https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-deset-let-se-stado-zubru-v-ralsku-rozrostlo-z-peti-na-temer-40-kusu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za deset let se stádo zubrů v Ralsku rozrostlo z pěti na téměř 40 kusů

27.5.2021 11:28 | RALSKO (ČTK)
Jedním z míst, kde zubři kdysi žili, je i okolí Ralska. Vojenské lesy tam před deseti lety přivezly pětiletého býka, tři krávy a jednu jalovici z Bělověžského národního parku v Polsku.
Jedním z míst, kde zubři kdysi žili, je i okolí Ralska. Vojenské lesy tam před deseti lety přivezly pětiletého býka, tři krávy a jednu jalovici z Bělověžského národního parku v Polsku.
Foto | Jan Rybář / Ekolist
Ohroženým zubrům evropským se v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku daří. Původně sem bylo před deseti lety dovezeno pět kusů, nyní stádo největšího obratlovce evropského kontinentu čítá téměř 40 kusů těchto přežvýkavců, informoval mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Jan Sotona. VLS zubří oboru v bývalém vojenském prostoru obhospodařuje, zvířata mohou vidět i pěší turisté nebo cyklisté.
 

Zubři jsou největší volně žijící přežvýkavci v Evropě, takřka tři metry dlouhé zvíře váží až tunu a na výšku může mít v kohoutku skoro dva metry. Ve volné přírodě byli vyhubeni asi před sto lety kvůli rozsáhlému kácení lesů. Poslední volně žijící jedinec byl zastřelen na Kavkaze v roce 1927. Přežilo několik posledních kusů chovaných v zajetí, většinou v oborách a zoo.

Jedním z míst, kde kdysi žili, je i okolí Ralska. Vojenské lesy tam před deseti lety přivezly pětiletého býka, tři krávy a jednu jalovici z Bělověžského národního parku v Polsku. Šlo o součást mezinárodního programu usilujícího o návrat tohoto tvora do volné přírody v Evropě, kterou kdysi obýval od severovýchodní Francie až po Kavkaz. "Cílem tohoto mezinárodního programu, který má centrum v Bělověži, je rozmístit zubry po celé Evropě tak, aby se rozvíjeli v jednotlivých lokalitách zvlášť a poté se mohli mezi sebou křížit," uvedl Miloslav Zikmund, který je od počátku správcem zubřího programu u VLS.

V Ralsku zubři žijí v jedné z největších středoevropských obor na Židlově. Rozkládá se na území bývalé letecké střelnice a přilehlých lesích na celkové ploše 3800 hektarů. Zubry mohou vidět i turisté. Do obory, přes niž vedou dvě cyklotrasy, se dá dostat několika branami nebo takzvanými přelézkami přes plot. Na pláních kolem cyklotras mají lidé největší šanci spatřit tyto přežvýkavce ráno a večer.

"Zubři jsou obecně plaší a raději před návštěvníkem ustoupí. Jejich aktivita je největší při pastevních periodách, hlavně ráno a večer. Přes den jsou většinou ukrytí v lese," uvedl Zikmund. Pokud návštěvník na zubry narazí, měl by se podle Zikmunda chovat tiše a k zubrům se přiblížit maximálně na 200 metrů. "Jakékoliv přiblížení pod 200 metrů je pro zubra nekomfortní a způsobuje u něho stresovou reakci. Velikým nebezpečím jsou procházky po oboře se psem, kdy zubři považují především větší psy za jejich přirozeného nepřítele vlka, a může se stát, že je napadnou," dodal.

Populace zubrů se pomalu navyšuje. V roce 2015 tvořilo celosvětovou populaci 6083 zubrů, nyní v Evropě žije přes 8500 zubrů ve 47 stádech. "Malý počet těchto živočichů má být navíc do roku 2022 vypuštěn také do lesů na jihovýchodě Velké Británie. Na tomto ostrově se přitom nevyskytovali zubři již tisíce let," dodal Sotona. V Česku žije v zoo a takzvaných polodivokých chovech, kam patří obora v Ralsku nebo rezervace u Milovic na Nymbursku, přes 120 těchto přežvýkavců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

27.5.2021 14:54
Doufám, že si to turisté řádně užívají, myslím rychlé běhání po louce a lese.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.5.2021 17:08 Reaguje na Jiří Daneš
Myslíte něco ve stylu, jak se ptá turista zemědělce, kudy se dostane na nádraží. Zemědělec mu ukáže zkratku po louce. Turista se ptá, zda stihne vlak v půl čtvrté. Zemědělec na to:" Pokud potkáte našeho býka, tak stihnete i ten vlak v půl třetí."
Odpovědět
kk

karel krasensky

27.5.2021 18:47
Takový biftek z mladého zubra by mohl mít něco do sebe
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.5.2021 19:05 Reaguje na karel krasensky
Já si myslím, že se dočkáte. Bizoni taky byli na vyhynutí a dneska se jejich maso prodává.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.5.2021 19:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Také si myslím. Česká krajina není tak rozsáhlá, aby mohla hostit desítky tisíc zubrů. A jako afro to bude mít určitě větší úspěch, než kosti veverek či ze mě žluč. Takový chlazený Zubr po zubřím stejku - to musí zasyčet:-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 22:02 Reaguje na karel krasensky
v jižních Čechách je super bizoní ranč a hospoda, podávají tam tomahawk (pečené žebro), polívku i stejky.
Ti potvoráci jsou o půlku větší než naše kráva, fakt dobrý.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.5.2021 20:39
Je zajímavé, že jsou zde pouze články o úspěších chovu těchto velkých
kopytníků, ale zpráva o uhynutí 4 z 5 zubrů vypásajících bývalé
vojenské cvičiště na Rokycansku se sem nedostala. Zubři tam údajně
uhynuli na střevní parazity šířené asi jeleny siky. Spíše se jedná
o to, že BIOchov v ohradách promořených cizopasníky z trusu na
travních porostech a v napajedlech je utopie a bez veterinárních
zásahů se neobejdou stejně, jako třeba hospodářská zvířata.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.5.2021 21:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Když se podíváte na to foto, to je chov zubrů na hlíně, k tomu nějaké bedýnky s minerály... A myslíte, že tam nemají parazity??? Čtyři z pěti ..., rád bych viděl tu "pastvinu"... to je přirozený výběr.
Odpovědět
DA

DAG

28.5.2021 10:19 Reaguje na Karel Zvářal
Vypadá to dost podobně jako v té oboře, kde budou teď snižovat ty stavy.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.5.2021 22:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Já jsem se na to trošku díval. Ta rezervace je známa tím, že tam je spousta mokřadů a vlhkých luk. Podle mě je zubr stepní zvíře a tenhle vlhký druh biotopu pro něj není to pravé ořechové. Navíc, jak psal už pan veterinář Heriot, tak na mokrých loukách i domácí dobytek více trpí střevními a plicními parazity, protože ti parchanti v mokrém prostředí přežijí delší dobu. Druhá otázka je rozloha té rezervace. Tu jsem nenašel, ale pokud je tam malá plocha, tak je to podobné jako při klecovém chovu lososů. Je velká pravděpodobnost masivní reinfikace jednotlivých kusů, což vedlo nakonec k úhynu většiny stáda. A co se týče informace o tom úhynu, bylo to na Novinkách, psala o tom Česká krajina, Idnes a celá řada regionálních deníků.
https://www.google.com/search?q=%C3%BAhyn+zubr%C5%AF+na+Rokycansku&rlz=1C1AVFA_enCZ738CZ738&oq=%C3%BAhyn+zubr%C5%AF+na+Rokycansku&aqs=chrome..69i57.12506j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.5.2021 07:15 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Myslím, že z toho plyne ponaučení věnovat větší pozornost místům vypouštění, stejně tak i prevenci nemocí. Tj. kontrola kondice, trusu, antiparazitika etc.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.5.2021 11:26 Reaguje na Karel Zvářal
Já to řeknu jednoduše pro nás troglodyty - nevysazovat zubry na místa, která jsou vhodná akorát tak pro vodní buvoly.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.5.2021 13:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Všichni velcí kopytnatci byli migrující zvěří a tudíž se na
jednom, byť i zamořeném místě parazity nezdržovali dlouho
a tak bylo nebezpečí nákazy eliminováno právě tou migrací.
Něco jiného jsou pak omezené výběhy "rezervací"(obor), kde
je toto nutno předvídat. Pokud jsou zdrojem vody k napájení
pouze nějaká kaliště a nebo kaluže, tak se není čemu divit.
I u dobytka dobrý hospodář pastviny střídal, vápnil je
a vodu dodával třeba s pítky na cisternách. Taky je léčil
proti parazitům preventivně. Hra na BIO na malé ploše v očekávání odolnosti divokých zvířat je amaterismus a když
vidím místy totálně rozšlapané pastviny, tak pochybuji u
"chovatelů" o skutečné lásce ke zvířatům. I krmeliště
lovné zvěře se musí na jaře desinfikovat a nečekat, že si zvěř s parazity poradí. Představy některých ekologů jsou
prostě utopické a podobnými negativními výsledky se na
Ekolistu nepochlubí, to si musím přečíst jinde.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist