https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-postrikani-braniborske-brany-barvou-padly-podminene-tresty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty

23.4.2024 23:20 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
 

Berlínský soud členy skupiny Letzte Generation (Poslední generace) ve věku 22, 28 a 64 let shledal vinnými z trestného činu poškozování cizího majetku. Vyhověl tak návrhu státního zastupitelství. Obhajoba žádala zproštění viny.

Trojice aktivistů spolu s několika dalšími 17. září loňského roku symbol Berlína postříkala oranžovou barvou. Svůj protest označila vzhledem ke klimatické katastrofě za "vhodný a nezbytný". Soud to tak ale neviděl. Protest podle něj nebyl ani vhodný, ani přiměřený, a navíc bylo jasné, že při něm Braniborská brána bude poškozena.

Mezi účastníky protestu byl i Kai Arne Springorum, který má vedle německého také české občanství. Odsouzen zatím nebyl. Už dříve se nechal slyšet, že klimatická situace je natolik vážná, že nezbývá než dělat takovéto "voloviny", aby se podařilo upozornit na katastrofu, ke které svět podle něj směřuje.

Braniborská brána byla do dnešní podoby přestavěna koncem 18. století podle návrhu slezského architekta Carla Gottharda Langhanse. Ležela tehdy na západní hranici města. Po desítky let, kdy byl Berlín rozdělen na západní a východní část, kolem ní vedla berlínská zeď. Brána tehdy stála v sovětském sektoru metropole.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist