou kaskádu přidružených jevů. Například posun areálu rozšíření, nebo rezignaci na pravidelné migrace. Z toho vyplývající změny se pak mohou projevit i na chování některých druhů. Takové samičky strnadce zimního v Kalifornii třeba začaly zpívat, byť se takto dosud ve volné přírodě zatím neprojevovaly. Píše o tom NewScientist.
 

Biologie přílišným zjednodušením nefandí, ale v obecné rovině můžeme říct, že ptačí samičky v tropech se běžně hlasitě projevují, zatímco ty žijící v mírném pásmu jsou raději potichu. Zpěvná čísla a kreace písní přenechávají samcům, kteří se snaží upoutat jejich pozornost před pářením. Jsou to také většinou samci, kteří se zasazují o obranu teritoria tím, že vysílají hlasové signály do svého okolí a podstupují konflikty s případnými narušiteli. Ptačí samička, žijící v mírném pásmu, nemá potřebu na sebe nějak upozorňovat, zvlášť když sedí ve skrytu na vejcích.

Proměna klimatických podmínek a jejich následky ale mohou toto chování snadno měnit, jak dokládá příklad samiček strnadce zimního. Během léta se tento pták vyskytoval dalece na severu a jeho domovem byly subarktické oblasti. V zimě naopak dával přednost mírnějšímu klimatu na území centrálních Států. Po celou dobu jsou jejich ale samičky „ty tiché“. S jednou výjimkou, kterou dokládají jejich četní chovatelé v zajetí. Pokud totiž ponecháte samičky v klíckách blízko sebe, dokáže se hlasitě ozývat, podobně, jako činí samci. Stejného efektu se také můžete dobrat, když samičky „nadopujete“ testosteronem.

A na tom vystavěl svůj experiment i biolog Dustin Reichard z Wesleyanské univerzity v Ohiu. Vzal klícky s nadopovanými (a tedy zpívajícími) samičkami do lesů, a pozoroval, jak se k nim budou chovat ostatní strnadci. V krátkosti? Přítomnost zpívajících samiček pobouřila 25 volně žijících samců, kteří chtěli zpívající samice buď oplodnit, nebo vyhnat. A podráždily také 17 volně žijících samiček. Prakticky všechny se vůči narušitelkám chovaly agresivně. Polovina samic z volné přírody se při kontaktu se zaklecovanými konkurentkami bojovně načepýřila, což u nich není dosud běžně pozorované chování. A hned tři začaly v odpovědi na narušení svého teritoria zpívat.

Reichard prostě s pomocí hormonální manipulace nastartoval dosud neobvyklou škálu chování volně žijících strnadců. „Ten obsah pozorovaných písní strnadců je tedy takový, že má agresivně-obranou funkci při vymezení teritoria. Je to signál, kterému rozumí samci i samice. Experiment dokládá, že zpěv je ptačím samičkám vlastní, a že ho dokáží za určitých okolností v kontextu obrany teritoria samy aktivně využívat.“ Podobně to vidí i Jordan Price, ornitolog ze St.Mary´s College v Marylandu, který se na zaznamenávání hlasových projevů ptačích samiček v mírném pásmu Severní Ameriky nyní soustředí.

„Podstatná je tady proměna stávajícího životního stylu,“ říká Price. „Strnadci zimní z okolí kalifornského San Diega například rezignovali na pravidelné migrace před zhruba 35 lety. Stali se tedy celoročními obyvateli jednoho území, a do obrany teď už stálého území se formou zpěvu zapojily i samice.“ Jak říká Reichard: „Můžeme tedy předpokládat, že když se nějaký ptačí druh vzdá svých pravidelných migrací, začnou se hlasově projevovat i samičky, stejně jako je tomu u ptáků v tropech.“

A klimatické změny? Ty stojí za tím, že stále více ptačích druhů nechává své letní a zimní tahy být, protože už pozbývají svou funkci. „S postupujícími klimatickými změnami tak budeme pravděpodobně pozorovat výrazný nárůst druhů ptáků, u kterých samice začnou hlasitě zpívat.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist