Za klimatické změny může člověk, říká bývalý klima skeptik Richard Muller
Richard Muller je vedoucím Berkeley Earth Project, ve kterém jsou používány nejnovější metody a aktuální data, na základě kterých jsou přezkoumávána tvrzení ostatních klimatických vědců. Berkeley Earth Project je projekt financovaný ze zdrojů, které lobují proti krokům na ochranu klimatu.
Aktuální studie, na které se Muller podílel, potvrzuje to, co ostatní vědecké projekty tvrdí už dlouho: Země se otepluje. Studie konkrétně dochází k závěru, že průměrná teplota zemské půdy vzrostla za posledních 250 let o 1,5 °C.
Vědci ve studii došli k závěru, že na základě nových údajů o teplotě a historických dat o emisích CO2 lze tvrdit, že lidská činnost „je to nejjednodušší vysvětlení“ pro oteplování.
Studie opakuje dosavadní nálezy, že teplota zemského povrchu vzrostla o 0,9 °C v posledních padesáti letech.
„Před třemi lety jsem v předchozích studiích o klimatu našel věci, které mě vedly k pochybnosti, že nějaké globální oteplování vůbec existuje,“ vyjádřil se Richard Muller pro New York Times. „Poslední rok jsem na základě intenzivního výzkumu, na kterém spolupracovala řada vědců, dospěl k závěru, že globální oteplování je skutečné a předchozí odhady tempa oteplování byly správné. Jsem teď o krok dál: Příčinou jsou téměř výhradně lidé“.
Richard Muller založil Berkeley Earth Project, aby prověřil tvrzení dosavadních výzkumů v oblasti klimatu. Shromáždil tým deseti vědců, převážně fyziků, včetně takových kapacit jako je Saul Perlmutter, který letos získal Nobelovu cenu za fyziku.
Jedna ze spoluautorek předchozích studií z Berkeley Earth Project, Judith Curryová, odmítla, aby její jméno figurovalo na studii poslední. Podle ní je poslední studie zjednodušující a nepřesvědčivá.
Anthony Watts, který na svém blogu zastává skeptické stanovisko ke klimatickým změnám, kritizoval některá zjištění ve studii a nabízí svou vlastní analýzu, podle které došlo ke zdvojení teplotních trendů v posledních desetiletích.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Naděje - 31. 7. 2012 - JirkaTeď naprosto bez ohledu na to jestli se skeptik stal klimazastáncem nebo klimazastánce skeptikem nebo jestli je či není globální oteplování pravdivé.Tohle vnímám jako ukázku objektivní vědecké práce. Neboť: pokud nevěřím tak si to ověřím a pokud ověření ukáže opak vezmu to v potaz. Ještě bych dodal že tuto metodu budu nadále užívat i v budoucnu. To je podle mě věda jak má být. Jestli má studie mouchy? Ano určitě ale má prostě výsledek který když nevezmu v potaz schazuji svojí dosavadní práci a přiznávám že nejsem hodný svého vědeckého statusu protože trávím léta výzkumem který dělám nezodpovědně a polovičatě. Pokud ale vím že výzkum dělám objektivně budu se řídit dle jeho výsledků. |