https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-kontroverzniho-zarizeni-v-rusku-byly-odvezeny-posledni-kosatky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z kontroverzního zařízení v Rusku byly odvezeny poslední kosatky

28.8.2019 00:14 (ČTK)
Poslední dvě kosatky z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě jižně od Vladivostoku se dostaly na svobodu. / Ilustrační foto
Poslední dvě kosatky z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě jižně od Vladivostoku se dostaly na svobodu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Yuri Smityuk / TASS / themoscowtimes.com
Poslední dvě kosatky z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě jižně od Vladivostoku se dostaly na svobodu. Po pět dnů trvající přepravě byly vypuštěny do Ochotského moře. Podle ruských médií to včera oznámil Výzkumný ústav rybolovu a oceánografie Ruské federace (VNIRO).
 

Ve vodní nádrži nacházející se v zátoce Sredňaja, asi 80 kilometrů jihozápadně od Vladivostoku, bylo původně drženo 11 kosatek a 90 běluh odchycených na volném moři. Poslány měly být do akvárií. Poté, co se kolem jejich osudu zvedla po celém světě vlna protestů, byly postupně vypouštěny zpět do moře. Jedna kosatka a tři běluhy podle VNIRO zmizely.

Poslední kosatky, samice Charju a samec Forest, a spolu s nimi šest běluh musely cestou na svobodu urazit 1800 kilometrů. Z místa na pobřeží Ochotského moře pak byly kosatky v klecích u katamaranu přepraveny půl kilometru od břehu a vypuštěny. Obě chvíli kroužily u břehu a poté zamířily na volné moře. Vědci budou jejich další pohyb monitorovat z družic díky sledovacím zařízením, která kytovcům nainstalovali. Běluhy byly do vody puštěny přímo u břehu.

Vypouštění kosatek a běluh ze zátoky Sredňaja se uskutečnilo ve čtyřech etapách. První dvě kosatky byly osvobozeny 27. června, další tři 16. července a opět tři 6. srpna. Spolu s nimi se na svobodu postupně dostávaly i běluhy, nicméně není jasné, zda nějaké v zařízení ještě jsou a případně kolik.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist