https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-tyrani-zvirat-dostali-chovatele-z-mladejova-podminene-tresty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za týrání zvířat dostali chovatelé z Mladějova podmíněné tresty

12.3.2019 10:31 | MLADĚJOV NA MORAVĚ (ČTK)
Důchodkyně Růžena Koudelová a její syn Rostislav Koudela chovali ve svém domě psy nejméně od listopadu 2010 do konce října 2018. Ilustrační snímek.
Důchodkyně Růžena Koudelová a její syn Rostislav Koudela chovali ve svém domě psy nejméně od listopadu 2010 do konce října 2018. Ilustrační snímek.
Dva chovatelé z Mladějova na Moravě, u nichž policie loni v říjnu objevila 79 zanedbaných psů, byli za týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti odsouzeni k podmíněným trestům. Oběma soud uložil rok vězení s odkladem na tři roky, nesmějí také chovat více než dva psy. Vyplývá to z rozhodnutí Okresního soudu ve Svitavách. Zvířata policisté odvezli do tří různých útulků v okolí.
 

Důchodkyně Růžena Koudelová a její syn Rostislav Koudela chovali ve svém domě psy nejméně od listopadu 2010 do konce října 2018. Nejméně 50 jich drželi po jednom až po třech v kovových klecích a plastových boxech s plochou nepřesahující 0,63 metru čtverečného. Tím jim zásadně omezili možnost volného pohybu, řádného a pravidelného venčení, psi neměli pravidelný přístup k vodě, přestože byli krmeni suchými granulemi. Zároveň žili v zanedbaných hygienických podmínkách. Další tři desítky zvířat se pohybovaly ve smečce uvnitř domu a trpěli jen o něco méně než psi v klecích.

U všech zvířat veterináři zjistili tasemnici psí, většina trpěla dalšími chorobami a parazity, byla podvyživená a měla přerostlé drápy. Podle rozhodnutí se ve 13 případech jednalo o nevratné nebo těžké poškození zdravotního stavu zvířat, dvě musela být utracena.

Podle ředitele Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josefa Boháče byl velmi vážně narušen psychický stav psů. "Ani po několikaměsíčním pobytu v útulku se většina psů nedostala k náhradním chovatelům. Opakovaně je vraceli zpět, protože zvířata byla zcela nezvladatelná," uvedl před časem Boháč.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist