Z pracovní skupiny pro úložiště odchází zástupci lokality Hrádek
Ředitel správy úložišť Jiří Slovák ČTK řekl, že skupina pomáhá zlepšit postavení obcí při rozhodování o úložišti.
Pracovní skupina vznikla v roce 2010 za podpory ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí a jejími členy jsou převážně zástupci obcí a spolků z lokalit, v nichž se zvažuje vybudování úložiště. Těchto lokalit je v Česku sedm. Ve skupině působí i zástupci státních úřadů a odborníci.
Na opuštění pracovní skupiny se v lokalitě Hrádek dohodlo pět z šesti dotčených obcí, vyjma Dolní Cerekve. Jde o Hojkov a obce Cejle, Milíčov, Nový Rychnov a Rohoznou, a také spolky 2. alternativa, Bezjaderná vysočina a Čistá Rohozná. Správě úložišť mimo jiné také vyčítají, že se skupinou nesdílí podstatné informace. Správa prý také ignorovala názory geologa, ohlasy z obcí vázaných místními referendy a neplnila pro ni závazná rozhodnutí pracovní skupiny.
Slovák k tomu řekl, že skupina připravila návrh zákona, který dokončilo ministerstvo průmyslu. Podle Slováka tento návrh významně mění postup rozhodování při výběru lokality pro úložiště. Rozhodovat by měla vláda, která si vždy vyžádá stanoviska dotčených obcí, nikoli SÚRAO. "To považuji za ten největší pokrok, kterého se dosáhlo ve prospěch obcí," uvedl.
Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa s vystoupením zástupců lokality Hrádek ze skupiny nesouhlasí. "Pracovní skupina je naším jediným kontaktem na orgán vlády, potažmo ministerstvo průmyslu," řekl. Lokalita Hrádek se rozkládá na přelomu Jihlavska a Pelhřimovska.
reklama