https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-kontroverzniho-zarizeni-v-rusku-byly-odvezeny-tri-kosatky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z kontroverzního zařízení v Rusku byly odvezeny tři kosatky Video

15.7.2019 00:27 (ČTK)
Další tři kosatky se dočkají propuštění z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě, které média překřtila na "velrybí vězení".
Další tři kosatky se dočkají propuštění z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě, které média překřtila na "velrybí vězení".
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Další tři kosatky se dočkají propuštění z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě, které média překřtila na "velrybí vězení". Ve vodní nádrži nedaleko přístavního města Nachodka jsou desítky kosatek a běluh severních, které byly odchyceny na volném moři, aby byly poslány do akvárií. Poté, co se kolem jejich osudu zvedla po celém světě vlna protestů, jsou postupně vypouštěny zpět do moře.
 

Jak informovala agentura AFP, ve čtvrtek naložily nákladní automobily tři kosatky a zamířily na šest dní trvající cestu k místu jejich odchytu v Ochotském moři. Na cestě je doprovází policejní eskorta. Minulý měsíc byly stejným způsobem převezeny a vypuštěny dvě kosatky a šest běluh.

Novináři neměli dovoleno vstoupit na místo, kde se kosatky nakládaly k přepravě, a celý převoz se - stejně jako minulý měsíc - odehrává bez dohledu nezávislých pozorovatelů. Proti tomu protestují jak ochránci přírody, tak odborníci na mořské savce.

"Trváme na tom, že zástupci veřejnosti, nezávislí odborníci a média mají mít přístup k transportu a vypuštění velryb," uvedl v prohlášení Roman Važenkov z ekologické skupiny Greenpeace Russia.

Rusko je jedinou zemí na světě, která loví volně žijící kosatky a běluhy a prodává je do mořských akvárií. Jde o kontroverzní praktiku, kterou umožňují díry v zákonech. Veřejnost se o ní dozvěděla poté, co se novinářům letos podařilo získat a zveřejnit snímky ze zařízení, kde byla téměř stovka kytovců.

Nyní v nádrži u Nachodky stále zůstává pět kosatek a 81 běluh. Vědci Rusku doporučili, aby je vypustilo během léta, kdy bude jejich přeprava k Ochotskému moři mnohem snazší a kosatky budou moci najít rodiny, k nimž patří, než je migrace odvede do teplejších vod.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist